Zamknij

Nabór do III edycji programu „Edukacja z wojskiem” przedłużony do 6 maja

21:50, 27.04.2025 Aktualizacja: 21:56, 27.04.2025 ok. 1 min. czytania
1 PAP PAP

Do 6 maja br. Ministerstwo Edukacji Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej przedłuża termin zgłaszania szkół i placówek do programu „Edukacja z wojskiem”. Przedłużenie terminu resort edukacji tłumaczy dużym zainteresowaniem III edycją programu.

„Edukacja z Wojskiem” to wspólna inicjatywa MEN i MON, której głównym celem jest podniesienie świadomości uczniów w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony oraz ochrony ludności, a także zachowania w sytuacjach kryzysowych. W ramach programu żołnierze Wojska Polskiego prowadzą specjalnie opracowane zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Nabór do III edycji rozpoczął się 14 kwietnia, miał potrwać do 25 kwietnia. W piątek resort edukacji poinformował, że „w związku z dużym zainteresowaniem III edycją programu Edukacji z Wojskiem, Ministerstwo Edukacji Narodowej, w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej, przedłuża termin zgłaszania szkół i placówek do programu”. Podano, że nowy termin to 6 maja br.

Do udziału w „Edukacji z wojskiem” wybrane szkoły są wskazywane przez właściwe organy prowadzące, przede wszystkim samorządy.

Zajęcia w ramach III edycji odbędą się w szkołach w okresie od 12 maja do 20 czerwca br.

W ramach programu w czasie 3-lekcyjnych zajęć uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami udzielania pierwszej pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz budowania odporności na zagrożenia informacyjne, w tym dezinformację w sieci i inne cyberzagrożenia.

Żołnierze przeprowadzą zajęcia w szkołach: w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych. Wiedzę i umiejętności przekażą w sposób dostosowany do wieku uczniów.

Projekt będzie realizowany we wszystkich grupach wiekowych z wyjątkiem klas VIII szkół podstawowych oraz klas I szkół ponadpodstawowych, w których realizowany jest przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa.

Dodatkowo, w szkołach ponadpodstawowych – w ramach działań dodatkowych – możliwe jest spotkanie z weteranem, współorganizowane przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Do tej pory – w ramach dwóch edycji – w „Edukacji z wojskiem” uczestniczyło ponad cztery tysiące szkół. 

dsr/ jann/

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

g3n3ralg3n3ral

0 0

Takich szczylow do wojska, istne tak jak w korei. Przeciez jak by przyszlo im naprawde walczyc na froncie to by wszyscy zostali wybici do cna bo...no wlasnie...i gucio w glowie maja i szkolenia w wojsku sa ograniczone-nie odwzwierciedlaja w najmniejszym stopniu realnej wojny, wiec... Nie mowiac o tym ze sa totalne braki by mogli sie cwiczyc. Dostaja karabin ale nie moga z niego strzelac bo nie ma czym :-D Porazka

01:49, 29.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%