Zamknij

Działka budowlana - charakterystyka

13:00, 21.06.2021 | materiały patnera

Poszukując działki pod budowę własnego lokum, należy dokładnie sprawdzić kilka rzeczy. Osoby niebędące biegłe w temacie, z pewnością skorzystają na wsparciu profesjonalisty. Natomiast nawet wtedy dobrze jest przynajmniej w takiej podstawowej formie zdawać sobie sprawę z tego, czym powinna charakteryzować się działka pod budowę domu. Poniżej garść przydatnych informacji.

Istotne kwestie prawne

Nie ma wątpliwości co do tego, że niedopatrzenie w kwestiach prawnych może przysporzyć sporo kłopotów przyszłemu właścicielowi nieruchomości. Jeśli celem jest postawienie całorocznego domu jednorodzinnego, to właśnie pod tym kątem należy sprawdzić taki zakup. Informacje na temat przeznaczenia gruntów znajdują się w planie zagospodarowania przestrzennego. Określa on rodzaj zabudowy, wszelkie ograniczenia w wyglądzie i gabarytach budynku, ale warto także sprawdzić w takim dokumencie, jaką minimalną działkę pod budowę domu możemy kupić.

Dodatkowo przydatna będzie wiedza o tym, co gmina planuje wybudować w najbliższej okolicy oraz czy na danym terenie obowiązują jakieś specjalne przepisy, związane chociażby z ochroną przyrody. I tak na przykład, jeśli dany grunt figuruje w rejestrze jako działka rekreacyjna, to można na niej postawić budynek, ale jedynie do użytku okresowego, czyli na sezon.

Droga publiczna

Dojazd do własnej działki wydaje się kwestią podstawową, która czasem przez przyszłego nabywcę jest mocno bagatelizowana. W niektóry przypadkach faktycznie nie ma wątpliwości, ponieważ istnieje przeznaczony dla danej parceli zjazd z drogi publicznej, jednak czasami sprawa nie jest tak oczywista. Jeśli nie sprawdzimy statusu prawnego, może się okazać, że nasza droga dojazdowa w przyszłości może zostać zablokowana przez prawowitego właściciela pasa ruchu. Problematyczny może się okazać rów czy też ciek wodny znajdujący się na granicy działki, przez który będziemy musieli w przyszłości zbudować przejazd w postaci kładki czy też innej, solidnej przeprawy.

Uzbrojenie działki

Następną sprawą jest przyłączenie do wszelkich niezbędnych sieci, jak wodociągowa, elektroenergetyczna czy choćby wodna. Sprawdzić trzeba, czy działka jest uzbrojona, a jeśli nie, to czy wspomniane przyłącza będą problematyczne lub kosztowne w wykonaniu. Przykładem jest sytuacja, w której chcemy zainwestować w rozwiązanie, jakim jest biologiczna oczyszczalnia ścieków przy domu, natomiast w danej miejscowości istnieje już sieć kanalizacyjna.

W takim wypadku możemy usłyszeć, że musimy skorzystać z istniejącej infrastruktury. Może nie mieć znaczenia, że przeprowadzenie prac będzie bardzo kosztowne, bo najbliższa studzienka kanalizacyjna jest po prostu bardzo daleko. Uzbrojeni w potrzebną wiedzę, będziemy w stanie uniknąć takich niespodzianek.

Bez względu na to, czy szukamy działki na sprzedaż w Warszawie, czy też w mniejszej miejscowości, dobrze jest sprawdzić powyższe kwestie. Oczywiście sam wygląd także ma znaczenie, ponieważ nieregularny, dość nietypowy kształt może uniemożliwić zrealizowanie zaplanowanego projektu. Z kolei złe usytuowanie względem stron świata, czyli tak zwana orientacja, może być wyzwaniem przy tworzeniu budynku, który w sposób naturalny współgrałby z trybem dnia i pozwolił na maksymalne wykorzystanie całego dobowego światła. Warto zdawać sobie z tego sprawę i podjąć świadomą decyzję.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%