Zamknij

Wspólnie dajmy radę ASF!

19:00, 16.11.2019 | Karol Podgórny
Skomentuj Arkadiusz Kuźniewski (PBS w Ciechanowie)
REKLAMA

Niezwykle aktualna inicjatywa Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie z udziałem firmy Agri Plus Sp. z o.o. w Poznaniu - w postaci Konferencji pt. "ASF - Jak z tym żyć", zgromadziła liczne grono rolników z północnego Mazowsza, a jej miejscem stało się eleganckie Centrum Bankietowo-Konferencyjne we wsi Kałki w gminie Ojrzeń.

Co to jest ASF?

African swine fever – afrykański pomór świń (w tym dzikich), wirusowa choroba o przewlekłym lub ostrym przebiegu i wysokiej śmiertelności wśród zarażonych osobników. Od kilku lat plaga polskiego rolnictwa, szczególnie w Polsce północno-wschodniej i wschodniej. Pojawiła się także w powiecie ciechanowskim.

Partner Konferencji w Kałkach – Agri Plus Sp. z o.o.

– Agri Plus jest wiodącym producentem trzody chlewnej w Polsce. Działalność Spółki obejmuje zintegrowaną z działem trzody chlewnej produkcję roślinną i produkcję pasz. Celem Agri Plus jest uzyskiwanie najwyższej jakości żywca wieprzowego przy jednoczesnym zachowaniu troski o środowisko naturalne. Priorytetem jest harmonijna współpraca z gospodarstwami rodzinnymi, których hodowle stanowią bardzo ważną część naszej działalności. Agri Plus prowadzi pełną hodowlę trzody w oparciu o stada macior, stację knurów, odchowalnie prosiąt oraz tuczarnie. Działalność Agri Plus swoim zasięgiem obejmuje teren prawie całej Polski – czytamy w portalu Agri Plus.

Prezes PBS na dobry początek

– Witam Państwa na naszej Konferencji dla rolników i hodowców na temat „ASF - Jak z tym żyć”. Jesteśmy bankiem działającym na północnym Mazowszu i wśród naszych klientów obecnych, oraz mam nadzieję przyszłych, jest sporo rolników, sporo hodowców. Od pewnego czasu jesteśmy bombardowani informacjami, tu odwołam się do Internetu (…) Chiny jeden z największych światowych konsumentów wieprzowiny mocno odczuwa problemy z epidemią ASF. Z powodu epidemii w tym kraju wybito już ponad sto milionów sztuk trzody chlewnej – cytował Andrzej Kopeć, prezes Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.

Strasznie, ale szansa biznesowa

– Z jednej strony jest to straszne, bo dokładnie to samo może spotkać naszą trzodę chlewną. Ale z drugiej strony wygląda to jak wielka szansa biznesowa. Bo jeśli w Chinach wybito sto milionów sztuk trzody chlewnej, to znaczy, że Chiny będą musiały zaimportować gigantyczne ilości mięsa. A za tym cena wieprzowiny pójdzie do góry. Pójdzie cena wieprzowiny do góry, to pójdzie cena innego rodzaju mięs – m.in. kontynuował prezes Kopeć.

– Dla nas jako banku kredytującego to jest wyzwanie. Dlatego pomyśleliśmy, że my jako bank, i nasi klienci, musimy nauczyć się z tym żyć. Dlatego temat Konferencji: „ASF – Jak z tym żyć” – wyjaśniał Andrzej Kopeć.

Wykład o ASF

Przekrojową prezentację o ASF wygłosił lek. wet. Adam Kisiel – dyrektor regionalny Agri Plus Sp. z o.o. Objęła ona mnóstwo zagadnień ogólnych i szczegółowych, wiele cennych spostrzeżeń i konstatacji wynikających z praktycznego podejścia do problemu, itd.

Ciąg dalszy nastąpi

Dużo więcej o Konferencji, wykładzie i nie tylko – już niebawem na www.pulsciechanowa.pl oraz w grudniowym wydaniu PULSU.

(Karol Podgórny)

Urodzony w okresie powojennym. Od dzieciństwa kształtowany w aurze kultury amerykańskiej dzięki Telewizji Polskiej, która ciągle nadawała westerny, kryminały, horrory i filmy gangsterskie made in USA oraz rysowanki Disneya. Osobiście oglądał transmisje na żywo z lądowań Amerykanów na Księżycu. Lubi amerykańską i francuską demokrację liberalną oraz muzykę country.

Karol Podgórny

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz