Zamknij

Samochód zastępczy z OC sprawcy - jak długo przysługuje?

00:00, 10.03.2021 artykuł sponsorowany

Zdarzenia na drodze mogą doprowadzić do sytuacji, w której Twój samochód nie będzie w stanie poruszać się po drogach. Czasami są to tylko niewielkie usterki wymagające przeprowadzenia naprawy w warsztacie. Zdarza się jednak, że auto po wypadku musi zostać zezłomowane. Niezależnie od doznanej szkody, osobie poszkodowanej przysługuje możliwość skorzystania z samochodu zastępczego z OC sprawcy.

Samochód zastępczy a typ szkody

W wyniku zdarzenia drogowego może dojść do jednej z dwóch sytuacji – szkody całkowitej i szkody częściowej. W drugim przypadku kwestia korzystania z pojazdu zastępczego jest dość jasna i zazwyczaj nie wymaga dodatkowego argumentowania. Problem pojawia się w sytuacji, gdy Twoje auto musi zostać zezłomowane. Wówczas dochodzi do szkody całkowitej, a określenie dokładnego terminu zwrotu samochodu zastępczego staje się trudniejsze.

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek zapewnienia pojazdu zastępczego osobie poszkodowanej. W przypadku szkody częściowej właściciel uszkodzonego samochodu może korzystać z udostępnionego auta aż do momentu zakończenia wszelkich prac w warsztacie. Czasami konieczne jest sprowadzenie części do danego modelu pojazdu, dlatego cały proces się wydłuża. Wówczas może dojść do nieporozumień z towarzystwem ubezpieczeniowym, ponieważ niektóre firmy zastrzegają, że okres korzystania z samochodu zastępczego wynosi wskazaną liczbę dni.

W takiej sytuacji należy przedstawić odpowiednią argumentację, która pozwoli na wydłużenie czasu udostępnienia auta przez ubezpieczalnię. Uzasadnienie przyda się również wtedy, gdy doszło do szkody całkowitej. Z założenia osoba poszkodowana może bowiem korzystać z samochodu zastępczego do momentu, gdy będzie w stanie kupić nowy pojazd.

Dostępne oferty dotyczące ubezpieczenia OC znajdziesz na takich stronach, jak https://rankomat.pl. Dzięki porównywarkom internetowym szybko zestawisz poszczególne propozycje i wybierzesz taką, która pozwoli na zapewnienie stosownej ochrony w razie jakiegokolwiek zdarzenia za niewielkie pieniądze.

Dłuższy czas korzystania z auta zastępczego

Pojazd zastępczy z OC sprawcy zazwyczaj jest dostępny do momentu dokonania naprawy lub kupienia nowego samochodu. Czasami jednak czas ten się przedłuża, a osoba poszkodowana nie musi nabywać auta tuż po wypłaceniu odszkodowania. W takiej sytuacji trzeba odpowiednio uargumentować konieczność dalszego korzystania z pojazdu zastępczego. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie są skłonne do wydłużenia okresu, w którym opłacają one wynajęty samochód. Wówczas dochodzi do sporów, czasami także z udziałem Rzecznika Finansowego.

Dobrym pomysłem jest gromadzenie dokumentacji, która pozwoli na uargumentowanie braku możliwości kupienia nowego auta czy przedłużającego się czasu naprawy pojazdu. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe może udostępnić samochód na dłuższy okres. Czasami jest to 7 dni, a kiedy indziej – nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji konkretnego poszkodowanego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%