Zamknij

Dni Japońskie w dwójce – FOTORELACJA

00:00, 11.05.2022 . Aktualizacja: 12:03, 14.05.2022
Skomentuj ZS2 ZS2

Japonia to kraj, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony turystów, szczególnie kręgu kultury europejskiej, jak i naukowców wielu specjalności, w tym inżynierów automatyki, robotyki, ale też szerokiego grona dyscyplin geograficznych. Ten kraj został wybrany przez nauczyciela geografii i języka niemieckiego w Zespole Szkół nr 2 – Barbarę Wysocką jako temat przewodni na szkolny projekt edukacyjny „Dni Japońskie” realizowany w miesiącu kwietniu.

W trakcie organizowanych tematycznych spotkań młodzież miała okazję poznać Japonię z różnych stron, od ogólnogeograficznych informacji i atrakcji turystycznych zaczynając, poprzez kulturę, sztukę japońską i kulinaria, a kończąc na naturalnych zjawiskach naukowych występujących na obszarze tego kraju.

Do udziału w Dniach Japońskich zaproszono gości spoza szkoły, którzy chętnie podzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami związanymi z tematyką projektu.

Japończyk Kohei Iwata znający język polski przygotował specjalnie na tę okoliczność filmik o systemie szkolnictwa i codziennym życiu uczniów w Japonii. Kohei znany jest wielu internautom z prowadzonego przez siebie vloga „Ignacy z Japonii”.

Nie mogło zabraknąć pokazu kimon japońskich, które zaprezentowała zaproszona z Warszawy - Katarzyna Górska – wielka entuzjastka kultury i sztuki japońskiej, również karate. Sztuka ubierania kimono z pewnością należy do niełatwych, a już na pewno do czasochłonnych czynności, wymaga też dużej wiedzy i praktyki. Wbrew temu, co można by sądzić, pełny strój kimono to przynajmniej kilkanaście elementów ubioru. Kilkoro uczniów miało również niepowtarzalną okazję ubrać kimono.

Z Japonią wiąże się karate – sztuka walki i sportu, którą stworzono na japońskiej wyspie Okinawie. Jej główne zasady omówił i zaprezentował - trener karate Adam Miśkiewicz z czwórką swoich uczennic. Jedną z nich była absolwentka Zespołu Szkół nr 2 – Weronika Krzywnicka, brązowa medalistka 49. Mistrzostw Polski Seniorów Karate. Weronika współpracuje z Ciechanowskim Klubem Sportowym Karate Kyokushin.

W programie Dni Japońskich znalazły się również warsztaty kulinarne z przyrządzania sushi. Zaproszenie przyjęło z dużą otwartością i zaangażowaniem kierownictwo Restauracji Sushi SAKURA w Ciechanowie. Goście nie tylko zaprezentowali sposób przygotowywania sushi, ale również stworzyli możliwość samodzielnego wykonania go. Warsztaty zakończyły się przepyszną degustacją dla wszystkich uczestników, nie tylko sushi, ale również sernika japońskiego.

Podczas realizacji projektu uczniowie Zespołu Szkół nr 2 poznali różne oblicza Japonii. To tu postęp technologiczny i nowoczesność miesza się z tradycją zarówno w architekturze, jak i w życiu codziennym. Wrodzona cecha pracowitości i sumienności w wykonywaniu obowiązków Japończyków prowadzi czasem do niebezpiecznego przepracowania, a nawet śmierci (karoshi). Dla mieszkańców Japonii cztery dni wolnego to już długi urlop. Zdrowy styl życia i zdrowa kuchnia sprawiły, że średnia długość trwania życia w Japonii wg ostatnich statystyk wynosi 81 lat dla mężczyzn, a dla kobiet - 88 lat. Nie jest to korzystne z ekonomicznego punktu widzenia dla  kraju, ponieważ konsekwencją jest zjawisko starzenia się społeczeństwa.

Japonia to nie tylko kraj kwitnącej wiśni i wschodzącego słońca, to również kraj znajdujący się na styku płyt tektonicznych. Z tym niestety wiąże się szereg niebezpieczeństw czyhających na jej mieszkańców oraz przybywających turystów z całego świata. Lata doświadczeń w kontakcie z nieposkromionymi siłami natury wymagały opracowania i wdrożenia systemu wczesnego ostrzegania, który dość sprawnie tu działa.

Z tego względu Japonia jest idealnym przykładem do objaśniania zjawisk naukowych w szkole średniej na lekcjach geografii realizowanej w zakresie rozszerzonym. Właśnie takie położenie - w obrębie Pacyficznego Pierścienia Ognia, występujący tu wulkanizm i towarzyszące mu trzęsienia ziemi, częste fale tsunami znad Oceanu Spokojnego, tajfuny na lądzie czy cyrkulacja monsunowa – to wszystko budzi ogromne zainteresowanie naukowców , m.in. geologów, sejsmologów, hydrologów czy klimatologów. Na ten temat uczeń Rafał Waleszczak przygotował prezentację multimedialną z wieloma wizualizacjami „Japonia – punkt zapalny na styku czterech płyt”, którą przedstawił społeczności szkolnej.

Na ogromne brawa zasługuje zaangażowanie uczniów, którzy wkładem czasu i pracy i oraz swoimi pracami artystycznymi wzbogacili zasoby projektu edukacyjnego. Dni Japońskie stworzyły możliwość odkrycia nieznanych wcześniej nauczycielom i kolegom pasji i talentów uczniów. Okazało się, że są wśród nich  uczniowie, których pasjonuje manga  (rysunek postaci, najczęściej twarzy ludzkiej, wykorzystywanej często do tworzenia komiksów, którzy nawet dorośli Japończycy chętnie czytają) i na tę okazję wyciągnęli z szuflady swoje prace. Artystyczne dusze ujawniły się też przy wykonaniu tematycznych koszulek dla prowadzących spotkania japońskie czy przy wykonywaniu pokazowych japońskich makijaży współczesnych i w stylu gejszy.

- Dziękuje serdecznie wszystkim zaproszonym gościom za wsparcie inicjatywy edukacyjnej, dzielenie się wiedzą, umiejętnościami i pasją. Magdalenie Klonowskiej za pomoc w organizacji spotkań oraz uczniom, którzy bezpośrednio lub pośrednio przyczynili się do realizacji zaplanowanych działań – powiedziała Barbara Wysocka, organizator Dni Japońskich.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%