Zamknij

Piękny album o Objawieniach Jezusa - Władysław Łaszewski: „Świat Objawień Jezusa”

10.23, 24.12.2022 Dorota Smosarska Aktualizacja: 10.34, 24.12.2022
Skomentuj
REKLAMA

Zbliżający się czas świąteczny to dobra okazja na zakup wartościowej i pięknej książki. Wydawnictwo Fronda, przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, wydało wspaniałe dzieło. To znakomity album pt. „Świat Objawień Jezusa”.

Autorem jest wybitny teolog, specjalista w zakresie analizy teologiczno-antropologicznej proroctw, zwłaszcza dotyczących Polski – Władysław Łaszewski.

Objawieniowy świat Chrystusa

Świat objawień Jezusa jest wielki, bogaty i różnorodny. Nie da się podać jego jednej charakterystyki. Autor na niemalże tysiąc stronach wybrał i zestawił ponad siedemdziesiąt objawień Jezusa Chrystusa. Są one nam bardzo potrzebne aby je przyjąć i wprowadzić w życie. Jak mówił papież Benedykt XVI „sama idea objawienia zakłada kogoś, kto wejdzie w jego posiadanie”.

Wizje jakie mieli m.in. Paweł z Tarsu, Faustyna Kowalska, Róża z Limy są dla każdego. Musimy je poznać, zgłębiać a w rezultacie dzięki nim się nawrócić. Władysław Łaszewski pragnie aby to dzieło nie miało charakteru tylko informacyjnego lecz skupiało się na przesłaniu duchowym. Zaprasza w podróż po miejscach całego świata i przez wszystkie epoki historyczne. Co ciekawe, książka ma wyjątkową kompozycję. Rozdziały dotyczące Objawienia Jezusa od stworzenia świata do Zmartwychwstania oraz czas Paruzji mają przypisany alfabet grecki (z Księgi Apokalipsy: „Jam Alfa i Omega, Pierwszy i Ostatni, Początek i Koniec – mówi Jezus”). Pozostałe rozdziały po wniebowstąpieniu otrzymały już zwykłe cyfry arabskie. Taki układ wbrew pozorom jest logiczny i harmonijny.

Oblicze Zbawiciela

Wielką tajemnicą jest prawdziwa twarz a w zasadzie wizerunek Jezusa. To zastanawiające, że Całun Turyński, veraikon, obraz „Jezu Ufam Tobie” nie ukazują identycznego oblicza. Chrystus objawia się też w różnych postaciach: dzieciątka, młodego człowieka, starca. Prawdą jest, że wizjonerzy spotykają Go zawsze wpisanego w doczesne filtry, tzw. filtr kulturowy, zmysłów, przekazu. To Jego „szata objawieniowa”, pod którą wciąż się przed nami ukrywa. Tak było już od pierwszego dnia zmartwychwstania. „Każde objawienie jest aktem Jego wolności i Jego mądrości” – jak pisze autor.

Zbawcza Misja Jezusa

Władysław Łaszewski proponuje czytelnikowi spojrzeć na świat objawień Jezusa w sposób całościowy. Wyrwanie poszczególnych natchnień z kontekstu może grozić przesłonięciu najważniejszego zadania jakim jest funkcja zbawcza. Treść chrystusowego orędzia jest zawsze taka sama: troska o nasze dostąpienie do wieczności z nim w Niebie. Nie są one po to aby wywoływać sensacje czy zaspokajać ludzką ciekawość. Szukanie religijnej egzotyki nie zmienia serca człowieka i nie prowadzi do wzrostu i uświęcenia. Kolejny wymiar objawień to dostrzeżenie Jezusa w drugiej osobie, w codzienności.

Piękno w sztuce

Od samego początku chrześcijaństwa zadaniem artystów było jak najwierniej przedstawić Boga zwykłemu człowiekowi aby móc stworzyć pomost, więź, poznanie. Oprócz Biblii bardzo szybko źródłem ikonograficznym stały się żywoty świętych oraz apokryfy. Władysław Łaszewski łączy teksty rozdziałów z licznymi reprodukcjami dzieł sztuki sakralnej. W zasadzie jest ich ponad dwa tysiące w dużych rozmiarach z realistyczną kolorystyką. Można się nimi zachwycać do woli.

W jednym miejscu zebrane są najpiękniejsze zbiory dziedzictwa światowego z każdej epoki historycznej. Ten niesamowity zbiór zawiera obrazy, rzeźby, witraże, materiały historyczne, dokumenty, architekturę, ruiny itd. To wielki atut tej książki. Dodatkowo opublikowane w niej są aktualne zdjęcia z większości miejsc objawień. Przydatne są też mapy na początku rozdziałów wskazujące miejsca, w których nastąpiły objawienia.

Władysław Łaszewski solidnie przygotował tę, jak i inne książki. Podkreśla jednak, że temat jest niewyczerpany, w miejscach zaznaczony zaledwie w kilku zdaniach. Uwypukla natomiast ponadczasowość opisywanych zdarzeń i ich aktualność.

Podobna pozycja - nosząca tytuł „Świat Maryjnych Objawień” - została wydana zaledwie kilka lat temu. Jeśli przypadła Państwu do gustu to „Świat Objawień Jezusa” jest doskonałym dopełnieniem..

Album liczy 944 strony i waży… 3,4 kg. Jego cena to 299 zł, ale… podpowiadamy, że w księgarni internetowej Wydawnictwa Fronda często można trafić na atrakcyjne promocje cenowe.

(Dorota Smosarska)

Sportowiec i pedagog. Wieloletnia zawodniczka CLKS Mazovia. Wicemistrzyni Polski Seniorek w Podnoszeniu Ciężarów (2004 r.). W tym samym roku zdobyła też Młodzieżowe Mistrzostwo Polski. Nauczycielka wychowania fizycznego. Aktywna na niwie społecznej i politycznej. Związana z PULSEM Ciechanowa od pierwszego numeru.

Dorota Smosarska
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%