Zamknij
,
Z dniem 31 października 2023 roku zakończyła się realizacja projektu „Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ciechanowie” (DDOM), współfinansowanego ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Projekt był realizowany w ramach Osi Priorytetowej IX „Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem”, Działania 9.2 „Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej” oraz Poddziałania 9.2.2 „Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych”.
Skomentuj
Materiał promocyjny UMWM
,
Kamica układu moczowego głównie kojarzy się nam z chorobą ludzi w średnim wieku, najczęściej objawiającą się bardzo bolesną kolką. Ale to schorzenie nie patrzy na PESEL. Szacuje się, że ryzykiem rozwoju kamicy układu moczowego zagrożonych jest w Polsce nawet 150 tysięcy dzieci. Jedyny na Mazowszu i nieliczny w kraju ośrodek zajmujący się leczeniem zabiegowym kamicy dziecięcej to działający w ramach szpitala w Dziekanowie Leśnym Kliniczny Oddział Chirurgii – Centrum Leczenia Kamicy.
,
Ciągle marzniesz, mimo że inni wokół ciebie nie narzekają na temperaturę? Ten problem może mieć swoje podłoże zdrowotne. Jakie choroby mogą się za nim kryć?
2
,
Za prawidłową temperaturę ciała ludzkiego od lat 50. XIX wieku uważano 37 st. C (z czasem skorygowano ją do 36,6 st. C). Wartość tę na podstawie badań 25 tys. pacjentów ustalił niemiecki lekarz Carl Wunderlich. Jednak dwie niezależne analizy - naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara oraz Uniwersytetu Stanforda - sugerują, że w wyniku działania wielu różnych czynników na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci temperatura ciała obniżyła się do 36,4 st. C, a w niektórych przypadkach nawet bardziej.
,
Dużo mówi się o piciu wody latem, szczególnie w upalne dni. Tymczasem zimą nasz organizm potrzebuje jej tyle samo, tyle że nie odczuwając pragnienia, często o tym zapominamy. Sprawdź co zrobić, żeby dobrze nawodnić swój organizm.
,
To FAKT! Mogą zaszkodzić zwłaszcza wtedy, gdy w czasie gotowania pomieszczenie jest słabo wentylowane. Wstawiając zatem garnek na gaz uchylmy okno, a niezależnie od tego nawyku dbajmy o to, by wentylacja w mieszkaniu działała bez zarzutu.
,
Zdarza się, że maluch wymyśla niestworzone historie, a ty nie wiesz jak zareagować? Twoje dziecko opowiada koleżankom i kolegom, że zwiedziliście cały świat, a wasz pies mówi ludzkim głosem? Pedagog radzi, jak się zachować się w takich sytuacjach i jak uniknąć ich w przyszłości.
,
Dzieci w nieco odmienny sposób niż dorośli chorują na zapalenie płuc. Ta groźna choroba nie musi, zwłaszcza u małych dzieci, od razu objawiać się typowymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego, czyli na przykład kaszlem i towarzyszącą mu gorączką. Sprawdź, na co zwracać uwagę, by w porę zacząć leczenie.
,
Wbrew licznym ogłoszeniom na metody oczyszczania organizmu z toksyn, nasze ciało ich nie potrzebuje, bo ma bardzo dobry system pozbywania się ich przez 24 godziny na dobę. Dba o to nasz układ moczowy, a efektem jego pracy jest wydalanie moczu: to właśnie wraz z nim pozbywamy się znacznej ilości toksyn. Na liście częstych błędów, które prowadzą do problemów jest na przykład przetrzymywanie moczu czy niewłaściwa higiena. Dowiedz się więcej.
,
Czy istnieje suplement, który opóźnia starzenie i wydłuża życie? Zdaniem lekarza z Nowego Jorku – tak. Tauryna może zdziałać cuda dla naszego organizmu.
,
Zdolność do szybkiego poruszania się wskazuje, że dana osoba ma sprawne mięśnie i stawy, układ oddechowy i sercowo naczyniowy, nie ma większych problemów z zachowaniem równowagi i na ogół wie, dokąd zmierza.
,
Toasty wznosimy za zdrowie jubilatów, nowożeńców czy podczas witania Nowego Roku. Toasty wznosić mogą też dzieci - popularnymi napojami w butelkach przypominających te od szampana. Rozważ, czy warto je im serwować i dowiedz się, czemu w niektórych krajach zabroniono sprzedaży napojów imitujących alkohol.
,
Podobno uwielbiamy Święta Bożego Narodzenia za ich klimat, rodzinną atmosferę, zapach pierników i mandarynek. Czyżby? Aż 30 proc. z nas twierdzi, że czeka, aż będzie już po wszystkim.
,
Ćwiczenia fizyczne poprawiają pracę mózgu. Funkcje poznawcze działają lepiej przez całą dobę po ćwiczeniach – dowodzą naukowcy z University College London (W. Brytania).
,
Niedobór witaminy D to problem, który dotyka nawet 80% Polaków, a jego skutki mogą negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. Aby zwiększyć świadomość na temat tej kluczowej witaminy, rusza ogólnodostępny program informacyjno-edukacyjny „Witamina D – klucz do silnego organizmu”, którego celem jest edukacja mieszkańców na temat jej roli w organizmie, źródeł oraz sposobów zapobiegania niedoborom.