Remont dachu stanowi spore wyzwanie finansowe i organizacyjne dla właścicieli domu oraz jego lokatorów, szczególnie gdy zachodzi konieczność częściowej lub całkowitej wymiany pokrycia dachowego. Dlatego jeśli pozwoli ci na to czas, ocenę stanu technicznego dachu zleć doświadczonej i mającej dobrą opinię firmie dekarskiej, która pomoże ci podjąć właściwe decyzje co do wyboru materiałów budowlanych i ewentualnych wymagań administracyjnych.
Kiedy zalecana jest wymiana pokrycia?
Problemy związane z niewielkimi nieszczelnościami czy nieestetycznymi zabrudzeniami zazwyczaj rozwiążą nieskomplikowane prace serwisowe. Może się jednak okazać, że z pozoru nieznacząca usterka spowodowała zniszczenia konstrukcji dachu i wymagany jest większy remont. Całkowita wymiana dachu jest zalecana w przypadku, gdy dom został uszkodzony w pożarze lub w wyniku klęski żywiołowej, oraz w przypadku budynków mających kilkadziesiąt lat, ponieważ wraz z upływającym czasem więźba dachowa uległa osłabieniu. Zazwyczaj właściciele historycznych budynków chcą odtworzyć pierwotny wygląd dachu, a jednocześnie skorzystać z dostępnych technologii, które przedłużą jego żywotność, poprawią walory termoizolacyjne i hydroizolacyjne.
Przystępując do prac budowlanych należy się upewnić w miejscowym urzędzie, jakie kroki administracyjne powinniśmy podjąć, aby remont był w pełni legalny. Niektóre firmy dekarskie specjalizują się w remontach obiektów zabytkowych – warto sprawdzić, czy mamy z taką firmą do czynienia. Co jeszcze warto wiedzieć?
Wymiana pokrycia – dachówka czy blachodachówka?
Jeśli zapadła decyzja o wymianie pokrycia dachowego, zazwyczaj jedna z pierwszych decyzji dotyczy materiału: „dachówka czy blachodachówka?”. O ile nie ma prawnego obowiązku wymiany pokrycia na nowe pokrycie tego samego typu, np. dachówkę ceramiczną na podobną dachówkę ceramiczną, to dość często wykonawcy zalecają wybór pokrycia, które mniej obciąża więźbę, czyli np. na tańszą i kilkukrotnie lżejszą blachodachówkę.
Niemniej tak ważna decyzja powinna być skonsultowana z konstruktorem, który najpierw dokona obliczeń wytrzymałości konstrukcji dachu, zanim zarekomenduje najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Wymiana pokrycia – w jakim stylu?
Wymiana pokrycia to okazja, by przywrócić budynkowi dawny blask lub aby dokonać jego stylistycznej metamorfozy. W każdym przypadku warto poradzić się architekta, który pomoże osiągnąć nam pożądany cel. Kolor i kształt pokrycia powinny korespondować z kolorem elewacji, jego elementami dekoracyjnymi (o ile wpływają na styl), ze stolarką okienno-drzwiową oraz otoczeniem. Uniwersalność blachodachówek pozwala na dopasowanie ich do niemal każdego stylu, jednak jakość materiału ma ogromne znaczenie i trzeba mieć minimum niezbędnych informacji do tego, aby wybrać świadomie najlepsze w danej półce cenowej produkty.
Nowoczesna blachodachówka w tradycyjnym kształcie
Zdecydowana większość typowych budynków mieszkalnych kojarzy się z dachem w odcieniu czerwonym lub ceglanym. Szeroki wybór blachodachówek przypominających stosowane przez dekady dachówki profilowane posiada firma Blachy Pruszyński, lider na polskim rynku pokryć blaszanych. Przykładem są blachodachówki modułowe MODUS i SZAFIR, które mogą być kładzione nawet na bardziej skomplikowanych dachach, z uwagi na małą wagę i niewielki format paneli. Falisty efekt obu modeli daje ciekawą grę światłocieni, typowy dla dachów pokrytych dachówką. Wybierając najgrubszą powłokę ochronną PURLAK lub PURMAT można liczyć na gwarancję producenta sięgającą nawet 50 lat.
W przypadku dachów dużych i nieskomplikowanych najlepszym, tzn. najszybszym w montażu rozwiązaniem, może okazać się blachodachówka z arkusza. Ciekawy efekt na dachu, choć nawiązujący również do dachówek profilowanych, tworzy blachodachówka LOARA, posiadająca wyższe przetłoczenie z charakterystycznym podwójnym ząbkiem.
Modny kolor dachu – sposób na odświeżenie stylu
Jeśli zależy nam na „odmłodzeniu” budynku, prostym zabiegiem jest pokrycie go blachodachówką płaską w modnym grafitowym lub czarnym kolorze, jak np. PŁASKA PLUS. A jeśli przebudowujemy dawną stodołę lub inny budynek gospodarczy i chcemy nawiązać do stylu modnej nowoczesnej stodoły, ciekawym rozwiązaniem jest PANEL DACHOWY NA RĄBEK.
Z kolei budynki w stylu góralskim, kojarzone z dachami pokrytymi gontem drewnianym, mogą odzyskać drugie życie dzięki stylizowanym blachodachówkom REGLE.
Kiedy trzeba zgłosić wymianę pokrycia dachowego?
Konieczność dokonania stosownych zgłoszeń i uzyskania pozwoleń zależy od tego, czy dokonujemy przebudowy, czy remontu. Oba pojęcia są opisanie w prawie budowlanym, co w uproszczeniu można wytłumaczyć tak:
- jeśli prace budowlane mają na celu odtworzenie stanu pierwotnego, bez ingerencji w więźbę dachową, wtedy mamy do czynienia z remontem i nie ma obowiązku zgłaszania go w urzędzie;
- jeśli prace budowlane dotyczą powiększenia kubatury dachu, dobudowy (np. lukarny), zmiany poddasza nieużytkowego na użytkowe itp., wedle prawa jest to przebudowa, którą trzeba zgłosić w urzędzie (najbliższy wydział architektoniczno-budowlany) wraz z projektem wykonanym przez uprawnionego projektanta;
- jeśli planujemy przebudowę obiektu zabytkowego, który znajduje się pod opieką konserwatora, lub jeśli zmiana wpływa na powiększenie obszaru oddziaływania na sąsiednie posesje, trzeba złożyć podanie o pozwolenie na budowę.
Wymiana pokrycia dachowego to poważna inwestycja w nowy wizerunek budynku, ale także okazja, aby poprawić jego funkcje użytkowe. Służą do tego wysokiej jakości akcesoria, np. bariery przeciwśniegowe, schodki kominiarskie, które ułatwią przemieszczanie się po dachu kominiarza i serwisanta, albo wydolny i trwały system rynnowy (np. NIAGARA). Wybór nowego pokrycia dachowego oraz akcesoriów warto zacząć od oferty renomowanych producentów, których produkty spełniają najwyższe kryteria w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej, akustycznej i odporności materiałów na oddziaływanie czynników środowiskowych, potwierdzone certyfikatami jakości oraz nagrodami branżowymi.