Nocna akcja poszukiwawczo-ratownicza, kilku zaginionych, ewakuacja poszkodowanego z wykorzystaniem technik linowych – do działań skierowano żołnierzy, strażaków ochotników, nawigatorów, planistów i zespoły z psami – tak wyglądał scenariusz szkolenia zrealizowanego podczas XII edycji bazowego kursu podoficerskiego SONDA w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej już po raz dwunasty jest gospodarzem bazowego kursu podoficerskiego SONDA dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. O stopień kaprala walczy blisko pięćdziesięciu szeregowych z 5 Mazowieckiej i 18 Stołecznej Brygady OT, Batalionu Dowodzenia WOT oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.
W dniach 14 - 22 października br. w ciechanowskich koszarach realizowany był I moduł kursu SONDA. Kadeci podczas zajęć teoretycznych i praktycznych z przywództwa, medycyny pola walki, łączności, taktyki i survivalu rozwijali umiejętności oraz poznawali mechanizmy niezbędne przy dowodzeniu zespołem ludzi. Co ważne, już od pierwszych dni żołnierze występowali w roli dowódców sekcji lekkiej piechoty, będącej podstawowym elementem bojowym Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwszym sprawdzianem predyspozycji dowódczych były kilkunastogodzinne ćwiczenia z działań kryzysowych. Zorganizowano je w sobotę (19 października br.) przy współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną Ratownictwa Wodnego z Nowego Dworu Mazowieckiego i Ochotniczą Strażą Pożarną z Dębego Wielkiego.
Przed przystąpieniem do głównego zadania, żołnierze pod okiem instruktorów z OSP oraz Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą K-9 5MBOT ćwiczyli metody poszukiwania osób zaginionych, tzw. tyralierę, szybkie trójki-piątki, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej i ewakuację poszkodowanego za pomocą m.in. improwizowanych noszy i technik linowych.
- Żołnierze byli podzieleni w 3 i 5 osobowe zespoły, składające się z nawigatora-dowódcy odpowiedzialnego za prawidłowe przeszukanie wyznaczonego na nawigacji satelitarnej sektora, ratownika medycznego i radiotelefonisty, którzy pełnili jednocześnie rolę obserwatorów. Zespół miał za zadanie przeszukanie wyznaczonego terenu i nanoszenie istotnych informacji do aplikacji ATAK. – powiedział kpr. Jakub, pełniący obowiązki dowódcy GPR K9 5MBOT
O godzinie 21:00 alarmem rozpoczęła się pozorowana akcja poszukiwawczo-ratownicza. Scenariusz ćwiczenia zakładał zaginięcie kilku osób w lasach Nadleśnictwa Jabłonna. Zespoły ratownicze składające się z kadetów oraz strażaków z psami ratowniczymi wspólnie przeszukiwali sektory za pomocą nawigacji GPS, z kolei planiści z GPR K9 pracowali w samochodzie dowodzenia i łączności, na bieżąco monitorując działania żołnierzy za pośrednictwem aplikacji ATAK, wyznaczając przy tym kolejne sektory do przeszukania.
- Pozorowane ćwiczenie zakończyło się odnalezieniem zaginionych. Zaangażowaliśmy do niego specjalistów z działań poszukiwawczo-ratowniczych z naszej Brygady i OSP, żeby jak najlepiej odwzorować prawdziwe zdarzenie. Działania kryzysowe są bardzo złożone, kursanci musieli się wykazać na wielu płaszczyznach, zaczynając od zgrania zespołu, poprzez odpowiednie delegowanie zadań i koordynację całej akcji. Zadania na pewno nie ułatwiał fakt, że żołnierze działali już na dużym zmęczeniu fizycznym, w nocy, na nieznanym terenie. To w jaki sposób radzili sobie w roli dowódców i jak wpływali na resztę zespołu, będzie miało znaczenie w dalszych etapach walki o pierwszy stopień podoficerski. – podsumował ćwiczenie st. chor. sztab. Arkadiusz Postołowicz, Starszy Podoficer Dowództwa 5MBOT.
Ostatni, II moduł bazowego kursu podoficerskiego SONDA odbędzie się w listopadzie br. i zakończy egzaminem przeprowadzonym przez komisję Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu.
***
SONDA (akronim od nazwy, powstałej w 1944 roku, Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej) jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT. Wpisuje się pomiędzy funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu AGRYKOLA. Jej celem jest zagospodarowanie potencjału żołnierzy OT, pozyskanie i odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz