Zamknij

Tydzień Bibliotek 2024

00:02, 26.04.2024 MBP w Ciechanowie Aktualizacja: 00:07, 26.04.2024
Skomentuj MBP w Ciechanowie MBP w Ciechanowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie zaprasza na Tydzień Bibliotek.

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywać się będzie pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Biblioteka to przestrzeń dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To miejsce wymiany doświadczeń kulturalnych i integracji społeczności lokalnej. „Biblioteka – miejsce na czasie” promuje różnorodność czytania, a obok tradycyjnych książek włącza w to audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty oraz inne niestandardowe formy. Współczesna biblioteka podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie wzorem lat ubiegłych aktywnie włącza się do udziału w tym ogólnopolskim wydarzeniu.

W roku 2024 MBP zaplanowała wiele atrakcji, wśród których będą spotkanie autorskie oraz warsztaty dla przedszkolaków i uczniów.

6 maja 2024 r., godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie zaprasza na spotkanie z udziałem Michała Sosnowskiego, podróżnika pochodzącego z Działdowa, który zwiedził wszystkie miasta w Polsce.

Michał Sosnowski - podróżnik, autor bloga https://kolejrzeczy.com/. Z zawodu jest laborantem/kontrolerem jakości, w wolnym czasie zwiedza miasta oraz miasteczka Polski, od czasu do czasu również zagraniczne miejscowości. Lubi piłkę nożną, szczególnie oglądanie meczów Ekstraklasy i lig lokalnych. Zwiedzając miasta Polski, skupia się na infrastrukturze kolejowej w danej miejscowości. Ukazując stan stacji kolejowej w opisywanym mieście, przedstawia, w jaki sposób władze miast dbają o transport lokalny. Występuje w lidze PubQuiz w drużynie Ekipa z Budapesztu. Wystąpił również w teleturnieju Va Banque, w 2023 roku udało mu się wygrać dwukrotnie.W lutym 2017 roku spojrzał na mapę Polski i wpadł na genialny pomysł. Skoro pełno jest blogów oraz vlogów z wypraw zagranicznych, dlaczego nie ukazano do tej pory piękna polskich nieznanych miejscowości. I tak zrodził się pomysł na odwiedzanie miast i prowadzenie autorskiego bloga.

7 maja 2024 r., godz. 17.00 odbędzie się wieczór autorski, którego gościem będzie Joanna Szczepkowska, aktorka, pisarka, felietonistka, reżyserka i twórczyni autorskiego Teatru Na Dole i internetowego Teatru Pudło. Okazją do spotkania będzie rozmowa wokół nowego tomu prozy Joanny Szczepkowskiej, który składa się z pięciu opowiadań, a fabuła toczy się w różnych epokach i środowiskach. Subtelnym motywem łączącym je jest związek człowieka ze światem przyrody oraz odległe, a jednocześnie jakże bliskie zagrożenie katastrofą ekologiczną.

Joanna Szczepkowska - wielokrotnie nagradzana za kreacje aktorskie, działalność społeczną i opozycyjną. Jest autorką słów wypowiedzianych w Dzienniku Telewizyjnym: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Zdanie to stało się symbolem przemian w 1989 roku. W 2017 roku zrezygnowała z pracy w etatowych teatrach i założyła Teatr Na Dole. W okresie pandemii i izolacji stworzyła ogólnodostępny internetowy Teatr Pudło. Za działalność artystyczną oraz publicystyczną w 2021 roku została uhonorowana nagrodą im. Konstantego Puzyny. Jest autorką m.in. zbioru opowiadań „Fragmenty z życia lustra”, dwóch powieści: „Kocham Paula McCartneya” i „Zagrać Marię” oraz dwóch części autobiografii: „Kto ty jesteś” i „Wygrasz jak przegrasz”. Wydała tomiki poetyckie: „Miasta do wynajęcia”, „Ludzie ulicy i inne owoce miłości”, „Dzisiaj nazywam się Charles”. Jest też autorką obrazów i grafik, z których jedna znajduje się na okładce książki „ Wyspa Teo”.

8 maja 2024 r., godz. 17.00  - spotkanie autorskie, którego bohaterką będzie Joanna Wtulich pochodząca ze Stupska pisarka, nauczycielka i bibliotekarka zakochana w książkach. W roku 2024 miały miejsce już trzy książkowe premiery, wśród których jest powieść obyczajowa Patrząc w gwiazdy, kolejny (IV) tom sagi napoleońskiej oraz komedia kryminalna Gdzie diabeł nie może..., której bohaterki są mieszkankami rodzinnej wsi autorki, czyli Stupska, w dodatku to członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Joanna Wtulich - absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, nauczycielka i bibliotekarka. Jest autorką 11 książek, w tym powieści obyczajowych, romansów z historią w tle oraz powieści kryminalnych. Odważyła się pokazać swoje teksty sześć lat temu, a pierwszy sukces, jakim był udział w Warsztatach Literackich organizowanych w czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu w maju 2018 roku oraz w 2019 roku, zachęcił autorkę do dalszej pracy. Publikuje od 2020 roku. Współpracuje z kilkoma wydawnictwami: Lira, EmpikGo, Spisek Pisarzy, Inanna. W 2018 roku zajęła pierwsze miejsce w konkursie Opowiem Wam Historię organizowanym przez Ośrodek Kultury Arsus w Ursusie i Wawerskie Centrum Kultury, gdzie jurorami byli m.in. Maciej Wojtyszko oraz Ernest Bryll. W tym samym konkursie dodatkowo otrzymała wyróżnienie. W XXXIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej otrzymała II nagrodę w kategorii proza. W Raciborzu, w konkursie Racibórz prozą zaczarowany, za swoje opowiadanie otrzymała III nagrodę. Ponieważ jest na rynku od kilku lat, ma zaplecze w postaci znajomych i życzliwych blogerek książkowych, a także swoją wierną grupę czytelniczek, które w ciemno kupią i przeczytają każdą książkę Joanny Wtulich.

9 maja 2024 r., godz. 17.00 - spotkanie autorskie, którego bohaterką będzie Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów. Najnowszy reportaż dziennikarki, „Bezdzietne z wyboru”, będący pierwszą tak kompleksową i wielowymiarową opowieścią o niemacierzyństwie stał się przyczynkiem do spotkania z jego autorką.

Justyna Dżbik-Kluge – dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów. Zajmuje się tematyką społeczno-kulturalną. Pracę w mediach zaczęła w 2002 roku w młodzieżowym programie Telewizji Polskiej Rower Błażeja. Przez siedem lat była gospodynią magazynu kulturalnego TVP Warszawa Qadrans Qltury. Przez dziewięć lat pracowała w Polskim Radiu – w Czwórce i w Jedynce. Od 2016 roku była związana z Radiem ZET, gdzie prowadziła m.in. cotygodniową audycję z udziałem słuchaczy Halo ZET. Po odejściu z Zetki pracowała w Radiu Kolor i przez rok prowadziła w Radiu 357 audycję o literaturze Książki. Lubię to! Jest autorką reportaży Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek (W.A.B. 2021), Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic (Znak 2023) oraz Bezdzietne z wyboru (W.A.B. 2023). Książka Jacy byli? Jacy jesteśmy? Opowieść o pamięci, wartościach, miłości i rodzinie, która jest efektem jej współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego przy projekcie „Korzenie pamięci” ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. latem 2023 roku. Wspólnie z ratownikiem medycznym Jarosławem Sowizdraniukiem napisała książkę dla dzieci Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków (Kropka 2022) oraz reportaż Ratownik. Nie jestem bogiem (Marginesy 2023). Synom – Henrykowi i Marianowi – czyta dużo, nie tylko swoich książek.

Dzień dobry Biblioteko! MBP w Ciechanowie zaprasza na spotkania oraz warsztaty przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych (po wcześniejszej rezerwacji terminu) przez cały czas trwania Tygodnia Bibliotek do wszystkich placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie.

Redakcja PULSU sprawuje nad wydarzeniem patronat medialny.

(MBP w Ciechanowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%