Zamknij

Trwa nabór na kolejny turnus pobytu w Dziennym Domu Opieki Medycznej w Ciechanowie

09.04, 21.09.2022 Grupa Arnica
Skomentuj Grupa ARNICA
REKLAMA

Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ciechanowie (DDOM) został stworzony z myślą o pacjentach, którzy chcą wrócić do samodzielności, a z różnych przyczyn nie mają możliwości szybkiej i efektywnej rehabilitacji, stymulacji procesów poznawczych i aktywizacji psychofizycznej.

Wsparcie kierowane jest do osób niesamodzielnych, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jednocześnie muszą to być osoby, które nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego, realizowanego w trybie stacjonarnym.

Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ciechanowie zapewnia opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych, z dostępem do badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich.

Pobyt oraz zajęcia w DDOM prowadzone są w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00-16.00, przy ul. Armii Krajowej 18A. Każdy turnus będzie liczył od 15 do 25 osób.

Opieka i pobyt bezpłatne!

Obecnie rozpoczęła się kolejna rekrutacja do Dziennego Domu Opieki Medycznej (DDOM) – w ramach projektu realizowanego przez ARNICA Adam Olszewski i Wspólnik Sp. J. Projekt „Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ciechanowie” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach IX. Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałanie 9.2.2. Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Dotychczas ze wsparcia skorzystało już ponad 40 osób, kolejnych kilkanaście będzie mogło uczęszczać do DDOM od 01 października.

Dzienny Dom Opieki Medycznej przy Centrum Medycznym ARNICA

– Do oceny stopnia samodzielności fizycznej stosowana jest skala Barthel. Pozwala ona na ocenę chorego pod względem jego zapotrzebowania na opiekę innych osób. Bierze się w niej pod uwagę między innymi czynności życia codziennego takie jak: spożywanie posiłków, poruszanie się, wchodzenie i schodzenie po schodach, siadanie, ubieranie się i rozbieranie, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z toalety czy kontrolowanie czynności fizjologicznych. Do projektu możemy zakwalifikować osoby, które uzyskały pomiędzy 40 a 65 punktów w skali Barthel – wylicza Agnieszka Wajmer, koordynator projektu DDOM.

Do projektu można się zgłosić poprzez uzyskanie skierowania od lekarza oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie tych dokumentów do biura projektu lub bezpośrednio do DDOM ul. Armii Krajowej 18 A w Ciechanowie, I p. (dokumenty dostępne są na stronie internetowej – www.arnica.pl zakładka DDOM lub w rejestracji CM ARNICA przy ul. Armii Krajowej 18A).

Czas i zakres wsparcia

W ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej zapewniana jest dzienna opieka od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16. Wchodzą w to:

  • opieka pielęgniarska, psychologiczna oraz wsparcie opiekunów medycznych, a także porady dietetyka;
  • konsultacje i opieka lekarza geriatry;
  • badania diagnostyczne;
  • edukacja pacjentów w zakresie samoopieki i samopielęgnacji;
  • wyżywienie oraz transport lub zwrot kosztów dojazdu do i z DDOM dla osób niepełnosprawnych ruchowo (w razie potrzeby – decyduje o tym lekarz wielodyscyplinarnego zespołu w DDOM),
  • zajęcia na basenie,
  • codzienna rehabilitacja i terapia zajęciowa.

– Nasi podopieczni chętnie biorą udział w zajęciach terapeutycznych, zarówno w ćwiczeniach fizycznych, jak i terapii zajęciowej oraz w konsultacjach z psychologiem. W trakcie pobytu na bieżąco widzimy poprawę stanu fizycznego oraz samopoczucia pacjentów. Gołym okiem widać różnicę stanu zdrowia podopiecznych kończących turnus w odniesieniu do ich samopoczucia tuż po rozpoczęciu pobytu – podkreśla koordynator projektu DDOM.

 

Dzienny Dom Opieki Medycznej ma być realizowany do końca października 2023 roku. Zaplanowano łącznie 18 turnusów dla 126 osób.

Więcej informacji pod nr tel. 797 715 623 lub bezpośrednio w DDOM ul. Armii Krajowej 18 A w Ciechanowie, I p.

MATERIAŁ W WERSJI PDF - Kliknij tutaj!

(Grupa Arnica)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%