Zamknij

Pytania o naturę Jezusa - Paweł Lisicki: „Czy Jezus jest Bogiem? Od judaizmu do chrześcijaństwa”

Dorota SmosarskaDorota Smosarska 13:16, 21.03.2022 Aktualizacja: 13:24, 21.03.2022
Skomentuj Paweł Lisicki Paweł Lisicki

Żyjemy w czasach wyjątkowo podważających chrześcijaństwo i wszystko co z nim związane. Modne jest dokonywanie aktu apostazji, bycie oświeconym ateistą oraz traktowanie przejawów pobożności jako ciemnogród.

Co ważne, wśród wszystkich religii jedynie katolicyzm jest bezkonkurencyjnie atakowany. Najważniejsze aby uderzyć u samego źródła, a więc naukowo i historycznie wykazać, że Jezus był jedynie charyzmatycznym Żydem, a uznanie go za Boga nastąpiło na drodze ewolucji myśli hellenistycznej i pogańskiej. Polemikę z tym twierdzeniem podejmuje Paweł Lisicki w książce pt. „Czy Jezus jest Bogiem? Od judaizmu do chrześcijaństwa”.

Zachodni uczeni dowiedli

Zadziwiające, że wystarczy powiedzieć „amerykańscy/zachodni naukowcy dowiedli” a duże grono odbiorców jakichś treści bezrefleksyjnie przyjmuje je za prawdę objawioną. Na szczęście są takie osoby jak Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do Rzeczy”, który ma odwagę, wiedzę i chęci by zmierzyć się z wybitnymi uczonymi. Jednym z nich jest Geza Vermes, profesor historii Nowego Testamentu i studiów żydowskich na Uniwersytecie w Oksfordzie, który w latach pięćdziesiątych porzucił kapłaństwo. Dwie kolejne osoby to Paula Fredriksen - wykładowca historii religii na Uniwersytecie Bostońskim i Maurice Casey – wykładowca Uniwersytetu w Nottingham, który chciał zostać duchownym anglikańskim ale w 1962 roku ogłosił, że stracił wiarę i został ateistą.

Osobne miejsce Paweł Lisicki poświęca książce „Jezus. Zelota”, którego autorem jest muzułmanin Reza Aslan – wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim oraz księdzu Johnowi P. Meierowi - profesorowi Nowego Testamentu na Uniwersytecie Notre Dam. Wszyscy podkreślają swoją niezależność, neutralność, bezstronność i wolność od uwikłań natury religijnej. To ulubione słowa wytrychy krytyków tradycyjnego obrazu religii Chrystusa. Vermes sugeruje, że chrześcijańscy teologowie są stronniczy, gdyż są pod wpływem wiary. Paweł Lisicki zadaje pytanie: „Czy nie ma znaczenia fakt, że do 1957 roku Vermes był księdzem katolickim? Czy zatem jego książki są rzeczywiście pracami niezaangażowanego, neutralnego, wolnego od uprzedzeń badacza, czy też formą polemiki z własną przeszłością, ciągłym jej przezwyciężaniem?”. Otóż owi badacze przyjmują w swoich licznych książkach, artykułach i wykładach, że „zrównanie Jezusa z Bogiem jest dziełem późnych, niedouczonych pogan, efektem naleciałości mitologicznych czy gnostyckich” zaś obraz Jezusa jest w Ewangeliach zniekształcony i poddany obróbce. Vermes uznaje, że Jezus – Bóg to wymysł świętego Pawła oraz Ewangelii świętego Jana.

Autor książki „Czy Jezus jest Bogiem? Od judaizmu do chrześcijaństwa” skutecznie, opierając się na faktach, z detektywistycznym zacięciem polemizuje z poszczególnymi fragmentami publikacji powyższych „niezaangażowanych religijnie” badaczy Pisma Świętego. Wykazuje, że są oni wybiórczy, usuwają teksty dla ich tezy niewygodne a wielu miejscach są oczywiste przekłamania. Żaden też z nich nie uznaje autentyczności Ewangelii.

Jezus jest Bogiem

Autor stawia czoło wszelkim argumentom świadczącym, że Jezus został ogłoszony jako istota Boska nie przez pierwszych uczniów ale znacznie później. Współcześni egzegeci prześcigają się w udowodnieniu, że Jezus był tylko charyzmatycznym Żydem, który nauczał, uzdrawiał i egzorcyzmował. Że wcale nie oczekiwał wyniesienia swojej osoby do rangi Boga.

Paweł Lisicki natomiast bardzo dobrze zna Pismo Święte, historię wczesnego chrześcijaństwa oraz posiada zdolność wczucia się w sytuację historyczną epoki. To pozwala skutecznie podważać tezy głoszone przez badaczy. Książka nie tylko jest polemiką z krytykami Nowego Testamentu ale również obroną chrześcijaństwa w ogóle. Autor przytacza postać brytyjskiego teologa i historyka Larry’ego W. Hurtado, który wykazał w swoich dziełach, że kształt wiary chrześcijańskiej wykuł się w najwcześniejszym okresie działania wspólnoty. Istnieje więc ścisły związek między tym, jak Jezusa postrzegali pierwsi żydowscy chrześcijanie, a Jego obrazem który później przekazywał Kościół. Wiara w Jezusa jako równego Bogu nie była skutkiem długiej ewolucji i naleciałości pogaństwa, ale znajduje się u źródła wiary chrześcijańskiej. Największa tajemnica wiary to Bóg w osobie Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Paweł Lisicki jest autorem książek poświęconych początkom chrześcijaństwa: „Kto zabił Jezusa?” i „Tajemnica Marii Magdaleny”. „Czy Jezus jest Bogiem?” to ostatnia część tej trylogii.

Warto przytoczyć komentarz Bronisława Wildsteina na temat publikacji: „Książka Lisickiego jest odtrutką na zalew pseudonaukowej literatury, która usiłuje zredukować Jezusa do roli jednego z wielu żydowskich nauczycieli. Autor z benedyktyńską pracowitością odsłania pozory racjonalności, za którymi ukrywa się niechęć do chrześcijaństwa”.

Książkę wydało Wydawnictwo Fronda. Liczy ona 400 stron, a jej cena to 49,90 zł.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%