Zamknij

Czy mogę sprawdzić w ZUS wysokość swojej przyszłej emerytury?

14:07, 03.07.2025 Aktualizacja: 14:11, 03.07.2025
Skomentuj

Tak, kwotę swoje przyszłej emerytury można także sprawdzić w „Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego”, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku udostępnia każdemu ubezpieczonemu na profilu PUE/eZUS. W tym elektronicznym zestawieniu znajduje się wysokość prognozowanej emerytury na moment osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn. – Natomiast dla osób, które przekroczyły wiek emerytalny, ale nie mają jeszcze ustalonego świadczenia, prognozowana wartość emerytury została ustalona zarówno dla rzeczywistego wieku, jak też dla kolejnych pięciu lat.

Kwotę przyszłej emerytura każdy może obliczyć samodzielnie. Na stronie www.zus.pl jest ogólnie dostępny kalkulator emerytalny, gdzie po wprowadzeniu niezbędnych danych, zostanie przeprowadzona symulacja hipotetycznej emerytury. Podobny kalkulator znajduje się na profilu PUE/eZUS, a także w aplikacji mZUS, ale tam w większości dane do wyliczenia przyszłego świadczenia pobierane są z systemu ZUS-u, z indywidualnego konta każdego ubezpieczonego.

Jeżeli przyszły świadczeniobiorca zbliżył się do wieku emerytalnego, wówczas może złożyć wniosek o emeryturę. Taki formularz należy  przekazać nie wcześniej niż miesiąc przed osiągnieciem wieku emerytalnego. Dla osób zatrudnionych na umową o pracę, ZUS obliczy i przyzna świadczenie, jednak nie wypłaci go. – Prawo do emerytury, to nie to samo, co prawo do jej wypłaty, ponieważ można złożyć wniosek o przyznanie emerytury i dalej pracować. ZUS wypłaci świadczenie dopiero po dostarczeniu przez klienta świadectwa pracy potwierdzającego rozwiązanie stosunku pracy, w którym pozostawał bezpośrednio przed nabyciem prawa do świadczenia.

Chcemy złożyć w ZUS wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego dla mojej chorej mamy. Urząd gminy wypłaca mi świadczenie opiekuńcze na mamę, czy mogę pobierać świadczenie wspierające z ZUSu i świadczenie opiekuńcze z gminy?

Jeżeli zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego przez osobę z niepełnosprawnością lub osobę upoważnioną do jej reprezentowania, a opiekun osoby z niepełnosprawnością jest uprawniony do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, wypłata tych świadczeń ulegnie wstrzymaniu z mocy prawa. Jeśli okres, za który opiekun osoby z niepełnosprawnością pobierał z organu gminy świadczenie albo zasiłek należny opiekunowi, pokrywa się z okresem, za który ZUS przyzna osobie z niepełnosprawnością świadczenie wspierające, to opiekun, który pobrał zasiłek z gminy, będzie musiał zwrócić to świadczenie do gminy wraz z odsetkami.

Gmina wyda opiekunowi decyzję o nienależnie pobranym świadczeniu za okres, za który wypłacone świadczenia z gminy pokryło się z okresem, za który ZUS przyznał świadczenie wspierające.

–By uniknąć takich sytuacji, we wniosku o świadczenie wspierające (formularz SWN) można wskazać datę, od której osoba chce uzyskać prawo do wsparcia, aby okresy pobierania obu świadczeń się nie pokrywały. W ten sposób można uniknąć konieczności zwracania nienależnie pobranych środków.

 

 

 

 

(Wojciech Ściwiarski/ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%