Polityka socjalna jest jednym z najważniejszych kwestii, dotyczących działania polityki państwa. Już od 2006 roku możemy korzystać ze świadczenia rodzinnego o nazwie becikowe, które przysługuje rodzicom nowo narodzonych dzieci. Co warto wiedzieć o becikowym w 2024 roku? Jaka jest aktualna wysokość tego świadczenia? Jakie jeszcze wsparcie jest przewidziane dla ludności w Polsce?
Pamiętajmy o tym, że becikowe 2024 to nie jedyne świadczenie, jakie jest dostępne w ramach świadczeń rodzinnych. Inne rodzaje wsparcia finansowego dla rodzin obejmują także:
Do świadczeń rodzinnych ma prawo wiele osób, co zostało dokładnie wskazane w przepisach prawnych. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Czym jest becikowe? Jest to jednorazowa zapomoga, jaka przysługuje w związku z urodzeniem się dziecka. W ustawie wskazano, że świadczenie pobieramy jedynie w przypadku narodzin żywego dziecka. Co ciekawe, wysokość becikowego aktualnie wynosi 1000 złotych na jedno dziecko - ta kwota nie jest waloryzowana w 2024 roku. Kto skorzysta z takiego rozwiązania? Jednorazowa zapomoga w formie becikowego jest dostępna dla matki dziecka, ojca dziecka, opiekuna prawnego lub opiekuna faktycznego dziecka. Wymogiem jest tutaj uzyskiwanie dochodu rodziny nie przekraczającego 1 922 złote w przeliczeniu na osobę. W przestrzeni publicznej nie pojawiają się żadne głosy co do tego, aby wskazana kwota miała ulec waloryzacji w 2024 roku.
Jeśli chodzi o dodatkowe warunki otrzymania becikowego, odnoszą się one do pozostawiania pod opieką medyczną kobiety ciężarnej nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Ta sytuacja nie dotycz jednak osób, które są faktycznymi lub pranymi opiekunami dziecka, czy też je przysposobiły. Pozostawanie pod opieką medyczną w tym czasie musi zostać potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem od lekarza lub położnej.
Kiedy należy złożyć wniosek o wypłatę becikowego? Tę czynność powinniśmy wykonać w terminie 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, z kolei gdy przysposobimy dziecko - trzeba to zrobić w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką, nie później niż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Wskazane terminy są bardzo ważne, gdyż ich niedotrzymanie skutkuje brakiem rozpatrzenia wniosku!
W jaki sposób wyliczane jest kryterium dochodowe w przypadku wypłaty becikowego 2024? Faktem jest, że w sytuacji, gdy dziecko pozostaje pod opieką opiekuna prawnego, ustalany jest jedynie dochód dziecka. Z kolei gdy dojdzie do utraty dochodu przez członka rodziny, nie ma tutaj znaczenia dochód utracony. Jeśli jednak uzyskujemy dochody w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, przy jego ustalaniu należy podzielić kwotę przez liczbę miesięcy, w których dochód uzyskiwano.
Świadczenia rodzinne stanowią spore wsparcie dla wielu rodzin i z pewnością pomagają w codziennym życiu. Każdy rodzic powinien wiedzieć o tym, że po narodzinach dziecka można starać się o przyznanie becikowego. Obecnie jest to jednorazowe świadczenie, które wynosi 1000 złotych, a je. go uzyskanie jest możliwe po spełnieniu określonych wymagań. Dotyczą one głównie urodzenia dziecka żywego, czy też nie przekraczania dochodu w wysokości 1 922 złote w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym.
Po narodzeniu dziecka każde dodatkowe pieniądze mogą się przydać rodzicom. Faktem jest, że opieka i wychowanie dziecka wiążą się z ponoszeniem wielu kosztów, dlatego warto korzystać z dostępnych świadczeń rodzinnych. Zostały one dokładnie określone w przepisach prawnych, z którymi warto zapoznać się już teraz. Becikowe przysługuje wielu rodzicom po urodzeniu dziecka już od wielu lat i nadal jego kwota pozostaje niezmienna.