Zamknij

O życiu wiecznym - ks. Andrzej Zwoliński: „Brama życia wiecznego”

Dorota SmosarskaDorota Smosarska 23:10, 23.05.2025 Aktualizacja: 23:15, 23.05.2025
Skomentuj

Bardzo ważny temat podjął ks. prof. Andrzej Zwoliński w swojej książce pt. „Brama życia wiecznego”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa FRONDA.

Żaden człowiek nie uchroni się przed kresem ziemskiego życia jakim jest śmierć. Dlatego też autor postanowił dokonać dogłębnej analizy tego zjawiska z perspektywy biologicznej, fizjologicznej, kulturowej i wreszcie katolickiej. Współczesny człowiek panicznie boi się tego tematu, wszak kult wiecznej młodości święci triumfy. Pomimo tego warto sięgnąć do lektury książki aby zaznajomić się, oswoić i odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań natury filozoficznej.

Śmierć i życie

Te dwa pojęcia są zawsze bardzo blisko siebie. Śmierć jest procesem paralelnym do życia, towarzyszy mu. Autor podsumował ich wzajemne przenikanie się kilkoma stwierdzeniami: śmierć jest unicestwieniem bytu człowieka w świecie; jest mroczną i bezwzględną siłą; nie uznajemy jej za normalne i naturalne zjawisko; jest irracjonalnym wydarzeniem; brak w niej logiczności – zabiera młodych jak i starych; nie można jej zrozumieć i wyjaśnić, dlatego myślimy o niej obrazami i poezją – kościotrup z kosą; człowiek nie chce o niej myśleć, próbuje ignorować, a z drugiej strony wyraźnie widać w mediach igranie ze śmiercią – liczne obrazy wojen, terroryzmu i morderstw; jednocześnie trwa próba „uczłowieczenia” śmierci – pochwała wspomaganego samobójstwa – eutanazji.

Współczesny wymiar społeczno-kulturowy śmierci

Pojęcie i przeżywanie śmierci na przestrzeni wieków zmieniło się diametralnie. Ks. prof. Andrzej Zwoliński dokonuje rysu historycznego od starożytności do współczesności. O ile szacunek do śmierci był czymś oczywistym a umieranie było uważane za najważniejszy i decydujący moment ludzkiej egzystencji, tak obecnie mamy do czynienia z kilkoma zjawiskami: tabuizacja czyli nagłaśnianie śmiertelnych zjawisk, np.: masakry, wypadki, ludobójstwa, samobójstwa, traktowanie śmierci jako spektakularnego wydarzenia; desocjalizacja – osamotnienie umierającego, który odchodzi w szpitalu bez bliskich obok siebie, skracanie obrzędów i czasu żałoby; depersonalizacja – technicyzacja opieki szpitalnej, skupienie na chorobie, wzrost ilości anonimowych pogrzebów, rozsypywanie prochów; desakralizacja – znika perspektywa życia wiecznego, śmierć traktowana jako klęska, pomysły na „wskrzeszanie” np. hibernowanie ciał (stowarzyszenie Cryonics).

Religie świata o śmierci

Autor zbadał podejście do śmierci w religii żydowskiej, islamie, hinduizmie, wierzeniach plemion Afryki oraz u Chińczyków. Wielość koncepcji występujących w mitologiach świata, wyznaniach i kulturach można uporządkować w pięć tematów: idea przejścia, czyli fazy pośredniej między światem żywych i umarłych; idea śmierci jako odrębnej sfery – można do niej dojść dzięki specjalnym obrzędom i wtajemniczeniom; światami zmarłych rządzą bogowie lub demony; zmarli zostawiają powłokę cielesną i stają się duszami; wzajemne silne relacje między żywymi a umarłymi – pamięć o nich, traktowanie jako punkt odniesienia. Wynika z tego, że ludzie na wszystkich kontynentach i w różnych okresach historycznych dokonywali refleksji o śmierci i stawiali sobie pytanie o sens życia, jakość życia i wizję samego siebie.

Niewątpliwym atutem książki jest wszechstronne i akademickie spojrzenie na zagadnienie śmierci. Ks. Prof. Zwoliński jest tutaj obiektywnym i profesjonalnym badaczem natury tego zjawiska. Sięga do różnych źródeł – badań naukowych, medycznych, historii a także do Biblii, utworów literackich, przeżyć i wizji mistyków. Jednocześnie polemizuje i sceptycznie podchodzi do „sensacyjnych” odniesień Raymonda Moodiego zawartych w jego książce wydanej w latach 70. XX wieku pt. „Życie po życiu”. Autor dodaje też komentarze do treści z punktu widzenia katolicyzmu, co jest bardzo pomocne przy obecnym zamęcie pojęciowym i zaciemnieniu doktryny wiary. Przykładowo popularyzowane świadectwa przeżycia śmierci klinicznej mówią o tym, że po śmierci wszyscy trafiają do Nieba - pomijając sąd nad duszą i alternatywę trafienia na wieczne potępienie. A to z kolei może okazać się bardzo zgubne, bo skoro i tak dusza trafia do raju, to nie ma sensu się starać i można grzeszyć.

Śmierć jest wielką tajemnicą, zostaje nam mieć nadzieję, że jest ona bramą do życia wiecznego.

Liczba stron: 280 stron, Cena: 49,90 zł

DOROTA SMOSARSKA

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich 2025?Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%