Zamknij

Ciechanowska kultura ma się dobrze…

22:23, 29.02.2024 Piotr Pszczółkowski Aktualizacja: 22:41, 05.03.2024
Skomentuj

O tym jak wielkie znaczenie ma kultura w życiu człowieka prawdopodobnie nie trzeba nikogo przekonywać. Na temat rozwoju tej sfery życia w naszym powiecie, XXXIII Koncercie Noworocznym Gala 2024 oraz o ofercie Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie opowiedziała nam Anna Smolińska – dyrektor tej placówki.

Pani Dyrektor, na początku gratuluję ostatniego sukcesu, czyli rekordowej zbiórki na rzecz Funduszu Sztuka Młodych, którą PCKiSz przeprowadza co roku podczas Gali noworocznej. Jak Pani ocenia tegoroczną Galę 2024? Wiem, że przygotowanie takiego przedsięwzięcia to nie lada wyzwanie, zdążyliście już zregenerować siły do dalszego działania?

Galę oceniam bardzo pozytywnie. Wierzę, że osoby, które miały okazję obejrzeć ją na żywo podzielą moje zdanie, że było to widowisko na wysokim poziomie.

Dla mnie ostatecznie najbardziej liczy się cel tego przedsięwzięcia, czyli zbiórka środków na wspieranie młodych talentów z powiatu ciechanowskiego.

Na tę chwilę zebraliśmy około 63 tys. zł z samych zbiórek podczas koncertów i licytacji dzieł sztuki. Zebraliśmy o 67 procent więcej niż rok temu, a dodam, że już ubiegłoroczna zbiórka była rekordową. Teraz udało nam się go ponownie pobić. Najbardziej cieszy mnie fakt, że pieniędzy dla zdolnych dzieci będzie więcej. Jestem szczęśliwa. Uważam jednocześnie, że to jest wielki sukces całego zespołu PCKiSz. Oczywiście, jak na wymagającego dyrektora przystało, mam swoje przemyślenia, które zostaną zweryfikowane żeby w przyszłości było jeszcze lepiej.

Jeśli chodzi o występy poszczególnych wykonawców, to jak na amatorów poziom był naprawdę wysoki. Każdy w tym widowisku miał swoją określoną rolę, którą starał się jak najlepiej odegrać. Zaangażowane były grupy z całego Ciechanowa – taneczne, wokalne i teatralne. Osobiście jestem pod wrażeniem występu  Anielki Stypik. W moim przekonaniu jest to dziecko wybitne i jeśli tylko jej dalsza droga zostanie mądrze poprowadzona - zrobi wielką karierę.

Co do ostatniej części pytania – oczywiście pracując w kulturze musimy się bardzo szybko regenerować. Już w poniedziałek po Gali mieliśmy kolejne duże wydarzenie. W ostatnim czasie wydawaliśmy bilety na koncerty z okazji Dnia Kobiet, to też będzie wyzwanie organizacyjne.

Na jakiej podstawie wybraliście wykonawców na tegoroczną Galę?

Ogłosiliśmy oficjalny nabór zgłoszeń. Daliśmy szansę wszystkim młodym artystom, którzy dumnie reprezentują nasz powiat odnosząc sukcesy w całym kraju.

Jak długo przygotowujecie takie przedsięwzięcia jak Gala? Co stanowi największe wyzwanie?

Pierwsze spotkania odbyły się na przełomie października i listopada ubiegłego roku. Wykonawcy samodzielnie wybierali utwory. Z przygotowaniem Gali wiąże się wiele etapów, od przygotowania scenariusza i reżyserii (to zadanie doskonale wykonała Agnieszka Grzejda). Kolejne ważne aspekty to opracowanie scenografii, zamówienie odpowiedniego oświetlenia, sponsorów, i w tym przypadku obrazy na aukcję charytatywną.

Trzeba pamiętać o tym, że w międzyczasie PCKiSz normalnie funkcjonuje, odbywają się zajęcia, pracuje kino. Wszystko trzeba dobrze skoordynować. Moim zdaniem największym wyzwaniem dla mnie jako dyrektora jest znalezienie sponsorów.

Co jakiś czas lokalne media obiega informacja o działaniach zmierzających do rozbudowy i remontu PCKiSz. Jakie są obecne potrzeby remontowe PCKiSz? Na jakim etapie jesteście?

Tak jest, zaczynamy wielką przebudowę PCKiSz. Dobudowujemy między innymi drugą salę kinową, która jest bardzo potrzebna. Dystrybutorzy filmów często wymagają grania konkretnych filmów, nawet kilka razy dziennie. Wówczas filmy trafią do kina bez opóźnienia.

Będą nowe sale ćwiczeń, teatralne, taneczne. Zaplanowany jest również amfiteatr, w którym organizowane będą wydarzenia na świeżym powietrzu. Jednym słowem powstanie nowe centrum kultury.

Kolejne zmiany które nas czekają to wygodne fotele, klimatyzacja, nowa scena i wiele innych.

Oczywiście prowadzone były w międzyczasie remonty, ale trzeba pamiętać że wszystko się zużywa. Tym bardziej, że PCKiSz jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców. Każdego miesiąca odwiedza nas ok 3-4 tys. osób. Każdy ma u nas swoje miejsce.

Kontynuując wątek rozbudowy - w tej chwili trwają procedury i rozmowy. Z tego co wiem pierwszy przetarg inwestor, czyli Starostwo Powiatowe w Ciechanowie, przeprowadzi w czerwcu tego roku. Nie sposób nagle zamknąć PCKiSz na czas prac budowlanych, dlatego też rozbudowa będzie toczyła się etapami.

Placówka będzie dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Koordynowanie prac zostanie zlecone przez ciechanowskie Starostwo inwestorowi zastępczemu, a dyrektor będzie pełnił funkcję nadzorczą na miejscu.

Wykorzystajmy okoliczność naszego spotkania by przybliżyć mieszkańcom ofertę PCKiSz.

Oferujemy bardzo szeroką gamę zajęć artystycznych dla różnych grup wiekowych. Prowadzimy zajęcia plastyczne, teatralne, ognisko domowe, balet dla najmłodszych, taniec w różnych odsłonach od nowoczesnego po ludowy, odbywają się u nas nawet zajęcia dla narzeczonych polegających na przygotowaniu pierwszego tańca.

Warsztaty okolicznościowe związane z Bożym Narodzeniem, czy też Wielkanocą która już bardzo blisko. Obchodzimy w sposób szczególny takie dni jak: Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki a także Dzień Babci i Dziadka.

Oferta programowa jest bardzo szeroka. Mamy wiele wydarzeń artystycznych produkowanych przez nasze teatry, jak i zespoły taneczne.

Pamiętajmy też o kinie, które działa bardzo prężnie w naszym centrum kultury. W ubiegłym roku mieliśmy łącznie 66,5 tys. widzów, mniej więcej tyle co w 2022 roku.

Poza tradycyjnymi premierami filmowymi, systematycznie zapraszamy ludzi kina: aktorów lub reżyserów, dzięki czemu widzowie mają okazję jeszcze lepiej poznać świat kinematografii.

Na jakie wydarzenia kulturalne, które odbędą się w PCKiSz zaprosimy Czytelników?

Na początek chciałabym podkreślić, że w tej chwili mamy taki komfort, że to my wybieramy kogo zaprosimy w roli wykonawcy, a nie zapraszamy tych, którzy chcą przyjąć takie zaproszenie.

W tym roku będzie bardzo dużo koncertów, jestem pewna że każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanowaliśmy coś dla fanów rocka, jazzu, bluesa, pop-u jak i muzyki klasycznej, czego przykładem jest operetka, czyli koncert 10-ciu tenorów, czy też spotkanie z muzyką klasyczną pn. Chopin nad Łydynią.

Na naszej scenie wystąpią również tacy artyści jak: Ryszard Rynkowski, Michał Wiśniewski, czy też zespół Raz Dwa Trzy. Będą również występy Stand Up. Liczne przedstawienia dla najmłodszych, np. w formie poranków z teatrem. Wydarzenia, które wymieniam dotyczą tylko pierwszego półrocza. Kolejne półrocze będzie uzależnione od przebiegu rozbudowy placówki.

Bieżące informacje dotyczące wydarzeń w PCKiSz można uzyskać w na kilka sposobów. Co miesiąc wydajemy informator, który dostępny jest również w wersji elektronicznej. Zaproszenia publikujemy w mediach społecznościowych oraz na naszej stronie internetowej (www.pckisz.pl). Warto śledzić naszego Facebooka, ponieważ często oferta się rozszerza w ramach jednego miesiąca. W sierpniu, wzorem lat ubiegłych, postaramy się przygotować duży koncert na powietrzu.

Proszę o syntetyczne podsumowanie ubiegłego roku w PCKiSz.

Dla mnie największą dumą jest zbudowanie publiczności. Mieszkańcy naszego powiatu potrzebują kultury, zarówno wysokiej jak i popularnej, staramy się spełniać ich oczekiwania.

W ubiegłym roku uzyskaliśmy nagłośnienie, które zastąpiło stare, zakupione przed trzydziestoma laty. Zakup został sfinansowany w połowie ze środków Starostwa Powiatowego w Ciechanowie, drugą połowę otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury.

Prowadziliśmy dwa projekty ministerialne.

W ubiegłym roku na ekranie kina wyświetlaliśmy 267 tytułów filmowych, z czego 64 to produkcje polskie. Łączna liczba seansów w 2023 roku to 1.900. Najpopularniejsze filmy ubiegłego roku to „Barbie” (4.530 widzów), „Chłopi” (4.080 widzów) i podium zamyka „Psi Patrol” (3.809 widzów).

Cieszy mnie to, że organ prowadzący, czyli Starostwo Powiatowe w Ciechanowie nas wspiera. Sam starosta jako człowiek od lat związany z kulturą, jest osobą której zależy na rozwoju tej dziedziny życia mieszkańców powiatu.

Na zakończenie chciałbym podkreślić, że w mojej pracy w PCKiSz najważniejsza jest dla mnie zadowolona publiczność i pracownicy.

Dziękuję za rozmowę

Piotr Pszczółkowski

(Piotr Pszczółkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%