Prowadzona w dn. 1 i 2 listopada na cmentarzach naszego miasta kwesta na rzecz renowacji zabytkowych grobów osób szczególnie zasłużonych dla ziemi ciechanowskiej przyniosła 31.380 zł. Kwesta okazała się podwójnie rekordowa – zarówno jeśli chodzi o liczbę wolontariuszy, jak i sumę zebranych środków.
Pieniądze zbierano na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Gostkowskiej (20.155 zł) oraz na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Płońskiej (11.225 zł).
Kwesta odbyła się z inicjatywy Stowarzyszenia Wolontariat Pamięci już po raz siódmy. Patronat nad zbiórką publiczną objęli: Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosiński, Akcja Katolicka i ciechanowskie parafie. Kwestowała rekordowa liczba wolontariuszy, m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy, nauczyciele, przedsiębiorcy, dziennikarze, słuchacze i pracownicy Medycznej Szkoły Policealnej w Ciechanowie, działacze organizacji religijnych, społecznych i kulturalnych. Łącznie ok. 150 dorosłych oraz ok. 60 uczniów z Zespołu Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza w Ciechanowie i radnych Młodzieżowej Rady Miasta Ciechanów.
Zbiórka publiczna prowadzona przez Stowarzyszenie Wolontariat Pamięci jest zarejestrowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pod numerem 2020/1392/OR.
Patronat medialny nad kwestą sprawowali: PULS CIECHANOWA, Radio REKORD i KRDP.
W latach 2016-2024, dzięki działalności Wolontariatu Pamięci, odrestaurowano piętnaście zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Płońskiej, w tym pięć nagrobków księży (Remigiusza Jankowskiego, Józefa Kwiatkowskiego, Wiktora Radzikowskiego, Piusa Sękusa i Marcelego Olszewskiego) oraz dziesięć nagrobków osób świeckich (m.in. Stefana Śmietanki, Walentego Wolskiego, Rodziny Dembowskich, Tomasza Klonowskiego, Julii Kratowskiej, Ludwika Bromirskiego i Rodziny Ostrowskich).
- W najbliższym czasie planujemy odrestaurowanie nagrobków rzemieślniczej Rodziny Rostkowskich, Rodziny Gutkowskich będącej właścicielami Śmiecina oraz Michała Lewickiego - działacza społecznego, niepodległościowego, Sybiraka i jednego z pierwszych ciechanowskich notariuszy. Nagrobki te mają ponad 140 lat. Będzie to dla nas duże wyzwanie organizacyjne i finansowe. Dziękuję wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie w tegoroczną kwestę. Z kolei ciechanowianom jesteśmy wdzięczni za to, że po raz kolejny otworzyli swe serca i portfele, by wesprzeć dzieło kultywowania pamięci o naszych przodkach – powiedział nam Roman Niesiobędzki - przedstawiciel Stowarzyszenia „Wolontariat Pamięci”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz