Zamknij

Senat przyjął nowelę Kodeksu wyborczego o głosowaniu korespondencyjnym; samorządowcy mają wątpliwości

00:08, 27.06.2024 Aktualizacja: 00:11, 27.06.2024
Skomentuj PAP PAP

Senat zdecydował, by nie zgłaszać poprawek do noweli Kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom, zarówno w kraju, jak i za granicą. Samorządowcy zgłaszają wątpliwości dotyczące organizacji tego typu głosowania.

W środę na 14 posiedzeniu Senatu odbyło się głosowanie dotyczące nowelizacji Kodeksu wyborczego. 54 senatorów było za, a 30 przeciw uchwale, by nie zgłaszać poprawek. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Nowelizację Kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom, zarówno w kraju, jak i za granicą Sejm uchwalił 14 czerwca. Dotyczy ona wyborów prezydenckich, do Sejmu i Senatu, a także do Parlamentu Europejskiego. Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego został złożony przez posłów KO.

„Głosowanie takie popieramy. To jest otwarcie drogi dla osób, które nie mogą bezpośrednio wziąć udziału w głosowaniu, natomiast zgłaszamy wiele ryzyk, które mogą zaistnieć i są dość prawdopodobne, a wszystkie sprowadzają się do tego, że nie wiemy jaka będzie skala tego głosowania korespondencyjnego” – powiedział podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Tomasz Fijołek z biura Unii Metropolii Polskich.

Zaznaczył, że w wyborach korespondencyjnych może wziąć udział wielu młodych ludzi, którzy zechcą przetestować nowe rozwiązanie, natomiast ustawodawca nie oszacował skali zainteresowania tą formą głosowania.  

„Jeśli skala będzie minimalna, prawdopodobnie to będzie do zrobienia. Jeżeli będzie skala dużo, dużo większa niż dotychczas, pojawią się bardzo realne problemy związane z organizacją wyborów, a ta spada na samorządy, szczególnie duże miasta” – zaznaczył Fijołek.

Podkreślił też, że wdrażanie tych przepisów powinno odbywać się w szerokim porozumieniu ze stroną samorządową.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, korespondencyjnie mogą głosować osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 60 lat. Głosowanie korespondencyjne możliwe jest tylko w kraju.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego rozszerza uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców - zarówno w kraju, jak i za granicą; w wyborach samorządowych korespondencyjnie będą mogli głosować jedynie wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat.

Nowela przewiduje, że zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju wyborca będzie zgłaszał wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Z kolei zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą zgłaszany ma być konsulowi do 30 dnia przed dniem wyborów. Ponadto w okręgach zagranicznych będą tworzone specjalne komisje tylko do głosowania korespondencyjnego. Nowelizacja wydłuża też do 48 godzin czas oczekiwania na głosy zagraniczne. Obecnie, jeśli okręgowa komisja wyborcza nie uzyska wyników głosowania za granicą w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania w obwodach głosowania za granicą, głosowanie w tych obwodach uznaje się za niebyłe. 

lui/ godl/ mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%