Zamknij

Poszukiwanie idealnej nieruchomości - od czego zacząć?

09.15, 19.08.2021 materiały partnera

Idealna nieruchomość to taka, która zapewnia komfort codziennego życia. Czujemy się w niej bezpieczni, cenimy jej funkcjonalność i rozkład, bliskość do ważnych punktów w mieście, parków i miejsc, gdzie można oddać się czynnemu i biernemu wypoczynkowi. Kupujemy ją na lata, może i na całe życie, musi więc spełniać najważniejsze wymogi. O czym pamiętać podczas poszukiwań? Od czego zacząć?

Decyzja o wielkiej wadze

Nie ulega wątpliwości, że zakup nieruchomości to bardzo poważne, wymagające wielu działań, obarczone dużym stresem, zobowiązanie finansowe. Wszystko po to, aby maksymalnie spełnić swoje oczekiwania, kupując mieszkanie o odpowiednim metrażu, w ciekawej lokalizacji. Zadanie nie jest łatwe, zwłaszcza że oferta lokali jest przeogromna, niezależnie od tego, czy poszukujemy swojego kąta w dużej aglomeracji czy w mniejszej miejscowości. Nowe mieszkania w Ciechanowie cieszą się sporym zainteresowaniem. W każdym z miejsc musimy uwzględnić wiele czynników. Poznajmy je!

Jakie mamy oczekiwania?

Poszukiwań nie powinniśmy rozpoczynać od przeglądania ogłoszeń, lecz od określenia swoich potrzeb, zadając sobie szereg pytań: w jakim miejscu chcemy mieszkać, jak powinno prezentować się nasze mieszkanie, czy zależy nam na osiedleniu się w centrum miasta, czy wolimy ciszę i spokój. Zanim więc zaczniemy skupiać się na konkretnych propozycjach, poznajmy dokładnie swoje oczekiwania, konfrontując to z własnymi możliwościami finansowymi.

Lokalizacja - czy nam odpowiada?

Nawet jak stworzymy sobie przytulne gniazdko, w którym będziemy się czuć najwspanialej na świecie, musimy pamiętać, że na komfort życia wpływ w ogromnej mierze będzie też miała lokalizacja. Oceńmy, czy nam odpowiada, czy blisko jest do infrastruktury handlowo-usługowej, szkół, przedszkoli, przystanków, ale też do terenów zielonych. Bezpośrednie sąsiedztwo i otoczenia mieszkania ma niebagatelny wpływ na komfort codziennego życia.

Jakie posiadamy środki finansowe?

Możliwości finansowe decydują o tym, na jakie lokum możemy sobie pozwolić. Szukając mieszkania, określmy widełki cenowe, w których powinna się mieścić kwotą, jaką możemy wydać. Nie można tego określić na chybił trafił, lecz na podstawie zdolności kredytowej i wielkości posiadanej kwoty na wkład własny. Nie zapominajmy też, że sam zakup mieszkania to nie jedyny wydatek - powinniśmy uwzględnić też dodatkową kwotę (około 10-15%) na jego wykończenie.

Mieszkanie możemy kupić z rynku wtórnego lub pierwotnego - jakie są różnice między tymi dwie opcjami? W pierwszym przypadku musimy przygotować się na trochę wyższą cenę, ale w zamian zyskujemy lepszą lokalizację, a wielu przypadkach także dość niezły stan mieszkania, na tyle, że szybko można się do niego wprowadzić. Nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera są łatwiej dostępne, ponieważ nowe inwestycje powstają w zawrotnym tempie. To jednocześnie wpływa na ich konkurencyjną cenę. Można kupić rozkładowe mieszkanie w pięknej okolicy, przeznaczając na ten cel mniej pieniędzy, niż w przypadku lokalu z rynku wtórnego.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%