Zamknij

Ciechanów w czasie wojny i pech Ciechanowa

11:03, 21.12.2019 | Karol Podgórny
REKLAMA
Skomentuj
TM

W przedświąteczną środę w Kamienicy Warszawska 18 grono ciechanowian wysłuchało wykładu dr. n. hum. Zbigniewa Ptasiewicza, poświęconego działaniom budowlanym okupanta hitlerowskiego w naszym mieście podczas II wojny światowej. Prelekcji pt. "Niemiecka wizja przebudowy Ciechanowa jako Zichenau, na początku lat 40-tych XX wieku", towarzyszyła bogata prezentacja slajdów wizualizujących omawiane treści.

Wystąpienie dr. Zbigniewa Ptasiewicza – prezesa Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego (które od niedawna swoją siedzibę ma – jak to mówią starzy ciechanowiacy – w „Domu Piankiego”), poprzedziła słowem wstępnym rzeczniczka Ratusza – Paulina Rybczyńska. Nawiązując do rangi spotkania m.in. podkreśliła: – Wydarzenie bardzo ważne. Dzisiejszy wykład, sama jego merytoryka jest doniosła… Piękna też uroczystość z okazji już ukonstytuowanego rozpoczęcia współpracy Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego z Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta… CTN wreszcie znalazło swoją siedzibę, mamy nadzieję, że na bardzo długo. Macie miejsce Państwo też, żeby swoje liczne zasoby tutaj gromadzić i powiększać. Wszyscy mieszkańcy będziemy mogli z tego korzystać, i nie tylko osoby dorosłe, ale będzie tutaj coraz więcej młodzieży – zwracała się do dr. Ptasiewicza i Publiczności red. Rybczyńska.

W pewnym momencie spotkanie przybrało nieszablonowy charakter, gdy tok wypowiedzi naukowej prezesa CTN utrzymanej w tonie wykładu akademickiego, nagle zaczął przerywać jeden z mieszkańców, wygłaszając komentarze do prezentowanych treści, nie stroniąc od dygresji osobistych.

W takcie wieczoru spośród Publiczności padł głos ciekawie ujmujący  działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej: – Ciechanów ma potężnego pecha, ja to inaczej nie określam. Tym pechem była ekipa, która stworzyła swojego czasu Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Mieli - jak to się mówi bardzo dobre chęci - ale co tu dużo mówić, dużo kłamstw wrzucili w tą naszą historię. I w tej chwili chcąc odtwarzać tą historię, nie można się oprzeć praktycznie na niczym. To co jest napisane, trzeba traktować z przymrużeniem oka, sięgać do źródeł, od nowa po prostu analizować. Jest to po prostu potężna robota – m.in. usłyszeli uczestniczy grudniowego wieczoru w Kamienicy Warszawska 18.

W spotkaniu uczestniczyło wielu znanych ciechanowian, m.in. – Małgorzata Rzeplińska i Ewa Stangrodzka oraz Jan Rzepliński, Ryszard Sobotko, Janusz Witczak i Stefan Żagiel.

Więcej na ten temat w gazecie PULS Ciechanowa - czytaj na str. 29 - kliknij tutaj?

(Karol Podgórny)

Urodzony w okresie powojennym. Od dzieciństwa kształtowany w aurze kultury amerykańskiej dzięki Telewizji Polskiej, która ciągle nadawała westerny, kryminały, horrory i filmy gangsterskie made in USA oraz rysowanki Disneya. Osobiście oglądał transmisje na żywo z lądowań Amerykanów na Księżycu. Lubi amerykańską i francuską demokrację liberalną oraz muzykę country.

Karol Podgórny

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

ciekawy ciekawy

0 0

Kto tak powiedział na Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej? 14:12, 21.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DarekDarek

0 0

Wąsaty Janusz 18:10, 30.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© pulsciechanowa.pl | Prawa zastrzeżone