Zamknij

Wanna wolnostojąca - jak wybrać?

12:08, 19.08.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:08, 19.08.2021

Wanny wolnostojące pełnią wiele funkcji – nie tylko umożliwiają relaksującą i wygodną kąpiel, ale także stanowią swoisty element dekoracyjny łazienki, który nadaje jej niepowtarzalnego charakteru. Jej wybór powinien być podyktowany wieloma czynnikami, w tym: spójnością z aranżacją, odpowiednią wielkością, kształtem czy umiejscowieniem elementu w pomieszczeniu.

Rozmiar wanny wolnostojącej

  • Rozmiar wanny wolnostojącej powinien zależeć od dwóch czynników:
  • powierzchni pomieszczenia, w której ma się ona znaleźć,
  • wzrostu użytkowników.

Najlepiej, by łazienka miała powierzchnię przynajmniej 15 m2 – wtedy mamy największy wybór. Do takiej wanny powinno się móc wejść z każdej strony, co jednak często jest nieprzestrzegane – właśnie z powodu niewielkiego metrażu łazienki. Przykładem takiej realizacji są nowe mieszkania w Wołominie przy ul. Toruńskiej. Długość wanny powinna natomiast wynosić ok. 165-170 centymetrów, by osoba o przeciętnym wzroście czuła się komfortowo podczas kąpieli. Dla wyższych domowników trzeba wybrać nieco większą wannę. Co ciekawe, wanna wolnostojąca może bez przeszkód stanąć w salonie. To dość nowe i odważne podejście aranżacyjne, które warto wziąć pod uwagę, jeśli dysponujesz niewielkim mieszkaniem.

Materiał wykonania wanny wolnostojącej

Bardzo ważną cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest materiał użyty do produkcji. Najczęściej wyróżnia się wanny:

  • akrylowe,
  • stalowe,
  • konglomeratowe,
  • drewniane,
  • kamienne.

Akryl jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia czy przebarwienia. Stal jest niezwykle stabilna i świetnie nadaje się do produkcji właśnie wanien wolnostojących. Konglomerat (kamień połączony z żywicą poliestrową) jest ekologiczny, bezpieczny i prosty w użytkowaniu. Ciekawym rozwiązaniem może być jednak drewno lub kamień – szczególnie jeśli wanna ma cechować się wyjątkową estetyką i niebanalnym designem. Najtańszy jest jednak akryl, co w dużej mierze wpływa na jego popularność.

Kształt wanny wolnostojącej – jaki będzie najlepszy?

Producenci wanien wolnostojących oferują całą gamę różnych kształtów i wzorów swoich produktów, dzięki czemu bez trudu można wytypować konkretny model do określonych wymagań. Najczęściej spotyka się standardowe wanny prostokątne, owalne czy okrągłe. Ciekawie jednak może wyglądać wanna ośmiokątna, asymetryczna czy o zupełnie nietypowym kształcie – na przykład damskiej szpilki. Takie rozwiązania są polecane przy nietypowych aranżacjach, których zadaniem jest zaskakiwać. Kolorystyka w zasadzie może być także dowolna, choć najczęściej spotyka się dwa podejścia. W pierwszym wanna powinna być jedną całością z pozostałymi elementami wyposażenia, wtapiać się w tło i być neutralna. Najlepiej sprawdzi się model biały lub w odcieniach delikatnej szarości. Drugą koncepcją jest wanna wyróżniająca się i kontrastowa – wówczas powinna pierwsza rzucać się w oczy po wejściu do pomieszczenia: być nie tylko funkcjonalna, ale i stanowić element dekoracyjny.

Nie można odmówić wannom wolnostojącym uroku. Stanowią w pewien sposób nawiązanie do przeszłości, kiedy kąpiele brano w wielkich baliach z wodą. Dobrze dobrana do potrzeb mieszkańców i warunków lokalowych będzie pełniła wiele funkcji – nie tylko wspomagającą utrzymanie higieny.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%