Zamknij

Szkoła Podstawowa w Sońsku – tutaj kaganek oświaty płonie już od 100 lat

Jowita RutkowskaJowita Rutkowska 15:45, 19.09.2022 Aktualizacja: 17:27, 22.09.2022
Skomentuj Jowita Rutkowska Jowita Rutkowska

23 września 2022r. Szkoła Podstawowa im. Szczepana Dobosza w Sońsku będzie świętowała swoje 100-lecie. Chociaż placówka oficjalnie istnieje od roku 1922, przeglądając historię edukacji w naszym regionie, warto zauważyć, że nie zamyka się ona wyłącznie na przestrzeni jednego wieku. Wcześniej nauka odbywała się niesystematycznie i nie funkcjonowała w warunkach, w jakich odbywa się to dziś.

Początki kształcenia dzieci i młodzieży w Sońsku były trudne. W latach 1809 – 1922 było ono nieregularne z powodu m. in. braków lokalowych, kadrowych, finansowych oraz sezonowości nauczania.

Dziś ciężko wyobrazić sobie placówkę, która funkcjonuje tylko w okresie zimowym, gdyż w pozostałym czasie dzieci pomagają w pracach polowych i gospodarskich. Jednak takie były realia tamtych czasów. Uczono przede wszystkim czytania, pisania, liczenia oraz katechizmu. Ważne miejsce zajmowała kaligrafia, która dziś niestety odchodzi w zapomnienie zastąpiona przez klawiaturę.

Ciekawostkę stanowi fakt, że najmłodsze dzieci uczyły się kreślić litery na piasku w czasach, kiedy nikt jeszcze nie mówił o nauczaniu polisensorycznym. Istotnymi przedmiotami były także: „nauka obyczajowa”, (połączenie współczesnej etyki oraz edukacji zdrowotnej), gimnastyka oraz tzw. robótki ręczne (dzisiejsza technika). Interesującym elementem dawnego szkolnego życia są również kary stosowane na niesfornych uczniach m.in.: klęczenie na fasoli, bicie linijką po dłoniach, pozostawanie w „kozie”, przepisywanie podanego przez nauczyciela zdania, siedzenie w „oślej ławce”. Dziś w dobie tzw. bezstresowego wychowania i współczesnego poziomu wiedzy psychologicznej powyższe przykłady, szczególnie dla młodego pokolenia, są dość abstrakcyjne.

Od 1922 w sońskiej szkole lekcje odbywają się regularnie z podziałem na oddziały. W 1939 roku dzięki staraniom dzisiejszego patrona – Szczepana Dobosza do użytku oddany został murowany budynek, w którym (dzięki systematycznym remontom i zmianom) dzieci uczą się do dziś.

Prawdziwym skarbem odkrywanym na nowo po wieku funkcjonowania szkoły okazują się kroniki. Przepełniają je czarno-białe zdjęcia, piękne kaligraficzne pismo, staranne rysunki ozdabiające poszczególne strony. To coś, co w dobie rozwoju cyfryzacji stanowi absolutny ewenement.

Historia zaklęta na kilkudziesięciu pożółkłych kartkach odkrywa tajemnice dawnej edukacji. Z okazji 100-lecia funkcjonowania szkoły pracownicy i uczniowie przygotowali uroczyste obchody, na które już dziś serdecznie zapraszają okolicznych mieszkańców, absolwentów i wszystkich, którzy czują się związani ze Szkołą Podstawową w Sońsku. Tego dnia po uroczystej Mszy Św. będzie okazja do wzajemnych spotkań po latach, wspomnień i odwiedzenia budynku szkoły. Okolicznościowa wystawa pamiątek, uroczysta akademia, prezentacja dziejów placówki z unikalnymi archiwalnymi zdjęciami oraz inne przygotowane na ten dzień atrakcje przeniosą nas w czasie i pozwolą lepiej zrozumieć wartość i sens edukacji.

Niezwykle ważne jest to, aby pielęgnować lokalne tradycje oraz przywiązanie do „Małej Ojczyzny”. To właśnie szkoły są pierwszymi kuźniami talentów, miejscem wychowania patriotycznego. Budują piękne wspomnienia i przyjaźnie na całe życie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%