Zamknij

Modlitwy za Ojczyznę

11:00, 17.02.2020 | Dorota Smosarska
REKLAMA
Skomentuj
multibook.pl

Wyjątkowo płodny pisarz Wincenty Łaszewski napisał kolejną książkę - "Modlitwy zatroskanych o Polskę". To lektura obowiązkowa dla każdego komu na sercu leży dobro Ojczyzny. Jest to modlitewnik, w którym znajdziemy zbiór wszelakich modlitw w intencji Polski. W dwóch częściach autor zawarł błagania o jej pomyślność i błogosławieństwo.

Wołanie o ratunek

Już we wstępie Wincenty Łaszewski zwraca się do czytelnika słowami „Drogi Bracie i Siostro z rodu Polaków!”. Bardzo ważna dla niego jest wspólnota oraz powinności jakie mamy względem naszej Ojczyny. Niewątpliwie są to wołania do Boga o otwarcie skarbca łask. Przypomina w jak trudnych czasach żyjemy i w jak zastraszającym tempie Polacy ulegają sekularyzacji. Ten czas naznaczony jest złem i jako ludzkość potrzebujemy gorliwej, skutecznej modlitwy.

Autor udziela cennych wskazówek w jaki sposób się modlić – „módl się sercem, nie tylko ustami (…) konieczne są dziś nawrócenie, pokuta, porzucenie egoizmu i uczenie się miłości”. Z jego słów wybrzmiewa wielka troska o naród, o każdego człowieka: „trzeba dziś bić na alarm! Bić modlitwą w bramy Niebios”. Nie jesteśmy osamotnieni, mamy swoich rodaków w Niebie, którzy czekają na nasze wołania. Wymienia, m.in.: Piotra Skargę, Św. Andrzeja Bobolę, Św. Stanisława Papczyńskiego, Św. Jana Paweł II, Św. Siostrę Faustynę, Sł. Bożą Rozalię Celakównę, św. Wojciecha itd.

Przywołuje słowa z Dzienniczka św. Faustyny o zamierzeniach Jezusa względem naszego narodu: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje”. Bóg umiłował naszą Ojczyznę i ma dla niej plan. Dlatego też Wincenty Łaszewski zachęca do sięgnięcia po bogactwo próśb za Polskę. Jest ich bardzo dużo, więc każdy może wybrać tę, która będzie mu najbliższa. Przed każdą modlitwą autor zamieszcza krótką refleksję i wyjaśnienie. Stawia też pytania, które zmuszają do głębszego zastanowienia się nad treścią oraz swoją postawą. Każda, nawet najprostsza, modlitwa może służyć dobru Polski - np. „Modlitwa Pańska” która jest najważniejszą jaką można skierować do Boga, może brzmieć tak: „Ojcze nasz, któryś jest w niebie, – bądź w naszej Ojczyźnie, święć się imię Twoje; – święć się w naszej Ojczyźnie, przyjdź królestwo Twoje; – przyjdź w naszej Ojczyźnie, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi; – bądź w naszej Ojczyźnie (…) Amen”.

Podobnie Pozdrowienie Anielskie możemy odmawiać w intencji Ojczyzny. W pierwszej części znajdziemy ponadto litanie, nowennę do Maryi za naród, akty strzeliste, pieśni (Bogurodzica), Różaniec za Ojczyznę z polskimi rozważaniami oraz wyjątkowy Różaniec z tajemnicami obecności Boga w polskich dziejach.

Lekcje Wiary

W drugiej części książki znajdują się akty ślubowań, poświęceń i zawierzeń, które zmieniły bieg dziejów. Wincenty Łaszewski gorąco zachęca do przeczytania ich w duchu modlitwy a także odnalezienia się w nich. Mówi: „uczyń te ślubowania swoimi. Przyjmij je w swoje życie i spełnij to, co Twoi przodkowie ślubowali Bogu. A nasza historia zmieni swój bieg… Pamiętaj, że gdy modlisz się do Boga jako Polak, zawsze reprezentujesz swój naród”.

Modlitewnik zawiera liczne fotografie, które wzbogacają przekaz. Przedstawiają polskich świętych, sanktuaria oraz różańce wykonane w łagrach i obozach. Książka wydana przez Wydawnictwo Fronda liczy 204 strony, a kosztuje 35 zł.

(Dorota Smosarska)

Sportowiec i pedagog. Wieloletnia zawodniczka CLKS Mazovia. Wicemistrzyni Polski Seniorek w Podnoszeniu Ciężarów (2004 r.). W tym samym roku zdobyła też Młodzieżowe Mistrzostwo Polski. Nauczycielka wychowania fizycznego. Aktywna na niwie społecznej i politycznej. Związana z PULSEM Ciechanowa od pierwszego numeru.

Dorota Smosarska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© pulsciechanowa.pl | Prawa zastrzeżone