Zamknij

Wybory Prezydenta RP: PKW opublikowała wytyczne dla obwodowych komisji wyborczych [dokument]

23:39, 25.04.2025 Aktualizacja: 23:47, 25.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Nie później niż w przeddzień głosowania przewodniczący zwołuje posiedzenie komisji poświęcone organizacji jej pracy przed i w dniu głosowania – wskazano w wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych. Komisja, w terminie uzgodnionym z wójtem lub burmistrzem, ma też obowiązek sprawdzić, czy lokal wyborczy został odpowiednio przygotowany do głosowania.

Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 18 maja 2025 r. Określa ona m.in. zadania członków komisji, uprawnienia mężów zaufania i obserwatorów, sposób przygotowania lokalu oraz przebieg procesu wyborczego.

„Nie później niż w przeddzień głosowania przewodniczący zwołuje posiedzenie komisji poświęcone organizacji jej pracy przed i w dniu głosowania. W czasie tego posiedzenia komisja ustala w szczególności godziny rozpoczęcia pracy w dniu głosowania. Zadania te komisja może wykonać w trakcie pierwszego posiedzenia. Informację o godzinie rozpoczęcia pracy podaje się do publicznej wiadomości przede wszystkim przez jej wywieszenie w budynku, w którym mieści się lokal wyborczy, i w urzędzie gminy (w sposób umożliwiający zapoznanie się z tą informacją także, gdy budynki te są zamknięte)” – wskazano w wytycznych.

Komisja przed dniem głosowania musi też sprawdzić czy lokal wyborczy został przygotowany według instrukcji wskazanych w uchwale. Przede wszystkim powinna ocenić czy w lokalu znajduje się odpowiednia liczba miejsc zapewniająca tajność głosowania Termin kontroli powinien zostać uzgodniony z właściwym wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta. 

„Po odebraniu lokalu komisja obowiązana jest sprawdzić, czy urna wyborcza jest takiej wielkości, że pomieści wszystkie wrzucone karty do głosowania, a także czy wykonana jest w taki sposób, aby przez cały czas, od jej zamknięcia i opieczętowania do jej otwarcia po zakończeniu głosowania, nie było możliwe wrzucenie do niej kart w inny sposób niż przez wlot urny do tego przeznaczony ani wyjęcie bądź wysypanie się kart” – wskazano.

Jak wskazano w wytycznych w dniu wyborów od czasu rozpoczęcia pracy komisji aż do zakończenia głosowania komisja wszystkie czynności powinna wykonywać w możliwie pełnym składzie, lecz nie mniejszym niż połowa jej pełnego składu. W dniu głosowania w czasie prac komisji powinien być zawsze obecny przewodniczący komisji lub jego zastępca.

W uchwale określono też wzory dokumentów sporządzanych w związku z przeprowadzaniem głosowania, w tym m.in. wzór zaświadczenia potwierdzającego wzięcie udziału w głosowaniu, wzór ewidencji czasu przebywania mężów zaufania w lokalu wyborczym, wzór zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy członka obwodowej komisji wyborczej oraz wzory protokołów.

Pełna treść uchwały do pobrania poniżej.

Załącznik:

Wytyczne dla obwodowych komisji wyborczych

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pulsciechanowa.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%