Zamknij

Niebiańscy opiekunowie - Grzegorz Fels: „Wielkie cuda aniołów w życiu narodów, świętych i zwykłych śmiertelników”

21:19, 05.12.2022 Dorota Smosarska Aktualizacja: 21:32, 05.12.2022
Skomentuj

Biorąc do ręki najnowszą książkę Grzegorza Felsa pt.: „Wielkie cuda aniołów w życiu narodów, świętych i zwykłych śmiertelników” mamy doskonałą okazję aby przypomnieć sobie o swoim niebiańskim opiekunie danym przez Boga.

Mówimy o nim, że jest naszym Aniołem Stróżem, ale przede wszystkim to doradca duchowy, który pobudza nas do dobrych uczynków i wzbudza pragnienie świętości.

Boży Posłaniec

„Anioł” oznacza „idącego”, „wysłanego”, „posłańca”. Każdy człowiek – bez względu na wyznawaną wiarę – rodzi się z przydzielonym mu Aniołem Stróżem. To istota stworzona przez Boga, posiadająca wolną wolę i intelekt. Pełni rolę duchowego przewodnika. Katechizm Kościoła Katolickiego w p. 336 mówi, że „Życie ludzkie od dzieciństwa aż do zgonu jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów”. Szczególnie znani z imienia są św. Michał, św. Gabriel i św. Rafał. Ten pierwszy znany jest z wygranej walki z szatanem oraz codziennej modlitwy znanej jako egzorcyzm Leona XIII rozpoczynający się słowami „Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce…(…)”. Kult św. Michała Archanioła zaszczepiony przez założyciela zgromadzenia zakonnego, sługę Bożego ks. Bronisława Markiewicza, szerzą w sposób szczególny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła - Księża Michalici i Siostry Michalitki.

Anielska pomoc

Autor książki Grzegorz Fels z wykształcenia jest teologiem i katechetą, ponadto pedagogiem i publicystą. Napisał wiele książek o tematyce religijnej. O aniołach pisał już w swoich poprzednich publikacjach: „Uwierz w Anioła”, „Aniołowie, Boży posłańcy”. Możliwe też, że za jakiś czas powstanie kolejna, gdyż jak twierdzi autor, temat jest niewyczerpany. Głównym celem napisania najnowszej książki było uświadomienie czytelnikom żywej obecności tych niebiańskich istot w historii ludzkości i życiu każdego człowieka oraz przedstawienie ich realnej pomocy. Druga warstwa, nie mniej istotna, to ukazanie Aniołów w sztuce, rzeźbie, malarstwie, witrażach oraz przeniknięciu ich wizerunku do masowego odbiorcy w postaci pocztówek itp.

Pierwsza część książki opiera się na świadectwach obecności aniołów na polach bitew (walki księcia krakowskiego Leszka Czarnego z dzikimi plemionami Jaćwingów, zwycięstwo Bolesława Krzywoustego nad Pomorzanami, polsko-szwedzka wojna o Inflanty, boje z Turkami, krwawe bitwy podczas I wojny światowej, działania zbrojne na Półwyspie Koreańskim, afgańscy talibowie, wojna na Ukrainie) a także pomocy w życiu świętych i zwykłych ludzi.

Grzegorz Fels dzieli się z nami swoim osobistym doświadczeniem. Niewątpliwie uniknął śmierci dzięki nadprzyrodzonej pomocy młodzieńca, który pojawił się znikąd i równie szybko zniknął. To doświadczenie nauczyło go głębokiej wdzięczności do swojego boskiego opiekuna. Na dalszych stronicach książki dowiadujemy się o przekazach świętych Kościoła Katolickiego, którzy swoich Aniołów Stróżów traktowali z głęboką czcią i się z nimi zaprzyjaźniali (Św. Ojciec Pio, Św. Gemma Galgani, Św. Dominik Savio).

Anioły w sztuce

Choć autor podkreśla, że nie jest historykiem sztuki, to trzeba przyznać, że solidnie opracował drugą część książki traktującą o wizerunkach Aniołów w sztuce, głównie sakralnej - ale nie tylko. Tutaj pomocne są liczne zdjęcia, co prawda czarno-białe ale wiernie oddające stan rzeczywisty. Dla chętnych podane są odnośniki do stron internetowych z kolorowymi fotografiami. Grzegorz Fels zamieszcza też zdjęcia zrobionych przez siebie wizerunków Aniołów z drewna bądź mydła, a trzeba przyznać, wyszły całkiem nieźle.

Autor głównie analizuje rzeźby, witraże i pocztówki związane ze Śląskiem, czyli miejscem jego pochodzenia i zamieszkania. Tytuł rozdziału to „Zagadkowe Anioły”, dlatego też stara się rozwikłać tajemnicze historie jak na przykład rzeźba anioła przy basenie szpitala im Stanisława Leszczyńskiego, tajemnicze witraże, obrazy Stanisława Matejki, Anioły na cmentarzach, koleje losu trofeum w piłce nożnej.

Z XIX-wiecznym odlewem rzeźby autorstwa Christiana Daniela Raucha wiąże się ciekawa historia. Od razu po wojnie nowo mianowany dyrektor dr Władysław Powroźny ze Lwowa musiał zorganizować szpital od zera, gdyż był zniszczony i rozkradziony. Potrzebował lóżek i wszystkiego co mogło się nadawać. Blisko szpitala znajdowały się tory kolejowe i olbrzymie hałdy rozmaitych rzeczy wyrzucanych z pociągów. Sowieci wracający z zachodu na wschód wyrzucali to, co ich zdaniem było bez wartości a zajmuje niepotrzebnie miejsce w pociągu. W nieprzebranych ilościach śmieci dr Powroźny zauważył przepiękną część posągu przedstawiającego anioła. Choć odlew nie był kompletny, to w ciągu trzech lat udało się znaleźć i odrestaurować całość. Wkrótce posąg stanął na terenie katowickiego szpitala i cieszył pacjentów.

Jeszcze wiele innych historii, przedstawionych z pasją i dziennikarskim zapałem, znajduje się w książce autorstwa Grzegorza Felsa. Zachęcam do lektury.

Książkę wydało Wydawnictwo FRONDA. Liczy ona 360 stron, a cena to 49,90 zł.

 

 

(Dorota Smosarska)

Sportowiec i pedagog. Wieloletnia zawodniczka CLKS Mazovia. Wicemistrzyni Polski Seniorek w Podnoszeniu Ciężarów (2004 r.). W tym samym roku zdobyła też Młodzieżowe Mistrzostwo Polski. Nauczycielka wychowania fizycznego. Aktywna na niwie społecznej i politycznej. Związana z PULSEM Ciechanowa od pierwszego numeru.

Dorota Smosarska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%