Wydawaniem legitymacji strażaków OSP i uprawnionych do świadczenia ratowniczego powinny zajmować się właściwe jednostki Państwowej Straży Pożarnej – wskazał Związek Powiatów Polskich. Według samorządowców gminy nie dysponują rejestrem aktualnych członków OSP, aby móc realizować to zadanie.
Związek Powiatów Polskich w opinii do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych negatywnie ocenił propozycję przepisów nakładających na gminy obowiązek weryfikowania rejestru strażaków OSP uprawnionych do otrzymania legitymacji. Według samorządowców gminy nie posiadają informacji niezbędnych do realizacji tego zadania.
„Wydawaniem legitymacji strażaków OSP i uprawnionych do świadczenia ratowniczego powinny zajmować się właściwe jednostki Państwowej Straży Pożarnej (z poziomu powiatowego lub miejskiego), które mają informacje kto jest członkiem OSP oraz kto pobiera świadczenie ratownicze a nie gminy, które takich danych nie posiadają” – wskazał prezes zarządu ZPP Andrzej Płonka.
Jak wskazano w stanowisku, gminy nie dysponują rejestrem aktualnych członków OSP i, żeby zrealizować nałożone na nie zadanie, będą musiały zasięgać informacji od ochotniczych straży pożarnych. Samorządy nie dysponują też danymi związanymi z uprawnieniami do świadczenia ratowniczego, ponieważ za ich przyznawanie odpowiada komendant powiatowy lub miejski Państwowej Straży Pożarnej.
„Zatem to Komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej będzie posiadał wszelki informacje niezbędne do sprawdzenia, komu należy wydać legitymację strażaka OSP i osób uprawnionych do świadczenia ratowniczego. Ponadto, zachodzi wątpliwość kto będzie weryfikował czy dana osoba jest nadal strażakiem OSP lub uprawnionym do świadczenia ratowniczego – ponownie gmina nie będzie miała informacji, aby dokonać takiej weryfikacji” – wskazano.
Według samorządowców realizacja dodatkowych zadań związanych z obsługą legitymacji będzie wiązała się z określonymi wydatkami z budżetu JST.
„Zawracamy uwagę, że zadanie to będzie stanowiło obciążenie urzędników, których pracę gminy będą musiały pokryć z własnych środków finansowych” – zaznaczono.
Przedstawiciele powiatów wskazali też, że obywatele nie mają obowiązku posiadania aplikacji mObywatel, dlatego legitymacja powinna być dostępna także w wersji blankietu, dla tych osób, które nie mają aplikacji.
Obecnie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 czerwca 2022 r. w sprawie legitymacji strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienia do świadczenia ratowniczego, organem właściwym do wydawania legitymacji jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Legitymacja jest wydawana w formie tradycyjnego blankietu.
W poselskim projekcie ustawy wskazano, że legitymacje mają być wydawane wyłącznie w aplikacji mobilnej przez ministra właściwego do spraw administracji, który będzie prowadził rejestr teleinformatyczny legitymacji strażaków OSP i osób uprawnionych do świadczenia ratowniczego. Dokument ma być wydawany na wniosek strażaka ratownika OSP albo osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta po sprawdzeniu, że wnioskodawca jest uprawniony do otrzymania legitymacji będzie miał obowiązek wprowadzić do rejestru dane niezbędne do wydania dokumentu.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz