Zamknij

Wybory bez konkurencji; w 412 gminach zarejestrowano po jednym kandydacie na wójta lub burmistrza

23:14, 27.03.2024 PAP Aktualizacja: 23:17, 27.03.2024
Skomentuj PAP PAP
reo

W 412 gminach zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na wójta lub burmistrza – wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej. Oznacza to wybory bez konkurencji, ale żeby wygrać kandydat musi uzyskać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne dane dotyczące kandydatów w wyborach samorządowych. Listy zostały zaktualizowane 27 marca o godz. 10.00. Po rozpatrzeniu odwołań i upłynięciu dodatkowego terminu na zgłaszanie kandydatów, w 412 gminach zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. 

Większość z kandydatów została zgłoszona przez komitety wyborcze wyborców. Natomiast 103 kandydatów należy do partii politycznej.

Wśród kandydatów, którzy nie mają konkurencji w wyborach samorządowych jest 116 kandydatów na burmistrzów i 294 kandydatów na wójtów. Kontrkandydatów nie mają też ubiegający się o reelekcję prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński i prezydent Stargardu Rafał Zając. 

Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast komitety wyborcze mogły zgłaszać do 14 marca do godz. 16.00. Zgodnie z listami opublikowanymi 15 marca przez Państwową Komisję Wyborczą w 420 gminach w wyznaczonym terminie zgłosiło się tylko po jednym kandydacie na wójta lub burmistrza. Rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki zapowiedział wtedy, że lista kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast może się jeszcze nieznacznie zmienić, ponieważ istnieje ścieżka odwoławcza od decyzji Gminnej Komisji Wyborczej. 

„Przy czym należy pamiętać, że sami kandydaci mogą się również wycofywać” – powiedział, 15 marca rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki.

Aby zostać wójtem lub burmistrzem kandydat musi uzyskać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W wyborach nie jest brana pod uwagę frekwencja. 

W przypadku, gdy kandydat, nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru wójta lub burmistrza dokonuje rada gminy w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Prawo zgłoszenia kandydata na wójta przysługuje grupie radnych stanowiącej co najmniej 1/3 ustawowego składu rady. Zgłoszenie musi być złożone na piśmie. Natomiast każdemu z radnych przysługuje prawo poparcia w zgłoszeniu tylko jednego kandydata. Jeżeli rada gminy nie dokona wyboru wójta w terminie dwóch miesięcy od dnia wyborów Prezes Rady Ministrów wyznacza, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, osobę pełniącą obowiązki wójta do końca kadencji.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%