Rozwój elastycznej infrastruktury, dostosowanie kursów transportu publicznego do rzeczywistych potrzeb mieszkańców i wykorzystanie programów finansowania – to tylko niektóre z praktyk rekomendowanych przez ZMP na przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu.
Związek Miast Polskich opublikował rekomendacje w sprawie przeciwdziałaniu wykluczeniu transportowemu w obszarach peryferyjnych oraz w miastach średniej wielkości. O zjawisku rozmawiano na webinarze w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.
Jednym z rekomendowanych przez ZMP rozwiązań jest inwestowanie w zróżnicowaną i elastyczną infrastrukturę transportową, która będzie uwzględniała potrzeby różnych grup mieszkańców. Jako przykład dobrych praktyk ZMP podał rozwój tzw. transportu na żądanie, czyli systemów, w których mieszkańcy mogą rezerwować potrzebne kursy autobusów lub busów za pomocą aplikacji mobilnych.
„Tego typu rozwiązania były z powodzeniem wdrażane w krajach skandynawskich, gdzie transport na żądanie okazał się efektywnym sposobem na zmniejszenie wykluczenia w obszarach mniej zaludnionych. Dzięki takiemu modelowi, mieszkańcy mają dostęp do transportu nawet w godzinach, kiedy regularne linie komunikacyjne są nieopłacalne” – poinformował ZMP.
Jednocześnie eksperci przypomnieli, że miasta już na etapie projektowania powinny skupić się na diagnozowaniu problemów transportowych i analizowaniu potrzeb mieszkańców. W tym celu zalecają regularne konsultacje społeczne i współprace z lokalnymi liderami społecznymi.
„Stworzenie wstępnej koncepcji powinno obejmować też badanie istniejących możliwości transportowych i identyfikowanie luk, które należy wypełnić” – zaznaczył ZMP.
Rekomendacją wypracowaną w trakcie webinaru jest też wykorzystanie nowoczesnych technologii cyfrowych, takich jak aplikacje mobilne do zakupu biletów czy rezerwacji kursów na żądanie. Eksperci zwrócili uwagę, że w Polsce takie rozwiązania są dopiero w fazie rozwoju, ale ich wprowadzenie mogłoby znacząco poprawić sytuację w miastach średnich.
Związek Miast Polskich stawia też na edukację. W trakcie spotkania podkreślono, że wiele osób rezygnuje z transportu publicznego, ponieważ nie znają wszystkich dostępnych opcji lub nie są świadomi korzyści, jakie z nich wynikają.
„Samorządy mogą organizować kampanie informacyjne promujące transport publiczny, rowery miejskie czy car-sharing jako formy mobilności, które są nie tylko ekologiczne, ale również bardziej dostępne ekonomicznie. Warto także edukować mieszkańców o możliwościach technologicznych, które ułatwiają korzystanie z tych usług, jak np. aplikacje mobilne czy systemy biletów elektronicznych” – poradził ZMP.
W trakcie webinaru poruszono temat wsparcia dla miast i gmin przy opracowywaniu wstępnych koncepcji projektów przeciwdziałania wykluczeniu transportowemu.
Jednym z kluczowych elementów zalecanych przez ZMP jest możliwość skorzystania z fachowej pomocy doradczej oraz dostęp do programów finansowania, takich jak Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast.
„Inwestycje w transport publiczny oraz infrastruktury mobilności są ważnymi elementami tego programu, wspierającymi miasta w dostosowywaniu swoich strategii transportowych do potrzeb mieszkańców i przeciwdziałaniu marginalizacji. Dzięki funduszom szwajcarskim jest możliwe wdrażanie projektów poprawiających dostępność transportu, co przyczynia się do zmniejszania wykluczenia społecznego” – czytamy w komunikacie.
ZMP rekomenduje też ofertę dostępnych innych funduszy, zarówno krajowych, jak i europejskich, które wspierają inicjatywy związane z transportem publicznym i przeciwdziałaniem wykluczeniu.
„Warto również nawiązać współpracę z sektorem prywatnym, aby zwiększyć elastyczność dostępnych rozwiązań i zapewnić mieszkańcom większą dostępność transportu, na przykład poprzez wprowadzenie usług transportu współdzielonego” – dodał ZMP.
Wykluczenie transportowe to problem dotykający mieszkańców wielu miast i obszarów wiejskich w Polsce. Definiowane jest jako brak dostępu do środków transportu publicznego. Uniemożliwia ono ludziom swobodne poruszanie się i korzystanie z podstawowych usług społecznych oraz ekonomicznych, takich jak: edukacja, praca czy opieka zdrowotna.
Według danych GUS w ubiegłym roku 59,8 proc. gospodarstw domowych korzystało z transportu publicznego. Spośród 17 regionów statystycznych (15 województw i 2 regiony woj. mazowieckiego) zdecydowanie najwyższym odsetkiem gospodarstw domowych deklarujących korzystanie z transportu publicznego w ciągu ostatnich 12 miesięcy charakteryzował się region warszawski stołeczny (82,2 proc.), a najniższym - mazowiecki regionalny, stanowiący drugą część województwa mazowieckiego (42,7 proc.).
mc/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz