Zgodnie z informacją przekazaną przez ministerstwo, do wykonywania szczepień powszechnych przeciw COVID-19 zostają wskazane przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz apteki ogólnodostępne. Za organizację szczepień odpowiada kierownik placówki lub osoba upoważniona. Za organizację szczepienia pacjenta w domu odpowiada przychodnia POZ, w której pacjent złożył deklarację wyboru.
Podkreślono, że do zamawiania szczepionki uprawnione są podmioty POZ posiadające umowę z NFZ w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie lekarza; apteki ogólnodostępne, w ramach zawartej umowy z OW NFZ i szpitale, na rzecz przeprowadzenia szczepień wśród własnych pracowników.
Podmioty uprawnione do realizacji szczepień przeciw COVID-19 mogą składać do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) zapotrzebowanie na szczepionki od dnia 22 października br. przez dedykowaną platformę PUE. Podmioty dotychczas nie posiadające uprawnień do składania zamówień na szczepionki do RARS powinny wystosować prośbę o nadanie uprawnień na adres: [email protected]. Podkreślono, że do składania zapotrzebowania na szczepionki dla kobiet w ciąży uprawnione są wyłącznie przychodnie POZ. Zamówione szczepionki będą wydawane bezpłatnie.
Punkty świadczące usługi szczepienia przeciw COVID-19 są zobowiązane do rozliczenia usługi podania szczepionki z Narodowym Funduszem Zdrowia. Według wytycznych warunkiem rozliczenia jest kwalifikacja do szczepienia wraz z wykonaniem szczepienia przez osobę uprawnioną zgodnie z przepisami i dokonanie wpisu w elektronicznej Karcie Szczepień potwierdzające kwalifikację do szczepienia i podanie szczepionki. Należność z tytułu udzielonych świadczeń ustalana jest na podstawie raportu statystycznego przekazywanego przez świadczeniodawcę/aptekę do NFZ. Koszt usługi w rozliczeniu NFZ za pojedyncze szczepienie tj. wykonanie zalecanego szczepienia przeciw COVID-19 w podmiocie podstawowej opieki zdrowotnej i aptece wynosi 33,37 zł
O terminach dostępnych wizyt na szczepienie decydują podmioty realizujące szczepienia.
Ministerstwo Zdrowia 18 października rozpoczęło wystawianie e-skierowań na szczepienia przeciw COVID-19. Szczepienie będzie jednorazowe niezależnie od wcześniej przyjętych dawek szczepionki. Świadczenie jest przewidziane dla osób posiadających prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z aktualnym komunikatem Ministra Zdrowia w sprawie realizacji szczepień przeciw COVID-19 na dany sezon. W pierwszej kolejności szczepienia mają być realizowane u osób od 12. roku życia jednodawkową szczepionką Spikevax JN.1 0,5 ml.
Szczepienia będą przeprowadzane na podstawie e-skierowania, które zostanie wystawione automatycznie i będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania osoba uprawniona w punkcie szczepień może je samodzielnie wystawić oceniając wiek oraz odstęp od przyjęcia ostatniej dawki. Pacjenci będą mogli zapisać się na szczepienie przez IKP lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Szczepienie wykonane szczepionką samodzielnie kupioną przez pacjenta dopuszczoną do obrotu na terytorium RP pacjent może wykonać w aptece ogólnodostępnej lub w POZ. W przypadku szczepienia w aptece samodzielnie zakupioną szczepionką usługa podlega rozliczeniu przez NFZ na takich samych zasadach jak usługa wykonana szczepionką zakupioną przez MZ. W przypadku szczepienia w POZ koszt świadczenia jest wykonywany w ramach stawki kapitacyjnej (przychodnia w której pacjent złożył deklarację) i nie podlega odrębnemu rozliczeniu przez NFZ.
Pełen komunikat MZ na temat realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2024/2025 i zalecenia dla punktów szczepień dostępne są w poniższym załączniku.
mc/
Załączniki:
Komunikat MZ ws. szczepień przeciw COVID-19
Wytyczne organizacji szczepień przeciw COVID-19
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz