Zamknij

Jak wygrać z depresją -„Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju”

20.58, 22.10.2022 Dorota Smosarska Aktualizacja: 16.38, 25.10.2022
Skomentuj
REKLAMA

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, a jednocześnie jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Z raportu opublikowanego przez PEX PharmaSequence wynika, że Polacy wykupują średnio pół miliona opakowań antydepresantów w tygodniu. Prognozy wskazują, że do końca 2022 r. może być sprzedanych nawet 30 mln opakowań leków antydepresyjnych, do sierpnia sprzedano ich już 20 mln. Zamiast pochopnie sięgać po leki Wydawnictwo ZYSK i S-KA proponuje czytelnikom bestseller „Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju” autorstwa Davida D. Burnsa.

Szansa na wyleczenie

To wyjątkowa książka. Napisana w 1980 roku doczekała się mnóstwo wydań i przekładów na całym świecie. Ponad 5 milionów sprzedanych egzemplarzy i setki tysięcy wyleczonych osób bez nawrotów choroby mówią same za siebie. Kluczem jest terapia poznawczo – behawioralna. Dzięki zastosowaniu prostych technik zaproponowanych przez doktora Burnsa można skutecznie poradzić sobie ze zmianami nastroju. To „przetestowana klinicznie, niefarmakologiczna terapia depresji”, jak zaznacza Wydawca w opisie książki. Należy tu wyraźnie zaznaczyć, że nie zastępuje ona wizyty u specjalisty w przypadku ciężkich depresji oraz jeśli występują myśli samobójcze - w takich przypadkach autor radzi natychmiast zasięgnąć pomocy lekarza.

Autor Dawid D. Burns to doktor nauk medycznych, był kierownikiem kliniki psychiatrii, profesorem nadzwyczajnym psychiatrii i nauk behawioralnych w Szkole Medycznej Uniwersytetu Standforta. We wstępie do książki przedstawia badania naukowe oparte na terapii poznawczo – behawioralnej, które wykazały niezwykłą skuteczność w leczeniu wielu zaburzeń m.in. odżywiania i zmian nastroju. Ważnym odkryciem okazała się samopomoc w postaci czytania odpowiedniego poradnika tzw. „biblioterapia” (terapia poprzez czytanie). Poprawa jest tak znacząca, że często większość pacjentów nie wymaga leczenia farmakologicznego lub w placówkach medycznych. „Radość życia” może się stać niezwykle pożytecznym przewodnikiem dla tych, którzy postanowili sami sobie pomóc” (z przedmowy Aarona T. Becka).

Długopis i kartka

Terapia poznawcza jest szybką metodą modyfikacji nastroju, której stosowania można nauczyć się samodzielnie. Techniki radzenia sobie z problemami opisane w książce obejmują wszelkie kryzysy współczesnego życia wynikające ze zniekształceń poznawczych. Autor opisuje 10 głównych, czyli: myślenie „wszystko albo nic”, nadmierne uogólnianie, czarnowidztwo, tendencyjny wybór faktów, nieuzasadnione wnioski, przesadzanie, bagatelizowanie, rozumowanie emocjonalne, stwierdzenia typu „powinienem” i „muszę”, etykietowanie, nastawienie ksobne.

Doktor Burns uczy prostych technik przy pomocy kartki i długopisu. Przykładowo w metodzie wzmacniania poczucia własnej wartości proponuje spieranie się ze swoim wewnętrznym krytykiem poprzez technikę „trzech kolumn”. Jest ona pomocna do zmiany sposobu myślenia o sobie w sytuacjach, kiedy popełniło się jakąś gafę. Jej celem jest zamiana nielogicznej, ostrej samokrytyki, na bardziej obiektywne i racjonalne myśli.

Rozdział dla prokrastynatorów

Cała książka jest zbiorem praktycznych porad. Znajdziemy w niej masę informacji, szablonów, opisów wydarzeń z życia autora i jego pacjentów z depresją. Mamy gotowe testy, kwestionariusze, tabelki, które pomagają w zmierzeniu się z zniekształconymi myślami. Rozdział piąty książki opisuje temat apatii, motywacji, prokrastynacji, cykl tzw. „letargu”. Najczęściej spotykane sposoby myślenia powiązane z odwlekaniem czegoś to m.in. poczucie beznadziejności, bezradności, przytłoczenia, nieuzasadnione wnioski, perfekcjonizm itd. Po fachowym opisie podanych schematów autor podaje bardzo proste metody samoaktywacji. To takie proste!

Nie tylko depresja

Choć tytuł książki to „jak zwyciężyć depresję”, to głównie chodzi w niej o zmianę negatywnych schematów myślowych. Lęk, poczucie winy, pesymizm i niskie poczucie własnej wartości można wyleczyć również bez pomocy leków. Ta wyjątkowa książka pomoże: rozpoznać, co powoduje wahania nastroju, zdusić w zarodku negatywne uczucia, pozbyć się poczucia winy, radzić sobie z wrogością i krytyką, pokonać uzależnienie od miłości i aprobaty innych, zbudować poczucie własnej wartości, czuć się dobrze każdego dnia. Naukowcy doszli do wniosku, że biblioterapia może odegrać znaczącą rolę w powszechnej edukacji i programach prewencyjnych chroniących przed depresją, a dzięki tej książce radość i bogactwo życia odkryło wiele osób.

Książka liczy 560 stron a kosztuje 59 zł.

(Dorota Smosarska)

Sportowiec i pedagog. Wieloletnia zawodniczka CLKS Mazovia. Wicemistrzyni Polski Seniorek w Podnoszeniu Ciężarów (2004 r.). W tym samym roku zdobyła też Młodzieżowe Mistrzostwo Polski. Nauczycielka wychowania fizycznego. Aktywna na niwie społecznej i politycznej. Związana z PULSEM Ciechanowa od pierwszego numeru.

Dorota Smosarska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%