Zamknij
REKLAMA

Były zarząd banku zatrzymany przez Policję!

22:10, 26.06.2020 | TM
Skomentuj TM
REKLAMA

W poniedziałek, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Koninie, byli członkowie zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie zostali zatrzymani przez Policję. Odbyło się to w ramach śledztwa dotyczącego m.in. wyrządzenia szkody w mieniu PBS w wielkich rozmiarach, w kwocie co najmniej 12 mln 730 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że sprawa dotyczy lat 2013-2016 i w żaden sposób nie wpływa na bieżące funkcjonowanie Banku.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa wśród zatrzymanych są byli: prezes, wiceprezes oraz członkowie zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie. W Prokuraturze Okręgowej w Koninie usłyszeli oni zarzuty obejmujące działanie w różnych konfiguracjach osobowych, a polegające m.in. na wyrządzeniu szkody majątkowej PBS w Ciechanowie w kwocie 1 mln 265 tysięcy złotych poprzez bezzasadną wypłatę udziałów członkowskich, na podstawie przerobionego dokumentu oraz udzielenia kredytów pomimo braku właściwego zabezpieczenia na łączną kwotę ponad 7 mln 250 tys. zł.

- Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym, w tym w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz ustalonym świadkiem, poręczeń majątkowych kwotach od 25 do 100 tysięcy złotych oraz zakazu opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu – czytamy w komunikacje Prokuratury Krajowej.

- Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa w okresie od stycznia 2013 roku do listopada 2016 roku w funkcjonowaniu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie dochodziło do licznych nieprawidłowości. Polegały one m.in. na niedopełnieniu obowiązków lub nadużyciu uprawnień przez osoby obowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie. Osoby te działały w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Ich zachowanie polegało m.in. na wypłacaniu udziałów członkom Banku w oparciu o antydatowane dokumenty, prowadzeniu dokumentacji dotyczącej członków Banku w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą oraz udzielaniu różnym podmiotom kredytów pomimo braku zdolności kredytowej z naruszeniem wewnętrznych procedur bankowych. Swoim działaniem osoby te wyrządziły PBS w Ciechanowie szkodę w łącznej wysokości co najmniej 12 mln 730 tys. zł. W toku postępowania zarzuty usłyszało łącznie sześć osób. Śledztwo ma charakter rozwojowy, podejmowane są dalsze czynności zmierzające do ustalenia wszystkich osób odpowiedzialnych za działania podejmowane na szkodę PBS w Ciechanowie – informuje Prokuratura Krajowa.

Zatrzymanie byłych członków zarządu PBS w żaden sposób nie wpływa na obecne funkcjonowanie Banku. Beata Tuka - p.o. Naczelnika Biura Zarządu i Komunikacji Społecznej PBS w Ciechanowie - podkreśla, że decyzje organów postępowania przygotowawczego o zatrzymaniu, stanowią pierwszy rezultat podjętych w 2017 roku przez obecny Zarząd Banku działań, tj. złożenia licznych zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Banku oraz prowadzonego przez prokuratora w związku z tymi zawiadomieniami śledztwa. - Na obecnym etapie Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, działając jako pokrzywdzony w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez organy ścigania, nie jest upoważniony do podawania do publicznej wiadomości jakichkolwiek dalszych informacji, dotyczących prowadzonego postępowania – dodaje naczelnik Tuka.

(TM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz