Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ciechanowie (DDOM) został stworzony z myślą o pacjentach, którzy chcą wrócić do samodzielności, a z różnych przyczyn nie mają możliwości szybkiej i efektywnej rehabilitacji, stymulacji procesów poznawczych i aktywizacji psychofizycznej.
Wsparcie kierowane jest do osób niesamodzielnych, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jednocześnie muszą to być osoby, które nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego, realizowanego w trybie stacjonarnym.
Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ciechanowie zapewnia opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych, z dostępem do badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich.
Pobyt oraz zajęcia w DDOM prowadzone są w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00-16.00, przy ul. Armii Krajowej 18A. Każdy turnus będzie liczył od 15 do 25 osób.
Obecnie rozpoczęła się kolejna rekrutacja do Dziennego Domu Opieki Medycznej (DDOM) – w ramach projektu realizowanego przez ARNICA Adam Olszewski i Wspólnik Sp. J. Projekt „Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ciechanowie” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach IX. Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałanie 9.2.2. Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Dotychczas ze wsparcia skorzystało już ponad 40 osób, kolejnych kilkanaście będzie mogło uczęszczać do DDOM od 01 października.
– Do oceny stopnia samodzielności fizycznej stosowana jest skala Barthel. Pozwala ona na ocenę chorego pod względem jego zapotrzebowania na opiekę innych osób. Bierze się w niej pod uwagę między innymi czynności życia codziennego takie jak: spożywanie posiłków, poruszanie się, wchodzenie i schodzenie po schodach, siadanie, ubieranie się i rozbieranie, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z toalety czy kontrolowanie czynności fizjologicznych. Do projektu możemy zakwalifikować osoby, które uzyskały pomiędzy 40 a 65 punktów w skali Barthel – wylicza Agnieszka Wajmer, koordynator projektu DDOM.
Do projektu można się zgłosić poprzez uzyskanie skierowania od lekarza oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie tych dokumentów do biura projektu lub bezpośrednio do DDOM ul. Armii Krajowej 18 A w Ciechanowie, I p. (dokumenty dostępne są na stronie internetowej – www.arnica.pl zakładka DDOM lub w rejestracji CM ARNICA przy ul. Armii Krajowej 18A).
W ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej zapewniana jest dzienna opieka od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16. Wchodzą w to:
– Nasi podopieczni chętnie biorą udział w zajęciach terapeutycznych, zarówno w ćwiczeniach fizycznych, jak i terapii zajęciowej oraz w konsultacjach z psychologiem. W trakcie pobytu na bieżąco widzimy poprawę stanu fizycznego oraz samopoczucia pacjentów. Gołym okiem widać różnicę stanu zdrowia podopiecznych kończących turnus w odniesieniu do ich samopoczucia tuż po rozpoczęciu pobytu – podkreśla koordynator projektu DDOM.
Więcej informacji pod nr tel. 797 715 623 lub bezpośrednio w DDOM ul. Armii Krajowej 18 A w Ciechanowie, I p.
MATERIAŁ W WERSJI PDF - Kliknij tutaj!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz