Zamknij

5 zasad stylu nowoczesnego

14:55, 08.10.2021 | materiały partnera

Styl nowoczesny czyli modernistyczny to połączenie minimalizmu i funkcjonalności przy zachowaniu maksymalnej wolnej przestrzeni. To z pewnością nie jest aranżacja dla każdego, bo mocno kojarzy się z surowością, unikaniem wszelkich drobiazgów, wzorów i ornamentów Główną rolę odgrywa tutaj praktyczność i funkcja, a niewiele miejsca poświęca się na dekoracje.

Styl nowoczesny zdecydowanie nie spodoba się osobom, które lubią otaczać się przytulnymi dodatkami. Przede wszystkim stawiamy na prostą formę, symetrię i jednolitą kolorystykę. Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

Zasada nr 1

Linie proste – meble, tekstylia, dodatki – wszystko to powinno mieć symetryczne linie, które można układać równolegle lub prostopadle. Ta zasada obowiązuje także ustawienie mebli czy innych elementów wyposażenia. Tworzymy umowne linie i wzdłuż nich ustawiamy meble. Dzięki temu stworzą one wrażenie geometrycznego porządku i harmonii. Nie ma tutaj miejsca na przypadkową zmianę ustawienia.

Nieruchomości Konstancin Jeziorna – oferta deweloperów województwa mazowieckiego jest bogata i różnorodna, dzięki czemu bez problemu znajdziesz tu interesujący Cię lokal.

Zasada nr 2

Minimalizm w stylu nowoczesnym to nie tylko ograniczenie liczby elementów wyposażenia, ale i ograniczenie wszelkich ornamentów, wzorów czy dekoracji. Wszystko, co zbędne powinno być niewidoczne dla oczu – ukryte za drzwiami szafek. Na półkach powinno stać tylko coś, co pełni konkretną funkcję, np. książki, lampa czy fotografia.

Zasada nr 3

Materiały stosowane w stylu nowoczesnym to w dużej mierze stal nierdzewna i chrom. To zdecydowanie ulubione materiały tej aranżacji, które podkreślają jej surowość oraz zachowawczy wystrój. Stoły i stoliki kawowe oraz krzesła ze stalowymi nogami, chromowane ramy foteli i sof to wyróżniki tego oszczędnego stylu. Dodatkowo w wykończeniu mebli stosuje się szkło, drewno (zwykle laminowane) i skórę. Połączenie zimnego metalu z drewnem sprawia, że wnętrza nabywają odrobinę ciepła.

Zasada nr 4

Podobnie jak z ozdobami i wzorami, tak i w kwestii kolorów styl modernistyczny jest mocno zachowawczy. Dominuje biel i czerń oraz różne odcienie szarości, grafity, brązy i beże. Rzadko pojawiają się inne kolory, ale warto je zastosować, aby odczarować ten silny minimalizm. Wtedy wybrać można pojedyncze akcenty w podstawowych kolorach, np. w żółtym, czerwonym lub zielonym. Oczywiście mowa tutaj o przedmiotach w jednolitych odcieniach, bez wzorów czy nadruków.

Zasada nr 5

Zasada, która wydaje się logiczna przy minimalizmie i zachowaniu maksymalnej prostoty, mówi o ogromnej roli przestrzeni we wnętrzach nowoczesnych. Wolna przestrzeń daje większą swobodę, pozwala na poczucie, że wystrój nas nie ogranicza. Dlatego w tym stylu zaleca się łączenie salonu z aneksem i jadalnią. Meble powinny być ograniczone do minimum i rozstawione raczej przy ścianach, aby pozostawić jak najwięcej wolnego miejsca oraz zaznaczyć przestrzeń w pomieszczeniu.

Styl nowoczesny z pewnością nie jest dla każdego. Osoby, które cenią sobie minimalizm i nie chcą otaczać się zbyt wieloma przedmiotami oraz zbędnymi bibelotami docenią prostotę i przestrzeń, jaką oferuje ta forma.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%