W Pułtusku nad rzeką Narew teoria spotkała się z praktyką, a młodzież stanęła ramię w ramię z doświadczonymi żołnierzami. W miniony weekend ponad 60 terytorialsów kompanii saperów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz uczniowie klasy mundurowej z Raciąża wspólnie doskonalili umiejętności inżynieryjno-saperskie, ratownicze i przeciwkryzysowe w terenie.
Szkolenie miało na celu doskonalenie umiejętności technicznych z zakresu działań inżynieryjno-saperskich oraz współdziałania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych sytuacji kryzysowych.
Rozpoznanie drogowo-mostowe – żołnierze przeprowadzili rozpoznanie mostu w Pułtusku. Uczyli się, jakie dane konstrukcyjne należy pozyskać oraz jak je dokumentować w celu sporządzenia meldunku z rozpoznania inżynieryjnego.
Ratownictwo wodne – grupa ewakuacyjno-ratunkowa prowadziła ćwiczenia na łodziach saperskich. Żołnierze doskonalili swoje umiejętności reagowania w sytuacjach zagrożenia życia na wodzie, m.in. przy ewakuacji osób poszkodowanych.
Obsługa pomp – przećwiczono pracę z pompą wysokiej wydajności oraz pompą szlamową. Głównym celem było przygotowanie żołnierzy do działań z zakresu zarządzania kryzysowego, w tym usuwania wody z terenów zalanych, piwnic oraz budynków.
Praca z wykrywaczami min – żołnierze szkolili się w tworzeniu przejść w zaporach minowych. Uczyli się obsługi wykrywaczy min – od ich składania i strojenia po bezpieczne użytkowanie i przechowywanie sprzętu.
W szkoleniu brali również udział uczniowie z klasy mundurowej z STO w Raciążu, którzy pracowali ramię w ramię z żołnierzami, wykonując te same zadania. To kolejne wspólne ćwiczenia, które mają na celu nie tylko edukację wojskową młodzieży, ale również budowanie relacji i zrozumienia między przyszłymi potencjalnymi kandydatami do służby a żołnierzami 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Szkolenie przebiegło zgodnie z planem, a jego uczestnicy zdobyli cenną wiedzę i doświadczenie, które będą mogli wykorzystać m.in. w sytuacjach kryzysowych, wymagających szybkiej i skutecznej reakcji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz