Zamknij
REKLAMA
12:00, 26.12.2020
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe do dziś pozostaje zagadką i fenomenem dla uczonych, dla wierzących zaś potwierdzeniem żywej obecności Maryi. W czasie gdy w Europie szalała reformacja i z Kościoła Katolickiego wystąpiło pięć milionów ludzi, w wyniku objawień Niepokalanej na wzgórzu Tepeyac do Kościoła weszło dziewięć milionów Indian.
10:00, 26.12.2020
Przez ostatnie kilka, a może nawet kilkanaście miesięcy, zajmowałem się recenzowaniem książek bardzo poważnych i dość trudnych w czytaniu i odbiorze. Teraz na okres bożonarodzeniowej, świątecznej laby zaproponuję Drogim Czytelnikom pozycję zdecydowanie lżejszą, co nie oznacza wcale, że gorszą, która napisana jest z dużą dozą luzu i specyficznego humoru, a mianowicie książkę pt. "Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują".
12:00, 25.12.2020
Ostatnio z powodu coraz to nowych obostrzeń nachodzą mnie różne refleksje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Zastanawiałam się ostatnio, czy będzie podobnie, jak na Wielkanoc. Może lepiej? Może gorzej? Może inaczej? Ze świąt Wielkiejnocy najbardziej zapamiętałam pusty kościół, bo limit wynosił wówczas 5 osób. Były również wytyczne odnośnie Grobu Pańskiego, aby był skromniejszy, niż zazwyczaj.
08:00, 24.12.2020
Grudzień 2027 roku zaczął się ponuro. Już pierwszego dnia miesiąca od strony Zachodu nadleciała czerwona kometa z czerwonym ogonem, a nad krajem w zenicie zawisła na niebie czerwona gwiazda. Na ulicach szalały okrutne kobiety wznoszące hasła przeciw mędrcom i wartościom. - Biada nam, biada. Co z nami będzie? ? pytały z trwogą poczciwe niewiasty serca prostodusznego.
14:00, 22.11.2020
Kościół Katolicki przeżywa poważny kryzys. Już nie jest kojarzony ze świętością lecz raczej z polityczną strukturą zamieszaną w skandale. W którymś momencie, jak to określił papież Paweł VI, "przez jakąś szczelinę do Bożej świątyni dostał się swąd Szatana". Przyczyny takiego stanu rzeczy opisuje redaktor naczelny i współwydawca tygodnika "Do Rzeczy" Paweł Lisicki w książce pt. "Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu".
12:00, 22.11.2020
Ostatnio moich do rąk trafiła zdawać by się mogła niepozorna książka wybitnego polskiego pisarza okresu międzywojennego ? Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego. Nosi ona tytuł "Najwyższy lot", a na rynku czytelniczym pojawiła się za sprawą czołowego, rodzimego wydawnictwa ZYSK I S-KA. Jest ona zbiorem dwudziestu ośmiu krótkich, acz znakomitych opowiadań o losach młodych bohaterskich żołnierzy, którzy to w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku z narażeniem zdrowia i dopiero co rozkwitającego życia bronili Ojczyzny i Europy przed czerwoną zarazą. Autor tejże ciekawej i dobrze się czytającej pozycji znany jest z wielu książek podróżniczych, zwłaszcza o Afryce, ale jego najbardziej cenioną jest biograficzna pt. "Lenin".
16:00, 21.11.2020
Mimo powtarzających się teraz w listopadzie 2027 roku oznak upadku i katastrofy, u nas ludzie kultury cały czas działają w kulturze i robią kulturę. Na specjalne wspomnienie zasługuje kolejna sesja z cyklu "Szabas w Bibliotece", z okazji listopada czyli miesiąca Rewolucji Październikowej i wobec ostatnich wydarzeń poświęcona palącej kwestii dekomunizacji.
14:00, 18.10.2020
Całun Turyński. Tajemnicze płótno: dla jednych największa relikwia chrześcijaństwa, dla innych - średniowieczny falsyfikat. Mimo upartych prób racjonalistów, nie udało się odtworzyć sposobu, w jaki utrwalił się na płótnie wizerunek tajemniczego Mężczyzny z Całunu. Najnowsze wyniki badań prezentuje czytelnikom Jan Stefan Jaworski - emerytowany profesor chemii Uniwersytetu Warszawskiego w książce pt. "Prawdziwe oblicze Boga".
12:00, 18.10.2020
Wojny i poprzedzające ją często błyskotliwe, ale też brutalne gry wywiadów i kontrwywiadów są wpisane w historię świata i ludzkości od kiedy to Bóg dokonał dzieła stworzenia.
10:00, 18.10.2020
Pomimo straszliwych perspektyw i nadciągającego upadku wraz z nastaniem ery Sodomy i Gomory, teraz w październiku 2027 roku kwitnie życie kulturalno-naukowe w regionie. Trwają występy artystyczne, poetki deklamują, malarze malują, wędkarze wędkują, a poczty sztandarowe asystują. W ostatni zaś piątek wieczorem przeprowadzono kolejną sesję szabasową, tym razem nie w Muzeum (właśnie aranżują tam nową wystawę poświęconą Diabłu ze Stryjewka), lecz w Bibliotece, stąd obecna nazwa eventu "Szabas w Bibliotece".
10:00, 17.10.2020
W niedzielę - 13 września srebrny jubileusz posługi kapłańskiej obchodził ks. Ireneusz Cielicki - Proboszcz parafii Gąsocin. Czy 25 lat to dużo? Wydaje się, że tak. Jest to przecież ćwierć wieku. Jednak sprawując jubileuszową Mszę Św. przed oczami na pewno pojawiają się wspomnienia z prymicji i wtedy wydaje się, że to było tak niedawno...
12:00, 21.09.2020
Informacje o najgłośniejszych i najbardziej wiarygodnych przepowiedniach w dziejach zaprezentowali w książce "Czas dobiega końca. Wielkie przepowiednie dla Polski i świata" Teresa Kowalik i Przemysław Słowiński. Ten imponujący zbiór zawiera opis ponad 80 wizjonerów ze wszystkich kontynentów oraz ponad 100 przesłań, napomnień i przepowiedni.
10:00, 21.09.2020
Sport był i jest moim życiowym hobby od kiedy sięgam pamięcią. To zatem już prawie siedemdziesiąt lat. Kiedy miałem ich pięć to z wypiekami na twarzy słuchałem w radiu transmisji z Wyścigu Pokoju, a ze swym Tatą chodziłem na mecze piłkarskie, grającego wtedy w B - klasie ciechanowskiego Juranda.
16:00, 20.09.2020
Mimo proroctwa Malachiasza i nadciągającego końca świata, teraz we wrześniu 2025 roku nadal trwa rozwój gminy Reguloloment na ziemi dziudzianowskiej. Ostatnio przy głównej ulicy osady Zulmnierzyc postawiono lustro okrągłe wypukłe i od razu ujawnił się jego zdumiewający charakter. Po raz pierwszy zwierciadło pokazało swą moc gdy podeszła do niego rozwódka, która po tym jak trzydzieści lat temu wygnała męża i ograbiła go z majątku, nie mogła od tamtej pory znaleźć następnego chłopa. Zbliżając się poczuła w sobie dziwne ciepło i usłyszała słowa. Podniecona pojechała do Dziudzianowa i zaraz poznała przystojnego emeryta, z którym po dwóch dniach zawarła konkubinat. Już nie sypia sama i ma znowu mena.
14:00, 19.09.2020
O Podlasiu krążą legendy. W Internecie nie trudno zauważyć, że ten region stał się absolutnym numerem jeden, jeśli chodzi o żarty, czy tworzenie memów. Podział Polski na część A i B od jakiegoś czasu przestaje funkcjonować. W ogóle wiele rzeczy, które dawniej były proste, logiczne i nikogo nie urażały, dziś stały się tematami kontrowersyjnymi. Nie ma już ciasta "murzynka", bo jest rasistowskie. Sosu cygańskiego też wkrótce nie będzie, bo jest niepoprawny politycznie i powoduje pejoratywne skojarzenia. Następne będą pewnie pierogi ruskie i karp po żydowsku. Jakie to szczęście, że nazwa nie wpływa na smak, inaczej wszystko stałoby się mdłe.