Zamknij

Ukraińska Pascha w Polsce

16:10, 27.04.2022 | Grupa Cedrob
Skomentuj pixabay.com
REKLAMA

W niedzielę, 24 kwietnia grekokatolicy oraz wyznawcy prawosławia obchodzili Święta Wielkanocne. Z tej okazji Grupa Cedrob przygotowała dla gości z Ukrainy uroczyste śniadanie wielkanocne.

Tegoroczna Wielkanoc jest dla naszych wschodnich sąsiadów wyjątkowo smutna. Są daleko od domu, rodziny i przyjaciół, z którymi z pewnością w tym okresie spotykali się przy wspólnym stole, a ich kraj ogarnięty jest wojną. Dodatkowo trudna perspektywa powrotu do ojczyzny nie pomaga w pozytywnym myśleniu. Z tego też powodu Grupa Cedrob zorganizowała uroczyste śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy w taki sposób, by choć na chwilę zapomnieli o dramatycznych przeżyciach.

Aktualnie pod opieką Grupy Cedrob znajduje się ok. 120 uchodźców z Ukrainy. Rodziny te mieszkają w kilku lokalizacjach – w Ciechanowie, Mławie, Radzanowie oraz Kondrajcu Pańskim.

Szanując świąteczną tradycję na Ukrainie, która w wielu aspektach jest podobna do naszych obyczajów – wspólnie z dziećmi zdobione były pisanki. Za wielkanocne menu odpowiadał Hotel Biały Gościniec, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały wyjątkowe specjały.

Niedzielny poranek rozpoczęła uroczysta Msza święta w rycie wschodnim, a następnie wszyscy zasiedli do najważniejszego w roku śniadania. Przed posiłkiem pokarmy zostały uroczyście poświęcone. Na odświętnie nakrytym stole przeplatały się dania kuchni polskiej z kuchnią naszych wschodnich sąsiadów. Były ukraińskie Paski, czyli pieczone placki z bakaliami, bogato zdobione lukrem, polski żurek oraz faszerowane jajka.

Nie zabrakło również wzruszeń i łez. Wierzymy, że wszyscy, którzy byli zmuszeni do opuszczenia swoich domów wrócą do swojej ojczyzny i wspólnie odbudujemy Ukrainę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia (poniżej)!

(Grupa Cedrob)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%