Zamknij

„Książę przygody" - O człowieku, który pokazał prawdziwe oblicze Lenina

14:05, 15.10.2022 Waldemar Nicman Aktualizacja: 19:43, 20.10.2022
Skomentuj

Od kilku już miesięcy, a dokładnie od 24 lutego br. piszę recenzje książek, w których mogę przedstawić swój punkt widzenia w temacie brutalnej napaści Rosji na Ukrainę. Tym razem o wojnie bezpośrednio nie będzie, ale o Rosji nieco, owszem.

Nigdy nie pałałem miłością do tego olbrzymiego potwora ze Wschodu, a teraz mam chyba nawet obsesję na jego tle. Uważam bowiem, że póki będzie funkcjonował w obecnej formule to nie będzie spokoju na świecie? Właściwie to ten tekst jest głębokim ukłonem dla pisarza, który stworzył moim zdaniem najlepszą biografię ikony rewolucji bolszewickiej i ludobójczego komunizmu – Włodzimierza Iljicza Lenina. Nazywał się Ferdynand Antoni Ossendowski. W pierwszej połowie XX wieku był najbardziej znanym polskim pisarzem. Wydawał mnóstwo książek, ustępując tylko nieco Henrykowi Sienkiewiczowi. Plasował się w pewnym momencie w pierwszej piątce światowych twórców. W PRL jego książki poszły na przemiał, a nazwisko wyrzucono z historii. Teraz jest niewiele lepiej. A pisał dużo i ciekawie.

Do mych rąk trafiła właśnie świetnie napisana biografia tego niezwykle unikalnego i tajemniczego twórcy. Nosi tytuł adekwatny do życia pisarza - „Książę przygody”. Jej autorem jest Przemysław Słowiński. Na rynek czytelniczy trafiła za sprawą niezawodnej i płodnej oficyny FRONDA (ZONA ZERO). Książka liczy sobie równo 400 stron wydrukowanych akuratną czcionką. Jej cena to 54,90 zł. Podzielona jest na dziewięć obszernych rozdziałów. Mało jest zdjęć, bo tylko 14. Nie ma to większego znaczenia ponieważ rekompensuje je bogata treść, która uruchamia najgłębiej ukryte pokłady wyobraźni. Oprawa miękka ze skrzydełkami. Na przedniej okładce „połowa” bohatera, a w tle mongolski step usiany jurtami. Na tylnej zaś biografia w pigułce zawarta. Polecam wszystkim, a zwłaszcza średniemu i młodemu pokoleniu, które lubi książki przygodowe, bo tychże w tej biografii nie brakuje.

Książę przygody

Ferdynand Antoni Ossendowski. Absolwent uczelni w Rosji i Francji. Poliglota operujący świetnie ośmioma językami. W tym tak unikalnymi jak chiński i mongolski. Pisarz, podróżnik, uczony i szpieg. Wykładowca wyższych uczelni i awanturnik szukający silnych przygód. W młodości brał udział w wyprawach naukowych na Kaukaz i w okolice jeziora Bajkał. Dotarł również do Chin, Japonii, na Sumatrę i do Indii. Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej prowadził badania geologiczne w Mandżurii w poszukiwaniu surowców niezbędnych dla armii rosyjskiej. W czasie rewolucji 1905 roku rządził nią jako przewodniczący Rewolucyjnego Komitetu Naczelnego. Po jej upadku skazany na półtora roku twierdzy.

Do 1917 roku pisywał dla kilkudziesięciu czasopism, dokonał wielkich odkryć i wynalazków, rozmawiał z Rasputinem. Żył pełnią życia. Po wybuchu rewolucji bolszewickiej został doradcą białego admirała Kołczaka. Był zawzięcie poszukiwany przez Czeka – Feliksa Dzierżyńskiego. Uciekając przed jego oprawcami, pieszo przemierzył całą Rosję i Mongolię. W jej stolicy Urdze został doradcą „Krwawego Barona” – Ungerna. Po powrocie na Zachód opisał swoje przeżycia w książce „Zwierzęta, ludzie, bogowie”. W międzywojniu podróżował po świecie i wydał 77 książek, które przetłumaczono na 20 języków. Łączny ich nakład wyniósł… 80 milionów egzemplarzy.

Ossendowsski zmarł w niejasnych okolicznościach 3 stycznia 1945 roku w Milanówku, w wieku niespełna 69 lat. Po zajęciu Polski przez Sowietów enkawudziści rozkopali jego grób. Nigdy już nie dowiemy się, czy sowiecka bezpieka chciała się upewnić, że osobisty wróg Lenina na pewno nie żyje, czy też jej funkcjonariusze poszukiwali wskazówek dotyczących legendarnego złotego skarbu Ungerna?

Z „Po szerokim świecie”

Absolwent uniwersytetu w Petersburgu i paryskiej Sorbony, gdzie zetknął się z Marią Skłodowską-Curie. Pisarz, dramaturg, dziennikarz i poliglota. Autor scenariuszy pierwszych polskich filmów egzotycznych, naukowiec, wynalazca, podróżnik, geograf, handlarz, fałszerz, działacz społeczny i polityczny. Do tego szpieg, hochsztapler, wykładowca akademicki, futurolog, konspirator, myśliciel, filozof, doktor nauk chemicznych, myśliwy, filantrop, żołnierz i szukający przygód awanturnik. Przede wszystkim zaś demaskator mrocznych kulis rewolucji bolszewickiej i prywatny wróg Lenina. Człowiek, który – jak nikt inny – umiał zdobywać rozgłos i pieniądze, a także walczyć i przezwyciężać przeciwności losu. W dodatku zadeklarowany antykomunista.. Jego nienawiść do bolszewików stała się z czasem niemal obsesyjna, czemu zresztą trudno się dziwić, zważywszy na fakt, że na własne oczy oglądał ich zbrodnie.

ntoni Ferdynand Ossendowski to jedna z najsłynniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych osobistości polskiego świata literackiego w dwudziestoleciu międzywojennym, o której już za życia krążyło mnóstwo legend, W sumie niezwykle barwna postać – rzec można renesansowa, tyle że przeniesiona w najbardziej burzliwy okres XX stulecia i w niektóre z najbardziej zapalnych regionów świata, Jego biografia to mieszanina faktów, plotek, pogłosek i umiejętnie budowanej legendy. […]

Z „Pięć minut po północy”

17 stycznia 1945 roku mieszkańcy Milanówka poczuli nagłe drgania powietrza, przechodnie rozpiechrzli się po bramach, z niepokojem spoglądając w górę. Szyby brzęczały coraz głośniej, chociaż na gładkim niebie nie było widać żadnego samolotu. Wtem w ulice wjechały motocykle żandarmerii. Dało się już rozróżnić ryk motorów, jazgot i szczęk żelaza. Od wschodu nadjechała kolumna wozów pancernych, dział samochodowych i zmotoryzowanej piechoty. Huk przenikał ciała, zmuszał je do poddania się ogłuszającemu rytmowi łoskotu. Ludzie z przerażeniem patrzyli na ten nieustanny przepływ żelaza i stali z czerwonymi gwiazdami oraz na żołnierzy, jakby z te samej materii co sprzęt, nieludzko nieruchomych. Jeden okupant zmieniał drugiego. BOŻE, ZLITUJ SIĘ NAD RZECZYPOSPOLITĄ! […]

Treść w tytułach rozdziałów zawarta

Obszerną książkę najłatwiej mi przedstawić w wiele mówiących tytułach rozdziałów. Oto zatem one: Wstęp – Po szerokim świecie. Prolog – Pięć minut po północy. 1. Cień ponurego wschodu. 2. Od szczytu do otchłani. 3. Przez kraj szatana. 4. Krwawy generał. 5. Pod smaganiem samumu. 6. Na skrzyżowaniu dróg. 7. Gasnące ognie: Podróż po Palestynie, Syrii i Mezopotamii. 8. Cuda Polski. 9. Kruszenie kamienia. Indeks nazwisk. Bibliografia.

Zdań kilka o autorze

Przemysław Słowiński urodził się w 1959 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia prawnik, wykonywał jednak wiele zawodów. Był m.in. malarzem, górnikiem, barmanem, agentem ubezpieczeniowym. Autor książek biograficznych. W grupie wydawniczej FRONDA opublikował, m.in.: „Rocky – prawdziwa historia”, „Nikola Tesla - Władca piorunów”, „Antoni Gaudi - Czarodziej architektury”, „Kobiety wywiadu”.

(Waldemar Nicman)

Legendarny przywódca ciechanowskiej „Solidarności”. Odznaczany przez Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów – m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności. Odznaczony Medalem „Za Zasługi dla Ciechanowa”. Od 30 lat współpracownik mediów lokalnych i regionalnych. Związany z PULSEM Ciechanowa od pierwszego numeru. Pasjami czyta książki – nawet po kilka tygodniowo.

Waldemar Nicman

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%