Zamknij

Prawo do milczenia - Rozważania prawnicze

21:56, 10.09.2024 BARTOSZ MACHUL - Radca Prawny, Wiceprezes Mazowieckiej Izby Gospodarczej Aktualizacja: 21:59, 10.09.2024
Skomentuj

W polskim systemie prawnym prawo do milczenia jest jednym z fundamentalnych praw przysługujących osobie podejrzanej lub oskarżonej w postępowaniu karnym. Wynika ono z zasady domniemania niewinności, która gwarantuje, że każda osoba jest niewinna, dopóki jej wina nie zostanie udowodniona prawomocnym wyrokiem sądu. Prawo to ma na celu ochronę osoby podejrzanej lub oskarżonej przed samooskarżeniem i niekorzystnymi konsekwencjami wynikającymi z jej własnych zeznań.

Zgodnie z art. 175 § 1 Kodeksu postępowania karnego, oskarżony ma prawo odmówić składania wyjaśnień lub odpowiedzi na poszczególne pytania bez konieczności podawania powodów takiej decyzji. Z kolei art. 74 § 1 Kodeksu postępowania karnego wskazuje, że osoba podejrzana lub oskarżona nie ma obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść. Oznacza to, że nie może być przymuszana do składania zeznań lub wyjaśnień, które mogłyby być użyte przeciwko niej.

Prawo do milczenia ma szczególne znaczenie w kontekście przesłuchań prowadzonych przez organy ścigania. Podejrzany musi zostać poinformowany o swoim prawie do odmowy składania wyjaśnień już na początku pierwszego przesłuchania. W przypadku, gdy organ ścigania nie poinformuje podejrzanego o tym prawie, uzyskane w toku przesłuchania wyjaśnienia mogą zostać uznane za dowody nieważne.

Prawo do milczenia jest ważnym elementem ochrony praw człowieka i zapewnienia sprawiedliwego procesu. Jest to zasada powszechnie uznawana w demokratycznych systemach prawnych na całym świecie, w tym w polskim systemie prawnym. Gwarantuje, że osoba podejrzana lub oskarżona ma prawo do obrony i nie może być przymuszona do działania na własną szkodę.

Podsumowując, prawo do milczenia w postępowaniu karnym stanowi istotny element ochrony praw jednostki w polskim systemie prawnym, chroniąc przed wymuszeniem zeznań i zapewniając rzetelność postępowania sądowego. Jego poszanowanie jest nieodzowne dla utrzymania standardów sprawiedliwości i praworządności.

 

 

 

 

(BARTOSZ MACHUL - Radca Prawny, Wiceprezes Mazowieckiej Izby Gospodarczej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%