Zamknij

Projekt ws. przygotowania schronów: 3 litry wody na osobę, konserwy, apteczki i radiostacje

22:32, 01.04.2025 Aktualizacja: 22:33, 01.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Co najmniej trzy litry wody na osobę dziennie i żywność o długim okresie przydatności do spożycia, a także apteczki, latarki i radioodbiorniki - to niektóre z elementów niezbędnego wyposażenia budowli ochronnych, które wyszczególniono w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Chodzi o projekt rozporządzenia MSWiA ws. sposobu przygotowania obiektu zbiorowej ochrony do użycia, który we wtorek został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji publicznych.

W projektowanym dokumencie znalazły się informacje na temat sposobu przygotowania obiektów zbiorowej ochrony. Zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej budowle ochronne obejmują schrony i ukrycia, a obiekty zbiorowej ochrony dodatkowo miejsca doraźnego schronienia.

Projektowana regulacja określa m.in. czynności realizowane w ramach przygotowania budowli ochronnej do użycia, jak np. sprawdzenie stanu budowli, usunięcie zbędnego wyposażenia i elementów mogących powodować zagrożenie oraz przygotowanie miejsc dla osób przebywających w budowli ochronnej.

Określa również szczegółowe czynności, jakie będą wykonywać właściciele i zarządy miejsc doraźnego schronienia przygotowujące je do użycia na podstawie nakazu przystosowania pomieszczeń do pełnienia funkcji obiektu zbiorowej ochrony.

W projekcie zapisano, że organy ochrony ludności przygotowują budowle ochronne do użycia przez wykonanie szeregu czynności, w tym wizualną ocenę stanu technicznego konstrukcji, sprawdzenie dokumentacji z ostatniego przeglądu oraz jej elementów i wyposażenia, a także usunięcie stwierdzonych usterek oraz dokonanie koniecznych napraw. Muszą również sprawdzić prawidłowe działanie instalacji i urządzeń technicznych, które będą wykorzystywane podczas użycia, sprawdzić i uzupełnić brakujące oznakowanie za pomocą międzynarodowego znaku rozpoznawczego obrony cywilnej oraz napisu: "SCHRON" albo "UKRYCIE", usunąć materiały palne, przygotować miejsca do odpoczynku i spania oraz sprawdzić warunki ewakuacji.

Powinny także zapewnić niezbędne określone w rozporządzeniu wyposażenie. Zgodnie z projektem, niezbędne wyposażenie budowli ochronnej stanowią: wyposażenie miejsca do odpoczynku w liczbie odpowiadającej, co najmniej połowie liczby osób, dla której została przewidziana budowla ochronna, każde składające się z łóżka i koca lub śpiwora i maty izolującej; apteczki pierwszej pomocy - jedna na każde 20 osób; radioodbiorniki, radiostacje, telefony stacjonarne i komórkowe oraz megafony lub inny sprzęt służący do przekazywania informacji wewnątrz budowli ochronnej; latarki wraz z zapasowymi bateriami - jedna na każde 5 osób; środki do dezynfekcji i higieny; gaśnice; zapas wody - co najmniej 3 litry na osobę dziennie oraz żywności w postaci konserwy oraz gotowych posiłków o długim okresie przydatności do spożycia; dokumenty z planem ewakuacji oraz inne instrukcje; sprzęt służący zapewnieniu możliwości schronienia się w budowli ochronnej osobom z niepełnosprawnościami.

Dla schronów, które znajdują się w strefach zagrożenia skażeń chemicznych, promieniotwórczych lub biologicznych pochodzących od zakładów dużego i zwiększonego ryzyka niezbędnym wyposażeniem jest odzież ochronna, w tym maski przeciwgazowe, rękawice i ubrania ochronne.

W projekcie zapisano, że czynności te "mogą zostać w całości lub części powierzone do realizacji właścicielowi lub zarządcy, na podstawie ustaleń zawartych w zarządzeniu, porozumieniu lub decyzji o uznaniu obiektu budowlanego za budowlę ochronną". Mogą być również wykonane przez podmioty ochrony ludności w porozumieniu z organami ochrony ludności.

Wskazano również, że kierownik budowli ochronnej organizuje zarządzanie budowlą ochronną, określa zapotrzebowanie na personel do obsługi budowli ochronnej oraz przekazuje informacje, w tym zakresie do właściwego organu ochrony ludności. Ponadto kierownik ustala podział zadań dla personelu obsługującego budowlę ochronną. Z kolei właściciel lub zarządca realizuje przygotowanie miejsc doraźnego schronienia do użycia na podstawie nakazu przystosowania pomieszczeń do pełnienia funkcji obiektu zbiorowej ochrony.

Zgodnie z propozycją, w przypadku zgłoszenia przez właściciela lub zarządcę okoliczności mogących wykluczyć zapewnienie przez obiekt funkcji obiektu zbiorowej ochrony organ dokonuje sprawdzenia obiektu i oceny możliwości organizacji miejsca doraźnego schronienia. "W przypadku potwierdzenia okoliczności zgłoszonych przez właściciela lub zarządcę organ może wyrazić zgodę na odstąpienie od przygotowania miejsca doraźnego schronienia" - napisano.

Projekt określa również szereg czynności związanych z utrzymaniem budowli ochronnej w należytym stanie technicznym, które powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz na pięć lat. Wśród nich znalazło się m.in. sprawdzenie stanu technicznego elementów budowli ochronnej i jej wyposażenia, a także kwalifikowanie ich do wymiany lub remontu, przeprowadzanie remontu lub naprawy, a w przypadku schronu także ocenę szczelności konstrukcji; monitorowanie budowli ochronnej pod kątem wycieków wody; okresowe uruchamianie urządzeń na wyposażeniu obiektu, w tym sprawdzenie stanu instalacji wentylacyjnej i sanitarnej.

Do czynności, które należy przeprowadzać należą również pomiary temperatury i wilgotności, okresowe czyszczenie, dezynfekcja zbiorników na wodę pitną, wymiana zapasu paliwa w zbiornikach, przeprowadzanie testów funkcjonalności itp.

Właściciel lub zarządca w okresie eksploatacji powinien zabezpieczać budowlę ochronną przed dewastacją i kradzieżami oraz dostępem osób postronnych do instalacji technicznych służących zapewnieniu funkcji ochronnej.

Projekt rozporządzenie reguluje również kwestie czyszczenia obiektu po każdym użyciu.

Zapisano ponadto, że "dla zapewnienia obsługi budowli ochronnej o pojemności przekraczającej 120 osób zapewnia się personel w liczbie, co najmniej jedna osoba na każde 120 osób i zwiększa dodatkowo o co najmniej jedną osobę na każde pięć osób z niepełnosprawnościami".

"W przypadku, gdy do obsługi budowli ochronnej potrzebna jest większa liczba członków personelu niż zapewniona przez organ ochrony ludności, kierownik budowli ochronnej może doraźnie wyznaczyć spośród osób chroniących się w budowli ochronnej dodatkowe osoby do pomocy" - napisano.

mchom/ jann/ jpn/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%