Zamknij

Izolat białka serwatkowego - w jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć?

15.08, 16.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15.08, 16.12.2022

Odżywki białkowe to z pewnością jeden z liderów popularności na rynku suplementów diety. Nic dziwnego, skoro sprawdzają się świetnie przy budowie masy mięśniowej, jak i przy odchudzaniu jako sposób na kontrolowanie własnego apetytu. Jednak warto pamiętać o tym, że jest to także spowodowane dość dużą różnorodnością odżywek białkowych, a dzięki temu można je wykorzystywać na różnym poziomie zaawansowania treningowego, a nie są to tylko suplementy przeznaczone dla początkujących.Odżywki białkowe można podzielić na 3 podstawowe typy, będzie to koncentrat (WPC), izolat (WPI) oraz hydrolizat (WPH), gdzie najczęściej można się spotkać z białkiem serwatki. Różnią się one między sobą ilością protein w swoim składzie i zostały przedstawione od najmniejszego do największego stężenia białka w odżywce. O ile najczęściej można spotkać się z odżywkami WPC (wpływ na to ma także najniższa cena) to dla nieco bardziej wymagających i zaawansowanych osób, izolat białka serwatkowego może być najlepszą odżywką białkową. Warto zatem przyjrzeć się temu, kiedy najlepiej rozpocząć suplementację tego typu suplementem.

Co warto wiedzieć o izolacie białka serwatki (WPI) przed jego zastosowaniem?

Izolat białka serwatkowego to odżywka białkowa, która w swoim składzie posiada zazwyczaj ok. 80/90% protein w składzie. Tak czysta forma białka jest możliwa dzięki odpowiedniemu procesowi pozyskiwania protein z serwatki podczas mikrofiltracji. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie (względem koncentratu) ilości węglowodanów oraz tłuszczów np. w 100 g produktu. Oczywiście wiąże się to także z nieco wyższą ceną odżywek WPI od WPC. Warto jednak zaznaczyć, że nie wpływa to na gorszą rozpuszczalność odżywki białkowej w płynach (woda, mleko), a jedynie na nieco słabszy smak (przy wyborze wersji smakowej), który wynika po prostu z mniejszej ilości węglowodanów oraz tłuszczy. 

To co jednak najbardziej istotne w przypadku odżywek białkowych typu WPI to fakt, że jest to szybko wchłanialna przez organizm forma protein, dzięki czemu świetnie nadaje się do suplementacji okołotreningowej. Przed wysiłkiem pozwoli właściwie odżywić mięśnie na potrzeby treningu, natomiast po ćwiczeniach, zadbasz o właściwą regenerację, odbudowę, a tym samym rozrost tkanki mięśniowej. Jeśli szukasz odpowiedniej odżywki białkowej typu WPI dla siebie jako początkowego suplementu tego typu, przyjrzyj się Isolate Protein Allnutrition, która jest dostępna w sklepie SFD.

W jakich sytuacjach zaleca się stosowanie izolatu białka serwatki?

Izolat białka serwatkowego jako jak już zostało zauważone, może być skutecznie stosowany w ramach suplementacji okołotreningowej. Jednak w jakich momentach swojej ścieżki treningowej warto się zainteresować tego typu odżywką białkową? Jeśli wcześniej nie stosowałeś nigdy odżywek typu WPC, warto od niej rozpocząć suplementację. Jednak jeśli okaże się ona niewystarczająca dla Twojego zapotrzebowania na białko, wtedy warto np. rozważyć zakup izolatu WPI, a nawet odżywkę typu WPH.

Ciężko wymienić wszystkie sytuacje, w których izolat białka serwatkowego będzie najbardziej właściwym wyborem. Z tego powodu zawsze najlepiej poradzić się w tej kwestii specjalistów dietetycznych, którzy przeanalizują okiem eksperta Twoją sytuację i doradzą najlepsze możliwe wyjście. Dopiero wówczas warto sięgnąć po wartościowe suplementy diety, które można znaleźć w sklepie SFD, bez względu na to, jakiego rodzaju wsparcia będziesz potrzebował - w tym sklepie na pewno uda Ci się je znaleźć.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%