Zamknij

Kredyt hipoteczny - obalamy mity

09:19, 11.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:20, 11.06.2021

Kredyt hipoteczny jest ściśle związany z kupnem mieszkania lub domu. Jako poważne zobowiązanie finansowe budzi szereg wątpliwości, które niekiedy prowadzą do powtarzania nieprawdziwych informacji. Na czym polega kredyt hipoteczny i kto może go otrzymać? Obalamy mity!

Kredyt hipoteczny jest tylko dla małżeństw

To nie jest prawda! Współkredytobiorcą może być każdy, kto wyrazi na to chęć i ma zdolność kredytową, pozwalającą na zaciągnięcie kredytu. Tak więc wnioskować o kredyt na zakup mieszkania mogą nie tylko małżeństwa, ale również osoby pozostające w związku nieformalnym, a także dzieci wspierane przez rodziców.

Konieczna jest umowa o pracę

To kolejny mit towarzyszący kredytowi hipotecznemu. Banki nie przekreślają innych sposobów dochodu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, wykonujące tzw. wolne zawody czy też zatrudnione na umowy cywilno-prawne również mogą wnioskować o taki kredyt. Jednak towarzyszą temu uciążliwe formalności.

Otrzymanie kredytu wymaga czasu i wielu dokumentów, ponieważ weryfikacja sytuacji finansowej w celu określenia zdolności kredytowej jest przeprowadzana przez bank bardzo skrupulatnie. Sposób, w jaki trzeba udokumentować dochód w przypadku działalności gospodarczej lub rolniczej, różni się od tego właściwego dla umów cywilnoprawnych czy dochodu z działalności spółki.

Kredyt hipoteczny się nie opłaca

Kredyt hipoteczny jest szczególnie opłacalny, przy porównaniu z kosztami wynajmu. Wysokość raty kredytu i opłaty za wynajem są często na podobnym poziomie. Kredyt hipoteczny jest najtańszą dostępną na rynku formą pożyczki. Dzięki płaceniu comiesięcznych rat można mieszkać we własnym mieszkaniu, natomiast opłacanie wynajmu jest comiesięcznym wydatkiem, a nie daje takiej możliwości.

Jeden bank odmówił udzielenia kredytu, inne też to zrobią

To kolejny fałsz. Wynika z różnic, w jaki sposób poszczególne banki obliczają zdolność kredytową. Jeśli jeden bank odmówił udzielenia kredytu, nie znaczy, że inne też to zrobią. To samo dotyczy wysokości przyznanej kwoty, która może się znacząco różnić, w zależności od banku. Warto więc szukać i wybrać najlepszą opcję.

Trzeba mieć 20% wkładu własnego

Co prawda, taką wysokość wkładu własnego rekomenduje Komisja Nadzoru Finansowego, nie oznacza to jednak bezwzględnego wymogu. Dlatego część banków obniża ten próg do 10%. Warto próbować! Deweloperzy w Przasnyszu posiadają doradców kredytowych, którzy mogą pomóc w uzyskaniu kredytu na preferencyjnych warunkach.

Nie opłaca się spłacać kredytu przed terminem

Kolejny mit. Jeśli sytuacja finansowa pozwala na wcześniejszą spłatę, spłacany jest tylko kapitał, więc bank nie może żądać odsetek za pozostały czas. Podobna sytuacja jest w przypadku nadpłacania rat kredytu, co zmniejsza odsetki kredytowe, więc maleje jego koszt.

Do momentu spłaty kredytu hipotecznego, bank jest właścicielem nieruchomości

Nieprawda! Właścicielami są tylko osoby, które kupiły nieruchomość. Bankowi przysługuje jedynie ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości w postaci hipoteki, która stanowi zabezpieczenie kredytu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%