Wystawianie elektronicznych skierowań na szczepienie przeciw COVID-19 rozpoczęło się 18 października. Odbywa się ono automatycznie, po spełnieniu określonych warunków: poprawnie zarejestrowana przez pracownika medycznego e-karta szczepienia oraz zamknięte e-skierowanie z poprzedniego szczepienia.
E-skierowania na szczepienie przeciw COVID-19 będą wystawione do 25 października - poinformowało w czwartek Centrum E-zdrowia. Szczepienia wykonywane będą w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i w aptekach, które zawarły umowę z NFZ na ich realizację.
Oznacza to, że placówka, w której pacjent szczepił się ostatnią dawką, musiała poprawnie zarejestrować e-kartę szczepień oraz zmienić w systemie status e-skierowania na "zrealizowane". Pacjent może to sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta.
Centrum e-Zdrowia poinformowało, że jeżeli po 25 października na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP nie będzie widoczne nowe e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z placówką w celu wyjaśnienia, czy wywiązała się z tego obowiązku.
Szczepienia wykonywane będą w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i w aptekach, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych.
Na szczepienie można zapisać się za pośrednictwem IKP (w przypadku gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Wykaz punktów szczepień zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl. Dostępność terminów szczepienia w e-rejestracji na IKP zależna jest od ich udostępnienia w systemie e-zdrowie przez placówki wykonujące szczepienia.
Na początku tygodnia Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym zaznaczyło, że w pierwszej kolejności szczepienia będą realizowane u osób w wieku powyżej 12 lat. Otrzymają one jednodawkową szczepionkę Spikevax JN.1 0,5 ml.
Szczepienia powinny być wykonywane u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19, do których należą osoby w wieku 60 lat i starsze, dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, tj. otyłością (BMI>25), cukrzycą, przewlekłą chorobą płuc, przewlekłą chorobą nerek, chorobą układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami neurorozwojowymi, aktywną chorobą nowotworową, chorobą immunosupresyjną lub leczeniem immunosupresyjnym.
Centrum e-Zdrowia zastrzegło, że jeśli termin zakończenia wystawiania e-skierowań ulegnie zmianie, poinformuje o tym w komunikacie. (PAP)
akar/ aba/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz