Zamknij

O matkach, które wychowały świętych - Milena Kindziuk: „Matki świętych”

11:34, 31.01.2024 Dorota Smosarska Aktualizacja: 12:27, 31.01.2024
Skomentuj

Inspirujące życiorysy ośmiu kobiet zostały opisane w książce napisanej przez Milenę Kindziuk „Matki świętych”. Bohaterki łączy urodzenie oraz wychowywanie synów, którzy zostali ogłoszeni świętymi Kościoła Katolickiego. Co ważne, kilka z tych Matek również zostało wyniesione na ołtarze.

Każda przedstawiona kobieta reprezentuje też inną epokę w dziejach chrześcijaństwa, z jej kontekstem i warunkami życia. Niezmienna jest miłość i odpowiedzialność w wychowywaniu potomstwa zgodnie z zasadami wiary. Książka „Matki świętych” została wydana nakładem Wydawnictwa Zona Zero.

Uratowany z aborcji Jan Paweł II

Narodziny Karola Wojtyły stały pod znakiem zapytania. Przyczynż było słabe zdrowie matki przyszłego papieża. Lekarz wprost stawiał sprawę swojej pacjentce Emilii Wojtyłowej – albo zabicie rosnącego pod sercem dziecka albo śmierć podczas porodu. Doktor ten wielokrotnie nalegał na przeprowadzenie aborcji jak najszybciej. W społeczności miał opinię lekarza fachowca, jednak najwyraźniej przerywanie ciąży traktował instrumentalnie. Każdej nocy na jego drzwiach ktoś wypisywał hasło „fabryka aniołków”, a każdego ranka pracownicy zmazywali tekst.

Diagnoza została potwierdzona u innego lekarza, który pomimo to zgodził się być lekarzem prowadzącym. Emilia zawierzyła sprawę Bogu i na świat przyszedł Lolek. Z wielkim poświęceniem i oddaniem matka zajmowała się dzieckiem, które cudem przyszło na świat. Emilia Wojtyła z domu Kaczorowska skończyła „szkołę dla córek wyższej sfery”, w której oprócz zasad obycia towarzyskiego dbano o formację duchową i przygotowania do pełnienia roli żony i matki. Stworzyła kochający dom wraz ze swoim mężem - wojskowym Karolem Wojtyłą seniorem. Niestety, przewlekła choroba doprowadziła do jej przedwczesnej śmierci w wieku zaledwie 45 lat. To od niej przyszły papież nauczył się cierpienia a także świętości. Mieszkańcy Wadowic wspominają Emilię jako uosobienie kobiecości, kobietę kulturalną, typową dla przełomu XIX wieku. W 2020 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jej i męża Karola.

Przebaczenie mordercom

Kolejną bohaterką jest zmarła w 2013 roku Marianna Popiełuszko. To ona szła za trumną swojego umęczonego w 1984 roku przez komunistów syna, błogosławionego księdza Jerzego. To dzięki matce i ojcu wiara w Boga stanowiła dla księdza Popiełuszki dar, za który nie wahał się oddać życia. W jednym z wywiadów zapytana o wychowywanie syna odparła: „Prościusieńko w niebo droga: kochać ludzi, kochać Boga. Kochaj sercem i czynami, będziesz w niebie z aniołami”.

Każdy kto się zetknął z Marianną Popiełuszko potwierdzał jej niezwykłą prostotę, życiową mądrość i głęboką pokorę. Swój ból po stracie syna w męczeńskiej śmierci przyrównywała do Matki Boskiej. Mówiła: „Maryja też była matką. Stała pod krzyżem i cierpiała z Jezusem. Tak i ja zgodziłam się z tym cierpieniem. Bóg tak chciał”. Dlatego też po pogrzebie księdza Jerzego wraz z mężem wydali oświadczenie, że wybaczają mordercom syna. Głęboko przeżywała wartość osobistej drogi krzyżowej, „każde cierpienie ma sens, jeśli ofiarujesz je Bogu” – mówiła.

Milena Kindziuk odbyła wiele rozmów z matką ks. Jerzego, o której mówi, że jest kobietą skromną, o niezłomnym sercu, wielkiej mądrości i autentycznej wierze. Napisała o niej książkę „Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko”.

O autorce

Dr Milena Kindziuk jest adiunktem w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorką wielu książek, m.in. „Emilia i Karol Wojtyłowie”, „Jerzy Popiełuszko. Biografia” (nagroda Feniks na Targach Wydawców Katolickich 2019), „Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski”, „Kardynał Józef Glemp. Ostatni taki Prymas”, „Zaczęło się od Wadowic”. Została odznaczona przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem za Zasługi na rzecz rozwoju nauki. Jest członkiem Zespołu Medialnego przy Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski ,a także medioznawcą i publicystką.

Książka nie jest wyłącznie laurką opisującą kobiety bez skazy. Chociaż biła od nich dostojność i świętość, to na co dzień nie były wolne od wad i słabości. Dla swych dzieci potrafiły być surowe i apodyktyczne - jak Marianna Kolbe, kategoryczne - jak Marianna Popiełuszko, nadopiekuńcze -jak Święta Monika czy Święta Sylwia – obie aż nadto troszczyły się o dorosłych już synów: Świętego Augustyna oraz papieża Grzegorza Wielkiego.

Wydawca w opisie dodaje, że gdyby nie ich dzieci, które wyrosły na wielkich i znanych świętych, z pewnością świat nie usłyszałby o tych kobietach. Oprócz powyższych matek świętych przeczytamy również o błogosławionej Wiktorii Ulma, świętej Zelii Martin, Małgorzacie Bosco. Ich życie może stanowić inspirację dla współczesnych kobiet.

Książka liczy 312 stron, a kosztuje 49,90 zł.

(Dorota Smosarska)

Sportowiec i pedagog. Wieloletnia zawodniczka CLKS Mazovia. Wicemistrzyni Polski Seniorek w Podnoszeniu Ciężarów (2004 r.). W tym samym roku zdobyła też Młodzieżowe Mistrzostwo Polski. Nauczycielka wychowania fizycznego. Aktywna na niwie społecznej i politycznej. Związana z PULSEM Ciechanowa od pierwszego numeru.

Dorota Smosarska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%