W warunkach miejskich, gdzie każdy kąt może stać się punktem oporu, żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT doskonalili umiejętności obrony budynków. W dniach 12-13 kwietnia br. na terenie opuszczonej szkoły w miejscowości Kąty-Wielgi ćwiczyli przygotowanie i zabezpieczenie obiektów przed atakami przeciwnika,a także działania inżynieryjne i obronne w obliczu zagrożeń zewnętrznych.
Taktyka walki w terenie zurbanizowanym jest szczególnie trudna i wymagająca, a przygotowanie budynku do skutecznej obrony to proces, który pochłania znaczne ilości materiałów, czasu i zaangażowania ze strony żołnierzy. Przekonali się o tym terytorialsi 54 batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas szkolenia rotacyjnego, których głównym zadaniem było zorganizowanie systemu umocnionych stanowisk ogniowych i obserwacyjnych w opuszczonym obiekcie szkolnym – budynku, który najpierw należało odpowiednio przygotować.
– Wzmocniliśmy stropy, usunęliśmy wszystkie elementy łatwopalne. Zabezpieczyliśmy okna i prześwity przed atakami dronów FPV, ściany i stanowiska ogniowe obłożyliśmy workami z piaskiem. – powiedział sierż. Borys z 5 Mazowieckiej BOT.
Przygotowanie budynku do obrony w warunkach zurbanizowanych wymaga nie tylko wiedzy inżynieryjnej, ale także dobrej organizacji i współdziałania zespołowego. – W trakcie ćwiczeń żołnierze prowadzili prace mające na celu zabezpieczenie obiektu, w tym wzmacnianie stropów, tworzenie umocnionych stanowisk ogniowych i obserwacyjnych oraz ochrona newralgicznych punktów przed zagrożeniem ze strony bezzałogowych statków powietrznych – dodał instruktor koordynujący działania
Duży nacisk położono również na działania saperskie, w tym organizację zapór inżynieryjnych i przygotowanie podejść do zaminowania. Wszystko to miało na celu utrudnienie ruchu przeciwnika i zwiększenie skuteczności obrony.
W działaniach brało udział blisko 70 żołnierzy, których zadaniem była nie tylko fizyczna obrona obiektu, ale również zdobycie i utrzymanie przewagi taktycznej nad przeciwnikiem. Duże znaczenie miało wykorzystanie nowoczesnych technologii – w szczególności bezzałogowców, które wspierały działania poprzez obserwację ruchów przeciwnika i dostarczanie bieżących danych wyższemu przełożonemu.
Tego rodzaju szkolenie stanowi istotny element przygotowania żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej do reagowania na sytuacje kryzysowe i zagrożenia bezpieczeństwa, zarówno na poziomie lokalnym, jak i w szerszym wymiarze – w tym we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w ramach wspólnych działań obronnych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz