Zamknij

Piękny jubileusz [FOTORELACJA]

10:00, 17.10.2020 | Jowita Rutkowska
Skomentuj fot. Schola parafialna
REKLAMA

W niedzielę – 13 września srebrny jubileusz posługi kapłańskiej obchodził ks. Ireneusz Cielicki – Proboszcz parafii Gąsocin. Czy 25 lat to dużo? Wydaje się, że tak. Jest to przecież ćwierć wieku. Jednak sprawując jubileuszową Mszę Św. przed oczami na pewno pojawiają się wspomnienia z prymicji i wtedy wydaje się, że to było tak niedawno…

Ks. Ireneusz Cielicki pochodzi z parafii Rogowo. Już w wieku 6 lat służył przy Ołtarzu jako ministrant. Do szkoły średniej uczęszczał w Wyszogrodzie, przebywając w tym czasie u Salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą. Naukę w Seminarium Duchownym w Płocku rozpoczął we wrześniu 1989 r. Święcenia przyjął 10 czerwca 1995 r. z rąk ks. bpa Zygmunta Kamińskiego. W czasie minionego ćwierćwiecza pracował jako wikariusz w parafiach: Wieczfnia Kościelna, Modlin, Lucień, Drobin i św. Wojciecha w Płocku. 10 czerwca 2020 r. ks. Ireneusz nie mógł razem ze swoimi współbraćmi dziękować Bogu w kaplicy seminaryjnej, gdzie zwyczajowo gromadzą się jubilaci. Ten radosny i wyjątkowy dzień spędził samotnie, zamknięty w murach plebanii. Nie było uroczystego odnowienia przyrzeczeń kapłańskich, ani podniosłego „Te Deum”. Przebywał wtedy na kwarantannie, oczekując na wyniki testów na COVID-19.

Parafianie z Gąsocina wiedząc, jak ważny jest to dla ich Proboszcza dzień, postanowili, że jubileusz jednak się odbędzie. W obecnych czasach, kiedy dostrzegamy spadek liczby powołań, tym bardziej radosne są dni, w których możemy doświadczyć wierności obranej drodze powołania. Gdy tylko ks. Proboszcz ogłosił, że w niedzielę 13 września będzie sprawował dziękczynną Mszę Św., rozpoczęły się przygotowania. Zaangażowało się wiele osób, które intensywnie pracowały, aby dzień ten był wyjątkowy. Zadanie nie było łatwe, ponieważ trzeba było zachować wszystko w tajemnicy, aby uroczystość zawierała w sobie elementy niespodzianki. Specjalnie dla ks. Proboszcza przygotowano część artystyczną: piosenki i wiersze o tematyce powołaniowej. Występowały nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli recytatorzy. Parafialna schola „Soli Deo” przy wsparciu Akademii Dźwięku i Agnieszki Kochmańskiej dała wyjątkowy koncert, w którym prosto z serca płynęły nie tylko piękne melodie, ale również szczere życzenia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja multimedialna zawierające zdjęcia przywołujące wspomnienia z ostatnich 30 lat. Wiele osób nie kryło wzruszenia.

Wraz z ks. Jubilatem przy Ołtarzu w tym wyjątkowym dla Niego dniu stanęli: ks. kan. Adam Przeradzki - wicedyrektor Caritas Diecezji Płockiej, ks. kan. Marek Zacieski – obecny proboszcz rodzinnej parafii ks. Ireneusza oraz księża z sąsiednich parafii. Ksiądz Jubilat dziękował za dar powołania, modlitwą objął swoją Mamę, rodzeństwo, zmarłego Tatę. Ponadto w Eucharystii polecał tych, których Pan postawił, stawia i będzie stawiał na drogach kapłańskiej posługi. Homilię podczas jubileuszowego dziękczynienia skierował do wiernych ks. kan. Adam Przeradzki, rozpoczynając od odczytania listu gratulacyjnego od ks. biskupa Piotra Libery.

Jubileusz 25-lecia kapłaństwa był nie tylko czasem dziękczynienia za dar powołania, ale także okazją, by wyrazić ks. Proboszczowi wdzięczność za posługę duszpasterską w parafii Gąsocin. Wiele cennych myśli zawartych było w życzeniach, które do ks. Jubilata skierowały liczne delegacje. Oprócz kwiatów i pamiątkowych upominków, wierni ofiarowali także najpiękniejszy dar – modlitwę, zakładając Apostolat Margaretka. Na koniec słowa podziękowania wybrzmiały z ust Jubilata - ks. Ireneusza Cielickiego. Skierował je przede wszystkim do Boga, ale także rodziny, przyjaciół, znajomych, parafian, gości i „wszystkich, od których doświadczył wszelkiego dobra na swej kapłańskiej drodze”.

Cóż można dodać na koniec? Mimo upływu 25 lat w ks. Ireneuszu pozostał młodzieńczy zapał i zaangażowanie w sprawy duszpasterskie. Codzienna droga do Wielkiego Celu, choć nie zawsze łatwa, pozostaje od ćwierćwiecza jedyną słuszną i dającą szczęście. Naznaczony przez Boga już nie będzie mógł Go zapomnieć.

 

(Jowita Rutkowska)

Sportowiec i pedagog. Wieloletnia zawodniczka CLKS Mazovia. Wicemistrzyni Polski Seniorek w Podnoszeniu Ciężarów (2004 r.). W tym samym roku zdobyła też Młodzieżowe Mistrzostwo Polski. Nauczycielka wychowania fizycznego. Aktywna na niwie społecznej i politycznej. Związana z PULSEM Ciechanowa od pierwszego numeru.

Dorota Smosarska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz