Zamknij
,
Najbliższe pięć lat to będzie duże wyzwanie, bo będzie się decydowała przyszłość nie tylko naszego kontynentu ale również całego świata – powiedział w rozmowie z PAP eurodeputowany EPL Borys Budka oceniając wyzwania czekające Parlament Europejski w rozpoczętej właśnie nowej kadencji.
,
Trzech Polaków wybrano we wtorek na przewodniczących komisji Parlamentu Europejskiego. Borys Budka (EPL, PO) został szefem komisji przemysłu, badań i energii, Adam Jarubas (EPL, PSL) podkomisji zdrowia, a Bogdan Rzońca (EKR, PiS) - komisji petycji. Poza tym sześcioro Polaków zostało wiceprzewodniczącymi.
,
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego udostępniła nieodpłatnie przygotowany przez współpracujących z nią ekspertów „Praktyczny poradnik dla radnych w kadencji 2024-2029”.
,
Wprowadzenie obowiązku publikacji sprawozdania z działalności radnego po zakończeniu każdego roku oraz obowiązek pełnienia dyżurów zaproponowano w petycji skierowanej do Sejmu. Komisja do Spraw Petycji zwróciła się do MSWiA w sprawie zmiany przepisów w tym zakresie.
,
Senat zdecydował, by nie zgłaszać poprawek do noweli Kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom, zarówno w kraju, jak i za granicą. Samorządowcy zgłaszają wątpliwości dotyczące organizacji tego typu głosowania.
,
Nowo wybrani europosłowie odebrali w czwartek z rąk przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka zaświadczenia o wyborze do Parlamentu Europejskiego. Blisko połowa nowych posłów nie wzięła udziału w uroczystości.
,
Nawet 456 głosów w liczącym 720 miejsc Parlamencie Europejskim może mieć w nowej kadencji dominująca w zgromadzeniu centrowa koalicja – wynika z najnowszych danych PE o podziale mandatów pomiędzy poszczególne frakcje polityczne.
,
Będą duże zmiany w wyborach prezydenckich, parlamentarnych oraz do Parlamentu Europejskiego. Rząd uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców zarówno w kraju, jak i za granicą.
,
W wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 20, Konfederacja - 6, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 3 i Lewica - 3 - poinformowała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza. Publikujemy listę wszystkich polskich europosłów nowej kadencji.
,
Przedstawiamy wyniki wyborów w okręgu nr 5 - Mazowsze.
2
,
Koalicja Obywatelska wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 38,2 proc. głosów, wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 33,9 proc. - wynika z exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos.
,
Aby w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania.
,
9 czerwca odbędą się wybory Posłów do Parlamentu Europejskiego. Powiat ciechanowski wchodzi w skład okręgu wyborczego nr 5. Przedstawiamy kandydatów do Parlamentu Europejskiego zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się 9 czerwca 2024 roku.
,
Liczba kart ważnych musi być równa sumie liczby głosów nieważnych i liczby głosów ważnych oddanych łącznie na wszystkie listy kandydatów – wskazano w wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych. W sumie, przy liczeniu głosów i sporządzaniu protokołów w wyborach do Parlamentu Europejskiego należy spełnić dwadzieścia warunków koniecznych określonych przez Państwową Komisję Wyborczą.
,
Procedura podziału mandatów w eurowyborach jest zupełnie inna niż w wyborach do Sejmu. W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 w miarę równych okręgów, a do każdego okręgu przypisana jest określona liczba mandatów. W wyborach tych dzieli się mandaty najpierw pomiędzy okręgi, a dopiero później pomiędzy partie. W wyborach do PE jest odwrotnie – tłumaczył podczas szkolenia dla dziennikarzy zorganizowanego w siedzibie PAP prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.