Zamknij

Mazowieccy terytorialsi ramie w ramię z armią kanadyjską na rzecz uchodźców

11.41, 04.05.2022 AS / 5.MBOT Aktualizacja: 11.50, 04.05.2022
Skomentuj 5,MBOT
REKLAMA

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę terytorialsi działają na punktach recepcyjnych i informacyjnych niosąc pomoc ukraińskim uchodźcom. Od środy, 20 kwietnia br., działania WOT wspierają Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) – blisko 120 żołnierzy już prowadzi działania na terenie Polski.

Jak podkreślił Pan Sean Fraser, kanadyjski Minister ds. Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa, Kanadyjczycy będą wspierać inicjatywę Polski, która ma na celu chronić i pomagać Ukraińcom szukającym schronienia przed straszliwą wojną w ich ojczyźnie.

Obecnie Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) współdziałają z żołnierzami z 5 i 6 Mazowieckiej Brygady OT, których rejon odpowiedzialności obejmuje Mazowsze. Pełnią służby m.in. w hali GlobalExpo Centrum Targowo – Kongresowe w Warszawie, gdzie pomagają w tymczasowym zakwaterowaniu uchodźców.

Na części punktów wspólnie z terytorialsami jest kilkunastu kanadyjskich żołnierzy, część z nich to wykwalifikowani medycy oraz tłumacze posługujący się językiem ukraińskim. W ramach współpracy będą oni udzielali pomocy medycznej uchodźcom, którzy tego potrzebują.

Kolejny zakres współdziałania obejmuje organizację i zabezpieczenie przez WOT biometric point, na którym kanadyjscy żołnierze udzielają pomocy w ułatwieniu dostępu do procedur imigracyjnych tym uchodźcom z Ukrainy, którzy będą chcieli wyjechać i podjąć naukę lub pracę w Kanadzie, w tym trudnym dla siebie czasie, jakim jest ucieczka przed wojną.

Większość sił delegowanych będzie z 1 Dywizji Kanadyjskiej z Kingston Ontario i 3 Batalionu Kanadyjskiej Lekkiej Piechoty Księżniczki Patricii z Edmonton w Albercie.

(AS / 5.MBOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%