Zamknij

Rozmowa z Wiesławą Pełką - dyrektorem Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ciechanowie

14:15, 21.06.2019 Aktualizacja: 14:15, 21.06.2019
Skomentuj

CKU to szkoła dla każdego

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ciechanowie jest placówką kształcącą osoby dorosłe. Co oferujecie na najbliższy rok szkolny?

Centrum rozpoczyna zapisy do szkół dla dorosłych oraz na Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe. Osoby, które ukończyły 18 lat mogą u nas kontynuować naukę. Proponujemy naukę w trzyletnim liceum ogólnokształcącym po gimnazjum (po raz ostatni!), w czteroletnim LO po ośmioletniej szkole podstawowej. Po szkole zawodowej można kontynuować naukę w LO od klasy drugiej liceum. Po ukończeniu szkoły słuchacze mogą przystąpić do egzaminu maturalnego. Mają również otwartą drogę do zdobycia tytułu technika, ukończenia szkoły policealnej czy pójścia na studia.

W Szkole Policealnej oferujemy nowe, ciekawe kierunki. W nadchodzącym roku szkolnym będą to: technik administracji, technik bezpieczeństwa i higieny pracy i opiekunka dziecięca (NOWOŚĆ!).

Technik administracji może być zatrudniony w każdej instytucji administracyjnej i gospodarczej m.in. w urzędach, podmiotach gospodarczych, firmach ubezpieczeniowych, bankach, urzędach skarbowych. Technik bezpieczeństwa i higieny pracy może znaleźć miejsce pracy w każdej firmie liczącej powyżej stu pracowników jako specjalista odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy - inspektor BHP (małe firmy zatrudniają takich pracowników na umowy zlecenia). Opiekunka dziecięca - w trakcie kształcenia proponujemy kurs pediatryczny pierwszej pomocy udzielanej dzieciom. Słuchaczki będą mieć też zajęcia z języka migowego oraz kurs animatora zabaw dla dzieci, co uczyni ten zawód bardziej ciekawym i atrakcyjnym. Opiekunka dziecięca pracuje z małymi dziećmi. Może być zatrudniona w żłobku, domu małego dziecka, ośrodku opiekuńczo – wychowawczym, sanatorium, szpitalu, hospicjum lub przedszkolu. Miejscem jej zatrudnienia może być także dom prywatny.

W szkole policealnej nauka trwa 2 lata lub 1,5 roku (technik BHP).

Od 2013 r. organizujemy też Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe. Jest to świetna forma zdobycia zawodu i podnoszenia kwalifikacji dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie wykształcenia. Chciałabym podkreślić, że wszystkie formy kształcenia osób dorosłych są w CKU bezpłatne. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele co dwa tygodnie, na przemian szkoła i kurs, by można było równolegle uczęszczać na obydwie formy kształcenia. Można więc w tym samym czasie zdobyć maturę i w wymarzonym zawodzie zdobyć tytuł technika. CKU to szkoła dla każdego.

Jakie zawody cieszą się największym zainteresowaniem?

CKU zorganizowało od 2013 roku 33 kursy kwalifikacyjne. Od samego początku duże zainteresowanie było kursem w zawodzie technik rachunkowości, technik elektryk, technik informatyk czy opiekun medyczny.

Słuchacze kończąc jedną kwalifikację zapisują się na następną w danym zawodzie, by jak najszybciej zdobyć tytuł technika. W niektórych zawodach, jak np. opiekun medyczny jest tylko jedna kwalifikacja. Jednak, aby uzyskać tytuł technika należy mieć ukończoną szkołę średnią. Słuchacze kursów korzystają często równolegle z naszej oferty liceum. Organizujemy również kursy w innych ciekawych i poszukiwanych zawodach.

Jak długo trwa nauka na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych?

Czas trwania całego kursu jest różny; od 3 miesięcy do ok. 2 lat w zależności od zawodu. Zawody składają się z kwalifikacji. Nowa reforma w zakresie szkolnictwa zawodowego przewiduje maksymalnie dwie kwalifikacje. Po każdej kwalifikacji (kursie) słuchacz otrzymuje zaświadczenie o jego ukończeniu i możne przystąpić do egzaminu zewnętrznego, by uzyskać świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Jeśli zdobędzie wszystkie wymagane świadectwa oraz posiada średnie wykształcenie, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie wydaje takiej osobie dyplom technika. Na kursach można nauczyć się nie tylko teorii ale również zdobyć umiejętności praktyczne. Zajęcia praktyczne słuchacze kursów odbywają w pracowniach szkolnych bądź u pracodawców. Słuchacze są dobrze przygotowani do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i zdają je z powodzeniem.

CKU w Ciechanowie to szkoła z tradycjami…

CKU powstało w 1979 r. Przez wiele lat było jedyną placówka na Północnym Mazowszu, która kształciła osoby dorosłe. Jesteśmy szkołą publiczną, bezpłatną, dbającą o poziom kształcenia, ale jednocześnie najważniejszy dla nas jest słuchacz. Staramy się dostrzec każdego, pomóc, zmotywować do dalszej nauki. W szkole działa Samorząd Słuchaczy. Odbywają się spotkania z zaproszonymi gośćmi - prawnikiem, pracownikiem MOPS-u, PUP-u i in. Zawsze staramy się, by oferta kształcenia była odpowiednia do potrzeb rynku pracy.

Do kiedy można zapisać się do CKU?

Można już złożyć podanie o przyjęcie do szkoły. Rekrutację zakończymy 24 sierpnia. Zapisy na KKZ trwają cały rok. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 23 672 25 06.

Czy CKU zajmuje sie tylko prowadzeniem szkół i KKZ?

Jesteśmy placówką wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Prowadzimy m.in. kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, kursy przygotowawcze do matury, jesteśmy otwarci na oferty pracodawców dotyczące kursów doszkalających w konkretnych zawodach.

Wszystkich chętnych, którzy chcą zdobyć wykształcenie czy wymarzony zawód zapraszamy do naszej placówki. Centrum Kształcenia Ustawicznego działa od 40 lat. Więcej informacji na temat naszych szkół, kursów czy szkoleń można zdobyć w sekretariacie CKU w Ciechanowie ul. Kopernika 7 lub na stronach www.cku-ciechanow.pl, www.facebook.com/CKU.Ciechanow

Dziękujmy za rozmowę.

(Puls Ciechanowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%