Na placu przed ratuszem staną dwa mobilne gabinety: mammobus i dentobus. Mieszkanki Ciechanowa będą mogły bezpłatnie wykonać badanie profilaktyczne, a dzieci w wieku do 18 roku życia przeglądy stomatologiczne. To część akcji współorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Instytut Onkologii we współpracy z TVP Info oraz Miastem Ciechanów.
W sobotę (9 listopada br.) między godz. 9.00 a 13.00 na placu przed ratuszem staną dwa mobilne gabinety: mammobus i dentobus. Z oferty bezpłatnych badań mammograficznych skorzystać będą mogły panie w przedziale wiekowym 45-74 lata, które nie wykonały badania w ciągu ostatnich dwóch lat.
Z kolei w dentobusie wykonywane będą bezpłatne przeglądy stomatologiczne i fluoryzacja zębów dzieci w wieku do 18 roku życia. Na badanie należy przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Oferta bezpłatnych badań profilaktycznych to efekt współpracy TVP INFO Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i Narodowego Instytutu Onkologii. Ciechanów jest pierwszym miastem na mapie Polski, gdzie na planie programu TVP Info „Polska na Tak” pojawią się eksperci i lekarze.
– Promowanie zdrowego stylu życia i edukacja zdrowotna to fundament profilaktyki pierwotnej. Nasza wspólna praca nad projektem umożliwia szerzenie zdrowych nawyków i zwiększanie świadomości profilaktycznej nie tylko wśród społeczności odwiedzanych miast i regionów, ale właściwie w całej Polsce, dzięki szerokiemu zasięgowi programu. Niemniej ważne jest zachęcanie mieszkańców do korzystania z dostępnych badań profilaktycznych, które mogą wykryć choroby na ich wczesnym etapie. Dzięki programowi Polska na Tak mamy szansę, by inspirować ludzi do dbania o zdrowie kompleksowo i skutecznie – mówi Izabella Laskowska, Dyrektorka Departamentu Edukacji i Promocji Zdrowia Ministerstwa Zdrowia.
Monika Dzienyńska – Dyk, Rzeczniczka Prasowa Narodowego Instytutu Onkologii, który współorganizuje akcję, podkreśla, że choć listopad to miesiąc profilaktyki i świadomości nowotworów męskich, czujność onkologiczna powinna być zawsze włączona, bez względu na płeć czy porę roku:
– Badania dowodzą, że Polki i Polacy boją się nowotworów, ale ten strach nie skłania ich do badań. Mimo, że programy przesiewowe są bezpłatne i powszechnie dostępne. Dla przykładu, wedle oficjalnych danych, mammografię wykonuje tylko ok 30% pań, a cytologię niewiele ponad 10% uprawnionych kobiet! Te statystyki mają swoje przełożenie na to, co na co dzień obserwujemy w Instytucie, gdzie leczymy pacjentów i pacjentki całej Polski. Fakt, że mammobusy, cytobusy czy eksperci od profilaktyki wtórnej i pierwotnej ruszają w Polskę wraz z TVP i programem „Polska na Tak” jest nie do przecenienia z punktu widzenia profilaktyki onkologicznej.
9 listopada na placu Jana Pawła II będzie można dowiedzieć się też więcej o profilaktyce zdrowotnej. Na stanowisku NFZ (w godzinach 9.00 - 13.00) będzie można pozyskać informacje na temat programów profilaktycznych NFZ kierowanych do różnych grup wiekowych, Internetowego Konta Pacjenta, profilu zaufanego, wykonać bezpłatnie pomiary na analizatorze składu ciała, nauczyć się samobadania piersi. Osoby zainteresowane otrzymaniem karty EKUZ będą mogły wyrobić ją na miejscu.
Jak podkreśla Sylwia Wądrzyk, Dyrektorka Departamentu Obsługi Klientów i Profilaktyki NFZ:
– Chcemy być jak najbliżej mieszkańców działając na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia. Kluczem naszych działań jest edukacja w zakresie profilaktyki, kształtowania zdrowych nawyków, zmiany zachowań w obszarze stylu życia, ponieważ ten właśnie aspekt, w dużej mierze wpływa na nasze zdrowie. W Ciechanowie serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych mobilnych stanowisk, w których można będzie porozmawiać o programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ, wykonać pomiary składu masy ciała i otrzymać informacje dotyczące zdrowego żywienia.
Program TVP Info „Polska na tak” będzie nadawany na żywo sprzed ratusza w Ciechanowie między godz. 10.20 a 12.30. Bohaterami programu będą mieszkanki i mieszkańcy w różnym wieku. Na antenie obejrzeć będzie można m.in. seniorów – studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzieci i młodzież uczącą się w SP nr 6, sportowców – pasjonatów boksu, kolarstwa i biegania czy miłośników Parku Nauki Torus. Dziennikarze redakcji telewizyjnej opowiedzą w plenerowym studiu o inicjatywach realizowanych w mieście, relacjach międzypokoleniowych czy popularnych miejscach, jak Bar Mleczny „Łydynia”.
Martyna01:53, 08.11.2024
1 0
Stawiają jakieś budki, a gdzie nfz? Kolejki na parę lat. Powinno być tak jak kiedyś. Każdy miał opiekę w ramach funduszu od zaraz. Kiedyś jakoś nie było komputerów, całej tej niby dogodności, a wszystko działało sprawniej i nie było kolejek. Dziwne prawda. 01:53, 08.11.2024