Zamknij

Które budynki użyteczności publicznej będą pełnić funkcję budowli ochronnych Jest projekt rozporządzenia

23:03, 18.02.2025 Aktualizacja: 23:10, 18.02.2025
Skomentuj PAP PAP

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt rozporządzenia w sprawie warunków wyznaczania budynków użyteczności publicznej, w których zapewnia się budowle ochronne. 

Jak wskazano w projekcie, warunki wyznaczania budynków mają uwzględniać potrzebę zapewnienia miejsc schronienia dla odpowiedniej liczby osób oraz projektowe przeznaczenie budynku. W związku z tym będą brane pod uwagę m.in. występowanie w danym budynku kondygnacji podziemnej, liczbę przebywających w nim osób oraz powierzchnię użytkową.

„Jako osobny rodzaj budynków użyteczności publicznej, w których zapewnia się budowle ochronne, w projekcie wyodrębniono budynki administracji publicznej lub wymiaru sprawiedliwości, a także budynki opieki zdrowotnej, w których mogą przebywać pacjenci wymagający hospitalizacji, a także budynki, w których są zlokalizowane miejsca stałego stacjonowania podmiotów ochrony ludności. Budowle ochronne w takich budynkach zapewnią możliwość funkcjonowania organów państwa oraz służb przewidywanych do reagowania w sytuacjach zagrożenia” – wskazano. 

Jak zaznaczono, w rozporządzeniu zostanie określony zakres oceny, niezbędnej do określenia, czy w budynku użyteczności publicznej możliwe i uzasadnione jest zapewnienie budowli ochronnej. 

„W ramach tej oceny sprawdzeniu podlegać będzie możliwość spełnienia w budynku użyteczności publicznej wymagań określonych dla schronu albo ukrycia, potrzeba zapewnienia określonej liczby miejsc schronienia, zasadność ekonomiczna inwestycji, która jest niezbędna w celu zapewnienia schronu albo ukrycia, możliwość zapewnienia schronienia w innej budowli ochronnej” – wyjaśniono. 

W projekcie sprecyzowano także okoliczności, w których można odstąpić od zapewnienia budowli ochronnej w budynku użyteczności publicznej.

Projekt rozporządzenia ma być przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w pierwszym kwartale 2025 r.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%