Zamknij

MKIŚ chce zmian w karaniu za błędy w segregacji śmieci. Spółdzielnie odetchną 

23:52, 15.04.2025 Aktualizacja: 23:52, 15.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Resort klimatu zapowiada zmianę przepisów, które umożliwią gminom odstępowanie od sankcji w przypadku incydentalnych pomyłek w segregacji odpadów. To wyjście naprzeciw problemom spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które były karane za błędy pojedynczych mieszkańców.

Grupa posłów PiS skierowała do resortu klimatu interpelację, w której zwróciła uwagę na narastający problem zbiorowej odpowiedzialności za nieprawidłową segregację odpadów i nieprecyzyjne przepisy w tym zakresie skutkujące karaniem mieszkańców bloków, którzy odpady segregują prawidłowo. 

„Ogólnopolskie organizacje reprezentujące zarządców nieruchomości, a co za tym idzie miliony obywateli zamieszkujących w nieruchomościach wielolokalowych od lat postulują o zmianę tych niezrozumiałych przepisów. Zarządcy nieruchomości nie dysponują bowiem wskazanymi w prawie i skutecznymi w działaniu narzędziami, które pozwoliłyby na kierowanie odpowiedzialności za nieprawidłowe realizowanie obowiązków ustawowych na rzeczywistych sprawców. Przerzucanie bowiem całej odpowiedzialności na zarządców, de facto jest karaniem wszystkich mieszkańców” – podkreślono w interpelacji.

Posłowie zauważyli przy tym, że większość gmin nie wprowadziła w regulaminach utrzymania czystości zapisów określających warunki, na jakich poszczególne odpady są zbierane w sposób selektywny „co doprowadza do licznych sytuacji spornych, kuriozalnych, a bywa iż patologicznych”.

MKiŚ zapowiada zmianę przepisów 

W odpowiedzi wiceminister klimatu Anita Sowińska poinformowała, że ministerstwo planuje rozpoczęcie prac nad zapewnieniem możliwości odstąpienia od nakładania sankcji w przypadku pojedynczych sytuacji, kiedy w wyniku pomyłki o charakterze incydentalnym dany odpad zostanie zdeponowany do nieodpowiedniego pojemnika, co pozwoli uniknąć nieproporcjonalnych kar i poprawi funkcjonowanie systemu. 

Sowińska dodała, że planowane jest też doprecyzowanie przesłanki nałożenia podwyższonej opłaty za nieselektywne zbieranie odpadów.

Wiceminister podkreśliła jednocześnie, że resort nie planuje wprowadzenia jednolitych standardów w zakresie segregacji odpadów komunalnych na terenie całego kraju.

„Należy wziąć pod uwagę, że system gminny tworzony jest lokalnie i musi być dostosowany do lokalnych uwarunkowań, przykładowo gminy mogą zadecydować o zbieraniu selektywnym również innych frakcji niż te wskazane w ustawie, jako obowiązkowe” – wyjaśniła wiceszefowa MKiŚ.

 

Zgodnie z przepisami w przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów dochodzi do wszczęcia postępowania administracyjnego i w następstwie tego wydania decyzji administracyjnej nakładającej na właściciela opłatę podwyższoną za odpady. 

 

W wyroku z 4 lipca 2023 r. NSA stwierdził, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Sąd zwrócił przy tym uwagę, że ustawodawca nie dookreślił w ustawie o utrzymaniu czystości i porzadku w gminach pojęcia niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów. W regulacji nie ma przy tym mowy o "uporczywości", czy "notoryczności" niesegregowania odpadów.

mp/
 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%